گزارش روزانه بورس | ۲۹ دی ۹۷

0
180

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزها

بورس بورس

ناظر اقتصاد: شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۵۳۶ واحدی به ۱۶۶.۱۳۱ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۵۳۰۰ میلیارد ریال (۴۶۳ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۷۴۳۶ میلیارد ریال (تقریبا ۱۴۵۸ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده ‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۱۰.۸۱۵ میلیارد ریال بوده ‌است.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز شنبه ۲۹ دی ماه ۹۷ با افزایش ۵۳۶ واحدی به رقم ۱۶۶ هزار و ۱۳۱ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۱۵۹ واحدی عدد ۲۹ هزار و ۴۵۱ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۵۴۲ واحدی به رقم ۱۸۱ هزار و ۳۹۹ واحد دست یافت. شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش ۵۲۷ واحدی به رقم ۱۲۳ هزار و ۴۷۶ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش ۴۲۸ واحدی عدد ۳۲۵ هزار و ۷۲۶ واحد را به نمایش گذاشت. امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش ۱۹ واحدی بر روی رقم دو هزار و سه واحد نشست.

امروز بازار سهام در حالی شاهد واگذاری سهام در اغلب گروه‌های پیشرو شامل بانک‌ها،‌خودرویی‌ها و برخی شرکت‌های سرمایه‌گذاری بود که اقبال برای جمع‌آوری سهام پالایشی‌ها و همچنین سیمانی‌ها در کنار تک‌سهم‌هایی در گروه لیزینگ،‌نیروگاه و تجهیزاتی‌ها باعث شد تا روندی متعادل در معاملات امروز بازار سهام حاکم شود. تمایلی برای شناسایی بازده از سوی معامله‌گران کوتاه مدت‌نگر در کنار سیگنال‌های اصلاح قیمتی از سوی تکنیکالیست‌ها اصلی‌ترین متغیرهای تاثیرگذار بر بازار سهام است. این در حالی است که دورنمای مبهم بازارهای جهانی باعث شده تا معامله‌گران بورس کمی دست به عصا حرکت کنند.

مقایسه میزان بازدهی و ارزش بازارصنایع زیرمجموعه ستاد با صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۷

بورس

افزایش ۲۵درصدی صادرات سنگ‌ها و فلزات گرانبها

بر اساس آمارهای تجارت خارجی کشور، میزان وزنی صادرات فلزات و سنگ های گرانبها رقم ۴۵.۸ تن بود که در مقایسه با ۹ ماهه سال ۹۶ ( منتهی به آذر ) رشد بیش از سه هزار و ۲۳۵ درصدی دارد. همچنین حجم تجارت جهانی سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی سالانه بیش از یک هزار میلیارد دلار است، اما ایران سهم ناچیز سالیانه حدود پنج صدم درصد از این رقم را دارد. همچنین میزان واردات اقلام یاد شده در مدت مورد بررسی به رقم ۹۰ هزار دلار رسید که در مقایسه با ۹ ماهه سال ۹۶ ( منتهی به آذر ) به میزان ۳۰۱ درصد رشد را ثبت کرد. برپایه آمار گمرک ۷۰ تن فلزات و سنگهای گرانبها در ۹ ماهه امسال وارد کشور شد که در مقایسه با دوره مشابه سال ۹۶ رشد ۸۷۸ درصدی داشت. بررسی های آماری نشان می دهد که ایران دارای یک درصد جمعیت جهان و هفت درصد منابع طبیعی و ذخایر دنیا است، اما نتوانسته یک درصد تجارت جهانی سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی را از آن خود سازد. صادرات سنگ قیمتی و نیمه قیمتی ایران اغلب به شکل خام است و سنگ‌های فرآوری شده سهم چندانی بدلیل نداشتن ماشین آلات روز دنیا در صادرات این بخش ندارند. کشورهای ترکیه و تایلند به ترتیب سالیانه ۲۰ و ۴۰ میلیارد دلار درآمد از محل صادرات سنگ قیمتی و نیمه قیمتی دارند، در حالی که توانمندی و قابلیت های ایران با این کشورها قابل مقایسه نیست. مجموع صادرات بخش معدن وصنایع معدنی در مدت ۹ ماهه امسال بیش از هفت میلیارد و ۲۸۸.۱ میلیون دلار ثبت شده است که نسبت به مدت مشابه پارسال رشد یک درصدی دارد. همچنین میزان وزنی صادرات معدن وصنایع معدنی در مدت این گزارش افزون بر ۴۴ میلیون و ۷۲۱.۵ هزار تن است که در مقایسه با ۹ ماهه پارسال ۱۰ درصد کاهش نشان می دهد. میزان صادرات بخش معدن و صنایع معدنی در دوره مربور بالغ بر ۲۲ درصد از ارزش کل صادرات غیرنفتی را به خود اختصاص داده و از لحاظ وزنی هم سهم ۵۱ درصد از کل را داشته است. (اقتصاد آنلاین)

