گزارش روزانه بورس | ۲۷ آبان ۹۷

0
272

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزها

ناظر اقتصاد: شاخص‌کل ‌بورس با کاهش ۵۲۶۱ واحدی به ۱۷۳.۵۵۷ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۷۴۷۶ میلیارد ریال (۶۹۴ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۴۵۱۱ میلیارد ریال (تقریبا ۱۴۸۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۹۸۱۳ میلیارد ریال بوده ‌است.

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز یکشنبه ۲۷ آبان ۹۷ با کاهش ۵ هزار و ۲۶۱ واحد به رقم ۱۷۳ هزار و ۵۵۷ واحد رسید. شاخص کل با معیار هم‌وزن ۵۵۳ واحد افت کرده و به رقم ۲۷ هزار و ۷۵۱ واحد رسید. امروز معامله‌گران بورس اوراق بهادار تهران بیش از ۲ میلیارد سهام و اوراق بهادار یا حق تقدم در قالب ۱۵۸ هزار نوبت معامله و به ارزش ۷۴۷ میلیارد تومان داد و ستد کردند. امروز شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی یک هزار و ۵۳۲ واحد افت کرد و به رقم ۵۰ هزار و ۵۴۶ واحد رسید. شاخص قیمت با معیار هم‌وزن ۳۹۰ واحد کاهش یافته و به رقم ۱۹ هزار و ۵۷۳ واحد رسید. شاخص آزاد شناور با ۵ هزار و ۸۹۲ واحد افت به رقم ۱۸۴ هزار و ۹۹۴ واحد رسید.

امروز در فرابورس ایران نیز شاخص کل ۳۱ واحد افت کرده و به رقم یک هزار و ۸۸۰ واحد رسید. ارزش روز بازار اول و دوم فرابورس به ۱۱۰ هزار میلیارد تومان رسید. امروز نمادهای مارون، ذوب، زاگرس، هرمز، ارفع در کاهش شاخص فرابورس مؤثر بوده و نمادهای کگهر و میدکو در تقویت شاخص فرابورس اثرگذار بودند. نمادهای پربیننده فرابورسی شامل شرکت ذوب‌آهن اصفهان، تولیدات پتروشیمی قائد بصیر، گروه سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی، پتروشیمی زاگرس، داروسازی آوه‌سینا، تجارت الکترونیک پارسیان کیش و تولید و صادرات ریشمک بوده‌اند.

مقایسه میزان بازدهی و ارزش بازارصنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۷
بورس

کمک ۱۶ تریلیون دلاری هوش مصنوعی به اقتصاد جهان تا سال ۲۰۳۰ میلادی

به نقل از اسپوتنیک، «هرمن گرف» رییس بزرگترین بانک روسیه، اسبربانک گفت: کمک هوش مصنوعی به تولید ناخالص داخلی جهان در ۱۲ سال آینده ۱۶ برابر افزایش خواهد یافت. توسعه هوش مصنوعی در سال های آینده روبه رشد خواهد بود. بر اساس پیش بینی های یکسری شرکت ها، اگر کمک هوش مصنوعی به تولید ناخالص داخلی جهان امروز یک تریلیون دلار است، این رقم در ۱۲ سال آینده تا سال ۲۰۳۰ میلادی ۱۶ برابر خواهد بود. همچنین تعداد متخصصین مورد نیاز در حوزه هوش مصنوعی بطرز معناداری افزایش خواهد یافت و در ۱۰ سال آینده این رقم به ۱۰ میلیون نفر خواهد رسید. بر همین اساس، موسسه مکنزی در تازه ترین مطالعات در حوزه هوش مصنوعی اعلام کرد که این حوزه تا حداقل یک دهه آینده تا ۱.۲ درصد به رشد تولید ناخالص داخلی جهان در سال کمک می کند. در حدود ۷۰ درصد از شرکت های جهان تا سال ۲۰۳۰ میلادی حداقل یک شکل از هوش مصنوعی را بکار خواهند گرفت. مکنزی اعلام کرد که تاثیر هوش مصنوعی می تواند با رشد ایجاد شده توسط موتور بخار مقایسه شود. البته شرکت PwC هم پیش از این اعلام کرده بود که هوش مصنوعی و فناوری های مرتبط تا ۲۰ سال آینده مشاغل زیادی را ایجاد خواهد کرد. در بریتانیا هوش مصنوعی می تواند ۷.۲ میلیون شغل را جایگزین کند و ۲۰۰ هزار شغل در این حوزه ایجاد شود. همچنین تقریبا ۲۰ درصد از مشاغل تا ۲۰ سال آینده اتوماسیون خواهند شد و هیچ بخشی باقی نمی ماند که متاثر از هوش منصوعی نشده باشد. فناوری ها از قبیل روبات ها، پهپادها و اتومبیل های خودران جایگزین نیروی انسانی در بعضی از حوزه ها می شوند؛ اما هوش مصنوعی مشاغل زیادی را با بهره بری و افزایش درآمد و توسعه بهتر ایجاد خواهد کرد. (خبرگزاری ایبنا)

