گزارش روزانه بورس | ۲۹ آبان ۹۷

0
179

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزها

ناظر اقتصاد: شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۶۴۲ واحدی به ۱۷۶,۴۵۸ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۵۳۶۲ میلیارد ریال (۶۵۹ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۵۸۳۱ میلیارد ریال (تقریبا ۲۸۹۱ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده ‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۷۶۴۳ میلیارد ریال بوده ‌است.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز سه‌شنبه ۲۹ آبان‌ماه ۹۷ با افزایش ۶۴۲ واحدی به رقم ۱۷۶ هزار و ۴۵۸ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۵۴ واحدی عدد ۲۷ هزار و ۹۷۷ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۵۰۱ واحدی به رقم ۱۸۷ هزار و ۶۲۸ واحد دست یافت. شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش ۲۲۲ واحدی به رقم ۱۳۰ هزار و ۲۹۰ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش ۲۴۹۵ واحدی عدد ۳۵۰ هزار و ۱۰۴ واحد را به نمایش گذاشت.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش ۴ واحدی بر روی رقم یک هزار و ۹۱۴ واحد متوقف شد.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از ۵۳۶ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از یک میلیارد و ۶۷۸ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۷۲ هزار و ۵۸۰ نوبت داد و ستد بود.

امروز بازار سهام در حالی با توجه به تحرک تکنیکی‌ها برای شناسایی سهم‌های برخوردار از اصلاح قیمتی در تکاپوی شکار فرصت‌ها در سهم‌های مختلف بود که خبرهای جدید از عرضه‌های اولیه در کنار اخبار مرتبط با احتمال افزایش قیمت فروش برای برخی شرکت‌ها باعث شد تا صف‌های خرید پایدار در تک سهم‌هایی همچون پتروشیمی جم و برخی دیگر از سهم‌های گروه پتروشیمی‌ها شکل گیرد.

امروز در گروه حمل و نقلی‌ها نیز جذابیت خرید سهام افزایش یافت و در برخی نمادها همچون ریل‌پرداز سیر تا محدوده سقف قیمت‌ها ادامه یافت.

بازار سهام در حالی استراتژی انتظار را در دستورکار خود قرار داده که به نظر می‌رسد خوش بینی به بر جای گذاشتن رشد تند دیگری تا قبل از پایان سال همچنان وجود دارد.

در این بین مقایسه میان ارزش بازار سهم‌های رشد یافته با ارزش بازاری سهم‌هایی که به لحاظ ریالی نتوانسته‌اند بر موج فزاینده رشد بازدهی‌ها سوار شوند می‌تواند حرف‌های جدیدی را همزمان با مجوز تغییرات قیمت‌های جدید فروش برای سهامداران داشته باشند.

مقایسه میزان بازدهی و ارزش بازارصنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۷
بورس

افزایش هزینه‌ سلامت خانوار

سهم پرداخت‌های دیگران یعنی دولت و شرکت‌ها از هزینه‌های سلامت ۱۸.۵۴ درصد و سهم پرداخت‌های غیر مستقیم خانوارها هم ٢.٧٨ درصد افزایش داشته است.

بر اساس اعلام مرکز آمار و جداول حساب‌های ملی سلامت ١٣٩۵ با طرح تحول سلامت روند کاهش سهم پرداخت از جیب خانوار ادامه پیدا کرده و از ۵۶.۹۷ درصد در سال ١٣٨٠ پس از فراز و نشیب‌های بسیار در سال ١٣٩۵ به ٣۵.۶۶ درصد رسیده است؛ یعنی طی ١۶ سال معادل ٢١.٣١ درصد کاهش یافته است.

در مقابل ١٨.۵۴ درصد سهم پرداخت‌های دیگران یعنی دولت و شرکت‌ها و ٢.٧٨ درصد سهم پرداخت‌های غیر مستقیم خانوار افزایش یافته است. (ایسنا)

افزایش ۱۰۰ درصدی بدهی بانک‌های خصوصی به بانک مرکزی

بدهی بانک‌ها و موسسات خصوصی به بانک مرکزی در یک سال گذشته ۱۰۰ درصد افزایش یافته و این موضوع با انتقاد جدی رییس کل مواجه شده است.

براساس تازه‌ترین آمار بانک مرکزی حجم کل بدهی‌ بانک‌ها و موسسات اعتباری به بانک مرکزی در شهریورماه سال جاری به ۱۵۰ هزار و ۶۵۰ میلیارد تومان رسیده که در مقایسه با شهریور ۹۶ معادل ۳۷.۳ درصد و نسبت به اسفند سال گذشته ۱۴.۱ درصد رشد داشته است.