احتمال افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۹ تقریبا صفر است

به گزارش رویترز، بانک مرکزی اروپا ماه گذشته اعلام کرد به سیاست‌های محرک مالی خود خاتمه می‌دهد اما به منظور حمایت از اقتصاد منطقه یورو و افزایش نرخ بهره، تا تابستان در خصوص افزایش نرخ بهره تصمیم گیری نخواهد کرد. با این حال با توجه به چشم انداز نامناسب اقتصادی منطقه یورو، سرمایه‌گذاران معتقدند نرخ بهره منفی ۰.۴ درصدی فعلی بیش از آن چه که پیشتر تصور می شد حفظ خواهد شد. آمارهای منتشر شده از کاهش غیرمنتظره تولیدات صنعتی آلمان در ماه نوامبر که بزرگ ترین اقتصاد اروپا و منطقه یورو محسوب می شود باعث شده است تا نگرانی‌ها از وارد شدن اقتصاد آلمان به رکود صنعتی در سه ماهه پایانی سال تشدید شود. ماتیاس ون در یوگت، محقق بازار در موسسه کی بی سی گفت: احتمال تغییر در نرخ بهره در آمریکا و اروپا بسیار ضعیف است. بانک مرکزی اروپا آخرین بار در سال ۲۰۱۱ نرخ بهره را افزایش داده بود و پس از آن تا سال ۲۰۱۶ و به منظور مقابله با تورم منفی، نرخ بهره را همواره کاهش داد. لین گراهام تیلور، استراتژیست درآمدی روبوبانک گفت: ارزیابی‌های فعلی نشان می‌دهد بانک مرکزی با چالش‌های زیادی برای افزایش نرخ بهره در زمانی که بخواهد این کار را انجام دهد مواجه خواهد شد. تورم منطقه یورو تا پایان ماه دسامبر به ۱.۶ درصد رسید که ۰.۳ درصد کمتر از تورم ثبت شده در ماه نوامبر است. بانک مرکزی اروپا دستیابی به تورم ۲ درصدی را هدفگذاری کرده است. (اقتصاد آنلاین)

افزایش صادرات داروی هند به ایران به دنبال مکانیزم پرداخت روپیه

به نقل از هندو، صنعت داروسازی هند اکنون فرصت افزایش صادرات به ایران را به دنبال توافق مکانیزم پرداخت به روپیه دارد. بر اساس این توافق، پالایشگاه های هندی پرداخت پول نفت خود به ایران را در نزد بانک دولتی UCO هند به روپیه انجام می‌دهند. بخشی از این مبلغ برای پرداخت کالاهای هندی صادراتی به ایران از قبیل دارو استفاده می شود. صادرات داروی هند به ایران در سال مالی گذشته این کشور ۱۲۴.۰۵ میلیون دلار بود. شورای ارتقاء صادرات داروی هند گفت: البته ایران صنعت دارو سازی قوی دارد که ۸۰ درصد نیاز داخلی این کشور را تامین می‌کند و ۲۰ درصد دیگر توسط واردات از اروپا تامین می‌شود. همچنین صادرات داروی هند به ایران طی چند سال گذشته روند نزولی به خود گرفته بود. باتوجه به وجود ابهام در مورد صادرات دارو از اروپا به ایران به دلیل تحریم های آمریکا، اکنون فرصت خوبی برای هند بمنظور افزایش صادرات داروی خود به ایران بر اساس مکانیزم پرداخت به روپیه است. شورای ارتقاء صادرات داروی هند در بخشنامه ای به تمام شرکت‌های دارو سازی این کشور اعلام کرد که بر اساس توافق مکانیزم پرداخت، ۵۰ درصد از اعتبار انجام گرفته شده توسط شرکت های نفت هندی می‌تواند توسط ایران برای پرداخت کالاهای صادراتی از هند استفاده شود. همچنین این مبالغ می‌تواند برای تسویه حساب پرداخت به صادرکنندگان هندی برای تبادلات تجاری که پیش از این برای عملیاتی کردن این توافق با ایران داشتند، استفاده شود. رئیس شورای ارتقاء صادرات داروی هند گفت: شرکت های دارو سازی هندی به دنبال تصاحب سهم بازار بزرگ در ایران هستند که بازار داروی ایران ۱.۳ میلیارد دلاری است. (ایبنا)