چین ۱۳.۷ میلیارد دلار از اوراق قرضه آمریکایی خود را فروخت

به نقل از اسپوتنیک، وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد که مجموع اوراق قرضه خزانه داری آمریکایی در نزد چین در ماه سپتامبر در مجموع ۱.۱۵۱ تریلیون بود که در مقایسه با ماه قبل از آن ۱۳.۷ میلیارد دلار کاهش پیدا کرده است. با این وجود چین همچنان بزرگترین خریدار خارجی اوراق قرضه خزانه داری آمریکایی است. آمار وزارت خزانه داری آمریکا نشان می دهد که مجموع اوراق قرضه خزانه داری آمریکایی در نزد ژاپن در ماه سپتامبر از رقم ۱.۰۳ تریلیون دلار به ۱.۰۲۸ تریلیون دلار کاهش پیدا کرده است. ژاپن به عنوان دومین خریدار بزرگ اوراق قرضه خزانه داری آمریکا محسوب می شود. البته برزیل به عنوان سومین دارنده بزرگ اوراق قرضه خزانه داری آمریکا است و در ماه اوت میزان این نوع از دارایی های خود را ۱۸ میلیارد دلار افزایش داد و مجموع آن به ۳۱۷ میلیارد دلار رسید. در اواسط ماه اکتبر، بلومبرگ گزارش کرد که چین ۳ میلیارد دلار از اوراق قرضه خزانه داری آمریکایی خود را به دلیل جنگ تجاری پکن-واشنگتن فروخته است. (خبرگزاری ایبنا)

صادرات ۲۷میلیاردی کالاهای غیرنفتی

مدیر کل دفتر برنامه ریزی و پژوهش های تجاری سازمان توسعه تجارت ایران، تراز تجاری ۷ ماهه سال ۱۳۹۷ را مثبت یک میلیارد دلار اعلام کرد. طی هفت ماهه سال جاری کالاهای غیر نفتی کشورمان با احتساب میعانات گازی به ارزش ۲۷ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار با ۱۳ درصد رشد صادر شد و همچنین صادرات بدون احتساب میعانات گازی به ارزش ۲۴ میلیارد و ۲۸۴ میلیون دلار با ۲۲ رشد صورت گرفت. صادرات کالاهای پتروشیمی با ۳۴ درصد رشد ارزشی و ۲۳ درصد رشد وزنی، محصولات کشاورزی با رشد ارزشی ۲۲ درصدی و رشد وزنی ۲۰ درصدی و کالاهای صنعتی با ۱۱ درصد افزایش وزنی و ۲۱ درصد افزایش ارزشی همراه بوده است. از میان پنج بازار نخست هدف صادراتی، عراق با ۵ میلیارد و ۷۳۰ میلیون دلار پیشتاز بازارهای صادراتی ایران است. همچنین رقم صادرات به چهار کشور دیگر به ترتیب، چین ۵ میلیارد و ۳۷۹ میلیون دلار، امارات ۴ میلیارد و ۶۳۷ میلیون دلار، افغانستان یک میلیارد و ۸۷۲ میلیون دلار و هند یک میلیارد و ۳۹۹ میلیون دلار برآورد شده است که ۷۰ درصد از کل صادرات کشور را به خود اختصاص داده اند. در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته واردات کالا از لحاظ وزن ۹ درصد و از لحاظ ارزش ۱۱ درصد کاهش داشته است. گفتنی است، متوسط قیمت کالاهای صادراتی ایران ۴۰۴ دلار محاسبه شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۵ درصد رشد را تجربه کرده است. (خبرگزاری ایبنا)

زمان و هزینه تجارت خارجی

براساس این گزارش که از سوی معاونت امور اقتصادی وزارت اقتصاد تدوین شده، در مقایسه ایران با کشورهای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا و کشورهای OECD به تفکیک مولفه‌های نماگر تجارت فرامرزی، وضعیت ایران در ۵ مولفه «هزینه مطابقت مرزی صادرات»، «زمان مطابقت اسنادی صادرات»، «هزینه مطابقت اسنادی صادرات»، «زمان مطابقت اسنادی واردات» و «هزینه مطابقت اسنادی واردات» بهتر از میانگین منطقه منا است؛ اما در تمامی مولفه‌های هشت‌گانه تجارت فرامرزی از میانگین کشورهای OECD وضعیت بدتری دارد. در سال ۲۰۱۹ رتبه ایران در نماگر تجارت فرامرزی۱۲۱ بوده و نمره این نماگر ۲۰/ ۶۶ است. این درحالی است که در سال ۲۰۱۸ رتبه ایران در تجارت فرامرزی ۱۶۶ بوده و نمره آن ۱۱/ ۴۶ به ثبت رسیده است. گزارش بانک جهانی نشان می‌دهد در ایران زمان مطابقت مرزی صادرات ۱۰۱ ساعت است. اما در منطقه منا (خاورمیانه و شمال آفریقا) این زمان ۵۸ ساعت و در کشورهای OECD (سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه) زمان مورد نظر ۵/ ۱۲ ساعت است. در مجموع ۱۹ کشور در این مولفه بهترین عملکرد را داشته‌اند و هنگ‌کنگ در این زمینه پیشرو است. هزینه‌های صادرات برای مطابقت مرزی در ایران ۴۱۵ دلار است. این هزینه در منطقه منا ۴/ ۴۴۲ دلار و در کشورهای OECD معادل ۱/ ۱۳۹ دلار به ثبت رسیده است. ۱۹ کشور در این مولفه بهترین عملکرد را داشته‌اند و استرالیا در این باره پیشرو است. زمان مطابقت اسناد صادراتی در ایران ۳۳ ساعت است. این زمان در منطقه منا بیش از ۶۷ ساعت و در کشورهای عضو OECD بیش از دو ساعت است. در این مولفه ۲۶ کشور بهترین عملکرد را داشته‌اند که در بین آنها اسپانیا پیشرو است. هزینه‌های مطابقت اسناد صادراتی در ایران ۶۰ دلار است. این هزینه در منطقه منا ۶/ ۲۴۴ دلار و در کشورهای عضو OECD معادل ۲/ ۳۵ دلار است. ۲۰ کشور در این مولفه عملکرد خوبی داشته‌اند و اسپانیا بهترین عملکرد را در این زمینه به خود اختصاص داده است. (دنیای اقتصاد)

نظر بدهید