گزارش روزانه بورس | ۲۸ آبان ۹۷

0
315

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزها

بورس

بورس

ناظر اقتصاد: شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۲۲۵۸ واحدی به ۱۷۵.۸۱۶ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۵۵۲۵ میلیارد ریال (۱۸۵۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۴۰۷۹ میلیارد ریال (تقریبا ۱۵۲۲ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۶۲۳۲ میلیارد ریال بوده ‌است.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز دوشنبه ۲۸ آبانماه ۹۷ با افزایش ۲۲۵۸ واحدی به رقم ۱۷۵ هزار و ۸۱۶ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۱۷۰ واحدی عدد ۲۷ هزار و ۹۲۲ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۲۱۳۲ واحدی به رقم ۱۸۷ هزار و ۱۲۷ واحد دست یافت. شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش ۱۵۶۲ واحدی به رقم ۱۳۰ هزار و ۶۸ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش ۴۹۹۰ واحدی عدد ۳۴۷ هزار و ۶۰۹ واحد را به نمایش گذاشت. امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش ۳۰ واحدی بر روی رقم یک هزار و ۹۱۰ واحد متوقف شد.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از ۵۵۲ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از یک میلیارد و ۸۱۰ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۲۰۶ هزار و ۷۳۶ نوبت داد و ستد بود.

براساس این گزارش امروز بازار سهام همزمان با خروجی تحلیل‌های تکنیکالی مبنی بر شناسایی سیگنال‌های خرید در سهم‌های مواجه با پایان دوره اصلاح قیمتی باعث شد تا اغلب سهم‌های پیشرو با افزایش تقاضا در بازار روبرو باشند این در حالی است که با توجه به سکون حقوقی‌ها، مهار اصلی بازار در دست معامله‌گران حقیقی حرفه‌ای بازار قرار دارد معامله‌گرانی که زندگی آنها در بازار سهام خلاصه می‌شود. در بازار امروز در عین حال معاملات اخیتار معامله و ابزارهای نوین مالی نیز با فعالیت بازارگردان‌ها مورد توجه بود. در این بین گروه پالایشی‌ها و همچنین تک سهم‌های گروه فلزات اساسی و پتروشیمی‌ها با اقبال حقیقی‌های نوسان‌گیر روبرو شده‌اند. در گروه خودرویی‌ها نیز اعلام افزایش قیمت خودرو با اختلاف ۵ درصدی نسبت به قیمت بازار آزاد نتوانسته برای بازیگران این گروه در بازار سهام چندان جذاب باشد گروهی که با افزایش هزینه‌های مالی، مازاد نیروی انسانی، کمبود قطعه و مواد اولیه و همچنین رکود تورمی بزرگ در آینده مواجه است.

مقایسه میزان بازدهی و ارزش بازارصنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۷
بورس

دستورالعمل جدید نحوه‌ بازگشت ارز حاصل از صادرات ابلاغ شد

به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، در این بخشنامه آمده است؛ در اجرای بند”۱″ مصوبه شماره ۹۷۴۰۵ مورخ ۲۳‏/۰۷‏/۱۳۹۷ شورای عالی هماهنگی اقتصادی و حسب تصمیمات کمیته بند”۲″ مصوبه یادشده از یک سو و در راستای تسهیل اجرای دستورالعمل شماره ۲۱۰۷۸۲‌‏/۹۷ مورخ ۲۰‌‏/۰۶‌‏/ ۱۳۹۷ از سوی دیگر، بدینوسیله “نحوه‌ی بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه‌ی اقتصادی کشور” به شرح ذیل ابلاغ می‌شود:

۱- تمامی صادرکنندگان کالا و خدمات مکلف به ارائه تعهد بابت برگشت ارز حاصل از صادرات خود به چرخه اقتصادی کشور هستند.
۲- بانک مرکزی مکلف است صرفاً برای واردات کالا و خدمات صادرکنندگانی تخصیص و تأمین ارز نماید که نحوه بازگشت ارز آنها به چرخه اقتصادی کشور مطابق ساختار ذیل مشخص باشد.
۳- بازگشت ارز حاصل از صادرات صادرکنندگانی که مجموع صادرات سالانه آنها تا یک میلیون یورو، بیش از یک میلیون یورو تا سه میلیون یورو، بیش از سه میلیون یورو تا ده میلیون یورو و بیش از ده میلیون یورو به شرح ذیل باشد:

الف) تا یک میلیون یورو
• از فروش ارز در “سامانه نیما” معاف است.
• در ازای واردات کالا و خدمات مورد نیاز چرخه تولید یا تجارت خود پس از ثبت سفارش استفاده نماید (واردات در مقابل صادرات خود).
• به صورت مستقیم جهت واردات کالا با تشخیص وزارت صنعت، معدن و تجارت به واردکنندگان دیگر پس از ثبت سفارش واگذار کند (واردات در مقابل صادرات غیر).
• به صورت حواله یا اسکناس به بانک‌ها و صرافی‌های مجاز با ثبت در “سامانه نظارت ارز (سنا)” عرضه کند.