از این میزان ۳ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان بدهی بانک‌های تجاری است که نسبت به شهریور ۹۶ بیش از ۶۴ درصد کاهش نشان می‌دهد. همچنین این میزان بدهی نسبت به اسفند ماه سال گذشته نیز ۱۳.۵ درصد افت داشته که بیانگر حرکت این دسته از بانک‌ها به سمت انضباط مالی بیشتر بوده است.

بدهی بانک‌های تخصصی دولتی به بانک مرکزی نیز در شهریور ماه سال جاری ۴۵ هزار و ۳۷۰ میلیارد تومان بوده که این میزان بدهی ۵.۹ درصد نسبت به شهریورماه سال گذشته و ۳.۹ درصد نسبت به اسفندماه سال ۹۶ کاهش داشته است که نشان می‌دهد اقدامات انجام شده در این بانک‌ها نیز در راستای اهداف تعیین شده بوده است. (ایبنا)

وضعیت تولید صنایع در ۶ ماهه ۹۷

براساس جدیدترین آمار اعلامی تا پایان نیمه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل، از میان ۳۱ گروه کالایی منتخب صنعتی، تولید ۲۲ گروه کالایی با رشد منفی، هشت گروه با رشد مثبت و یک مورد بدون تغییر بوده است.

در بین این ۳۱ گروه کالایی؛ اتوبوس، مینی‌بوس و ون با رشد ۲۴.۷ درصدی، روغن موتور صنعتی تصفیه اول با رشد ۱۴.۴ درصدی و کارتن با رشد ۱۴.۴ درصدی، بیشترین میزان رشد تولید را در شش ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته‌اند.

همچنین تولید کمباین با رشد منفی ۶۲.۴ درصدی، ماشین لباسشویی با رشد منفی ۳۹.۵ درصدی و انواع تلویزیون با رشد منفی ۲۹.۶ همراه بوده و این محصولات بیشترین میزان رشد منفی را در بین کالاهای منتخب صنعتی به خود اختصاص داده‌اند.

گفتنی است که انواع سواری با رشد منفی ۱۶ درصدی، وانت با رشد منفی ۱۵.۸ درصدی، کامیون کشنده با رشد منفی ۱۰.۷ درصدی، کمباین با رشد منفی ۶۲.۴ درصدی، تراکتور با رشد منفی ۹.۵ درصدی، روغن ساخته شده نباتی با رشد منفی ۹.۷ درصدی، داروی انسانی با رشد منفی ۸.۰۸ درصدی، پودر شوینده با رشد منفی ۰.۷ درصدی، لاستیک خودرو با رشد منفی ۴ درصدی، انواع کاغذ با رشد منفی ۶.۹ درصدی، نئوپان با رشد منفی ۱۸.۲ درصدی، فیبر با رشد منفی ۰.۱ درصدی، سموم دفع آفات نباتی با رشد منفی ۱۹.۹ درصدی، فرش ماشینی با رشد منفی ۱.۸ درصدی، چرم با رشد منفی ۰.۲۴ درصدی، انواع پای‌پوش با رشد منفی ۰.۰۳ درصدی، انواع تلویزیون با رشد منفی ۲۹.۶ درصدی، یخچال و فریزر با رشد منفی ۱۵.۷ درصدی، ماشین لباسشویی با رشد منفی ۳۹.۵ درصدی، کولر آبی با رشد منفی ۸.۴ درصدی، الکتروموتور با رشد منفی ۵.۳ درصدی و سیگارت با رشد منفی ۱۶ درصدی مواجه شده‌اند.

در این بین تولید اتوبوس، مینی‌بوس و ون با رشد ۲۴.۷ درصدی، کارتن با رشد ۱۴.۱ درصدی، روغن موتور تصفیه اول با رشد ۱۴.۴ درصدی، دوده با رشد ۵.۴ درصدی، پتروشیمی با رشد ۲.۵ درصدی، نخ سیستم پنبه‌ای و ترکیبی الیاف مصنوعی با رشد ۲.۲ درصدی، الیاف و تاپ پلی‌استر با رشد ۱.۸ درصدی و نخ پلی‌استر با رشد ۴.۲ درصدی مواجه شده‌اند. ضمن آن‌که تولید الیاف اکریلیک تغییری نسبت به مدت مشابه سال گذشته نداشته است. (ایسنا)

نظر بدهید