چابهار بهترین و کم هزینه‌ترین نقطه اتصال چهارراه جهانی است

نخستین همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری چابهار با عنوان رویداد مهم سرمایه‌ای – اقتصادی تنها منطقه اقیانوسی ایران برگزار شد. این همایش و نمایشگاه به همت منطقه آزاد چابهار و به منظور معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در تنها بندر اقیانوسی ایران، تا ۲۹ دیماه ۱۳۹۷ ادامه خواهد داشت. سرمایه‌گذارانی از ایران ، افغانستان، ترکیه، عمان و دیگر کشورها در این همایش شرکت و در پنل‌های تخصصی «صنعت و معدن»، «نیرو و انرژی»، «کشاورزی و شیلات»، «گردشگری و توریسم» و « تجارت، حمل و نقل و ترانزیت» حضور پیدا کردند. عبدالرحیم کردی، مدیرعامل منطقه آزاد چابهار در این همایش گفت: چابهار فرصتی است برای جبران فشارهای اقتصادی که تحریم های ظالمانه علیه ملت ایران ایجاد کرده است. ایران تنها راه برای مناسبات ترانزیتی کشورهای شرق آسیا، آسیای میانه و اروپا است و چابهار بهترین و کم هزینه ترین نقطه اتصال در این چهار راه جهانی است. وی همچنین با اشاره به اینکه چابهار نقطه تلاقی و اثرگذارترین رویداد در دو سند بزرگ توسعه کشور یعنی توسعه محور شرق و توسعه سواحل مکران، تصریح کرد: در همراهی و حمایت سرمایه‌گذاران برای تحقق پتانسیل‌های توسعه منطقه مصمم هستیم. (فارس)

سومین عرضه اولیه بورس در هفته جاری انجام می‌شود

علی صحرایی گفت: تلاش می‌شود، طی هفته جاری تعداد ۵۰۰ میلیون سهم معادل ۱۰ درصد از کل سهام شرکت تأمین سرمایه لوتوس پارسیان در بازار دوم بورس تهران برای اولین بار پس از پذیرش، عرضه اولیه شود. وی با بیان اینکه با ورود و جای گیری نماد «لوتوس» در جمع ناشران بورسی ، سومین عرضه اولیه امسال بورس تهران رقم خواهد خورد ، عنوان کرد: هنوز این ناشر مدارک و مستندات درخواستی تا قبل از عرضه اولیه سهام را به طور کامل ارائه نکرده و پیگیری‌ها برای تکمیل این مدارک ادامه دارد. موعد عرضه اولیه سهام پتروشیمی نوری در بورس تهران به دلیل عدم ارائه برنامه زمان‌بندی مشخص از سوی سهام دار عمده هنوز مشخص نیست. ناشر تأمین سرمایه لوتوس پارسیان با سرمایه ۵۰۰ میلیارد تومانی توانسته در پایان عملکرد میان‌دوره‌ای ۱۰ ماهه منتهی به ۳۰ آذر ماه ۹۷ معادل ۲۴۴ میلیارد و ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان درآمد از خدمات مختلف خود شامل بازار گردانی اوراق بدهی، صندوق سرمایه گذاری،اوراق سپرده گواهی بانکی،سود حاصل از سرمایه گذاری در اوراق بهادار ،تعهد پذیره نویسی اوراق بهادار،درآمد حاصل از سبد گردانی، سود حاصل از سپرده‌های بانکی و درامد حاصل از سپرده‌های بانکی داشته باشد. اصلی‌ترین درآمدهای «لوتوس» در این دوره عملکردی را درآمد ۱۱۶ میلیارد و ۸۳۱ میلیون تومانی سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها و پس از آن سود ۳۷ میلیارد و ۵۷۳ میلیون تومانی سود حاصل از سرمایه گذاری در اوراق صکوک و اوراق مشارکت تشکیل می‌دهد. سیاست تقسیم سود نقدی در مجامع این شرکت بر اساس سنوات گذشته حدود ۹۰ درصد سود قابل تقسیم عنوان شده و سهامداراه عمده آن را بانک پارسیان با ۱۲.۵ درصد،سرمایه گذاری تدبیر با ۱۷.۵ درصد،سرمایه‌گذاری سایپا با ۱۷.۵ درصد و مخابرات ایران با ۱۷.۵ درصد از کل سهام تشکیل می‌دهند. کل درامد این ناشر در پایان دوره مالی منتهی به ۳۰ دی ماه ۱۳۹۶ معادل ۱۷۳ میلیارد و ۸۷۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بوده است. پس از تکرار آگهی عرضه اولیه تعداد ۱۸۰ میلیون سهم معادل ۱۰ درصد از شرکت پرداخت الکترونیک سامان کیش طی خرداد ماه امسال در بورس تهران ، در تیر ماه نیز پنج درصد از سهام شرکت پتروشیمی پارس در بورس تهران عرضه اولیه شد. (فارس)

نظر بدهید