ب) بیش از یک میلیون یورو تا سه میلیون یورو
• مکلف‌اند ۵۰ درصد ارز صادراتی را به “سامانه نیما” واگذار نماید.
تبصره: تا سقف یک میلیون از فروش ارز در “سامانه نیما” معاف است.
• مابقی ارز را می‌باید به طرق زیر به چرخه اقتصاد بازگردانند:
• در ازای واردات کالا و خدمات مورد نیاز چرخه تولید یا تجارت خود پس از ثبت سفارش استفاده نماید (واردات در مقابل صادرات خود).
• به صورت مستقیم جهت واردات کالا با تشخیص وزارت صنعت، معدن و تجارت به واردکنندگان دیگر پس از ثبت سفارش واگذار نماید (واردات در مقابل صادرات غیر).
• به صورت حواله یا اسکناس به بانک‌ها و صرافی‌های مجاز با ثبت در “سامانه نظارت ارز (سنا)” عرضه نماید.

ج) بیش از سه میلیون یورو تا ده میلیون یورو
• مکلف‌اند ۷۰ درصد ارز صادراتی را در “سامانه نیما” عرضه نماید.
تبصره: تا سقف یک میلیون از فروش ارز در “سامانه نیما” معاف است.
• مابقی ارز را بایستی به طرق زیر به چرخه اقتصاد بازگرداند:
• در ازای واردات کالا و خدمات و هزینه‌های بازاریابی مورد نیاز چرخه تولید یا تجارت خود پس از ثبت سفارش استفاده نماید (واردات در مقابل صادرات خود).

د) بیش از ده میلیون یورو
• مکلفند ۹۰ درصد ارز صادراتی را در “سامانه نیما” عرضه نماید.
تبصره: تا سقف یک میلیون از فروش ارز در “سامانه نیما” معاف است.
• مابقی ارز را بایستی به طریق زیر به چرخه اقتصاد بازگردانند:
• در ازای واردات کالا و خدمات و هزینه‌های بازاریابی مورد نیاز چرخه تولید یا تجارت خود پس از ثبت سفارش استفاده نماید.
تبصره: فروش در “سامانه نیما” بیش از درصد مشخص شده در هر یک از سه دسته فوق، امکان‌پذیر است.

۴- کلیه صادرات انجام گرفته از تاریخ ۲۲‏/۰۱‏/۱۳۹۷ مشمول این مصوبه خواهد بود. (خبرگزاری تسنیم)

پالایشگاه نفت فوجی ژاپن واردات نفت ایران را از سر می‌گیرد

به نقل از رویترز، منابع صنعتی اعلام کردند پالایشگاه فوجی اویل ژاپن پس از اینکه آمریکا ژاپن را از تحریم‌های ایران معاف کرد، خرید نفت از ایران را از سر می‌گیرد. قرار است پس از تأیید دولت، بارگیری نفت ایران در ماه ژانویه توسط این پالایشگاه آغاز شود . یکی از این منابع آگاه گفت که این شرکت به دنبال خرید میعانات گازی پارس جنوبی است. مقدار این واردات مشخص نیست ولی احتمالا کمتر از یک میلیون بشکه است . میعانات گازی یک نفت فوق سبک است که برای تولید نفتا (بنزین سنگین) استفاده می شود. (خبرگزاری تسنیم)

سهام عربستان بیشترین سقوط یک ماهه خود را تجربه کرد

به نقل از بلومبرگ انگلیسی، پس از این که ایالات متحده ۱۷ نفر از مقامات سعودی را به علت قتل روزنامه‌نگار عربستانی مقیم آمریکا، تحریم کرد، سهام عربستان سعودی، بیشترین افت خود در یک ماه را تجربه کرد. شاخص کل بورس تداول در ریاض سقوط کرد. سود اوراق قرضه ۵ میلیارد دلاری عربستان که موعد پرداخت آن ۲۰۲۸ است به رکود ۴.۶ درصد، افزایش یافت. بیانیه آمریکا چند ساعت پس از آن صادر شد که عربستان ۱۱ نفر را مسئول این قتل معرفی و اعلام کرد برای ۵ نفر از آنان که اعتراف کرده‌اند مجازات اعدام در نظر گرفته است. (خبرگزاری مهر)

راه‌اندازی بازار معاملات آزاد نقدی و حواله ارزی به زودی

عبدالناصر همتی : یکی از دغدغه های بانک مرکزی در ماه های اخیر برای ساماندهی بازار ارز و پاسخ گویی به نیازهای طبیعی مردم، راه اندازی یک بازار متشکل ارزی برای معامله آزاد اعم از نقد و حواله اسعار بین الملی توسط کارگزاران ( بانک‌ها و صرافی های مجاز) بوده است. جلسات متعددی با حضور کارشناسان و صاحبنظران بازار ارز و سرمایه و خصوصا بانک‌ها و صرافی ها در بانک مرکزی تشکیل و ابعاد مختلف موضوع بررسی شد. در نهایت، درمورد راه اندازی بازار معاملات آزاد نقدی و حواله ارز، مبتنی بر ساز و کار حراج، با هدف کشف قیمت ارز و تسهیل تأمین نیازهای خدماتی و خرد مردم، به جمع بندی رسیدیم. این بازار با مشارکت بانک ها و صرافی‌های مجاز و نظارت و بازارگردانی بانک مرکزی در آینده نزدیک بطور گام به گام و با تمرکز بر معاملات نقدی راه اندازی خواهد شد. صادرکنندگان هم می‌توانند در چارچوب مقررات اعلامی بخشی از ارز صادراتی خود را دراین بازار عرضه کنند. امیدوارم این اقدام موجب شفافیت شکل گیری نرخ تعادلی ارز شده و تجربه مفیدی برای معاملات حواله های تجاری در سامانه نیما باشد. (خبرگزاری ایبنا)

سود خالص صنعت لیزینگ به ۴۴۰ میلیارد تومان رسید

هادی موقعی، دبیرکل انجمن ملی لیزینگ ایران اظهار داشت: اکنون ۳۹ شرکت لیزینگ که شامل ۱۷ شرکت لیزینگ بانکی، ۸ لیزینگ‌شرکتی و ۱۴ شرکت لیزینگ‌مستقل در حال فعالیت هستند. جمع دارایی های این صنعت در سال ۹۵ رقم ۹ هزار میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان بوده که در سال ۹۶ به رقم ۱۰ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان رسیده است. نزدیک به نصف دارایی های صنعت لیزینگ از محل تسهیلات مالی بانکی تامین شده و تامین منابع مالی بانکی حدود بیش از ۲ برابر حقوق صاحبان سهام در صنعت است. مشارکت سهامداران در تامین کل منابع مالی و دارائی ها از سال ۹۴ تاکنون ثابت بوده است. سودخالص پس از کسر مالیات صنعت لیزینگ در سال ۹۵ رقم ۴۰۰ میلیارد تومان بود که در سال گذشته به ۴۴۰ میلیارد تومان افزایش یافته است. کارآیی صنعت در سطح متوسط بوده اما استفاده از منابع و دارایی ها در حد مطلوب نبوده است که برهمین اساس بررسی نسبت بازدهی عملکرد صنعت طی سه سال گذشته حاکی از افت اندک آن است. از تعداد ۳۹ شرکت مورد بررسی، تعداد ۷ شرکت زیان ده و متوسط نسبت سود خالص به ناخالص درآمدها در صنعت ۲۶ درصد گزارش شده است که تعداد ۱۱ شرکت دارای سود کمتر از ۱۰ درصد است. تعداد ۱۸ شرکت لیزینگ از نظر سودآوری در وضعیت زیان دهی یا نزدیک به منطقه زیان قرار دارند. درخصوص حجم عملیات صنعت براساس گروه‌کالا: ۶۳ درصد از عملیات صنعت مرتبط با خودروهای سواری، ۱۷ درصد خودروهای کار وحمل و نقل، ۹ درصد کالاهای مصرفی بادوام، ۵ درصد ماشین آلات و تجهیزات صنعتی و ۶ درصد متعلق به سایر حوزه های فعال در این صنعت است. (خبرگزاری ایبنا)

پروژه ۶ میلیارد دلاری چین برای توسعه فرودگاه کلیدی جاده ابریشم

به نقل از رویترز، کمیسیون اصلاحات و توسعه ملی چین پروژه ۴۲.۱ میلیارد یوآن (معادل ۶.۰۶ میلیارد دلاری) را برای توسعه فرودگاه «یورومکی» پایتخت منطقه غربی «ژین جیانگ» که قطب کلیدی در پروژه «کمربند و جاده» محسوب می شود را تصویب کرد. توسعه احداث این فرودگاه تا سال ۲۰۳۰ میلادی به طول خواهد کشید و انتظار می رود که ۶۳ میلیون مسافر و ۷۵۰ هزار تن محموله را در سال جابجا کند. ارزش سرمایه گذاری این پروژه بیش از نیمی از آنچه که چین در حال هزینه کردن در پروژه جدید «ابر فرودگاه پکن» است و هزینه آن ۸۰ میلیارد یوآن برآورد شده و تا سال ۲۰۲۵ میلادی سالانه به ۷۲ میلیون مسافر خدمات می دهد، است. بسیاری ای فرودگاه ها در شهرهایی مانند «ژنژوا» و «چانگشا» در جهت ارائه خدمات مسیرهای بین قاره ای توسعه پیدا کرده اند. در حال حاضر فرودگاه «یورومکی» در مسیر قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان، روسیه و امارت متحده عربی پرواز دارد. (خبرگزاری ایبنا)

نظر بدهید