گزارش روزانه بورس | ۲۹ مهر ۹۷

0
254

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزها

بورسبورس

ناظر اقتصاد: شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۸۶۲ واحدی به ۱۸۹.۴۳۸ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۱۲.۰۷۴ میلیارد ریال (۱۹۵۱ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۵۴۱۸ میلیارد ریال (تقریبا ۱۴۳۶ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۱۴.۱۰۵ میلیارد ریال بوده ‌است.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران در پایان معاملات امروز یکشنبه ۲۹ مهرماه ۹۷ با افزایش ۸۶۲ واحدی به رقم ۱۸۹ هزار و ۴۳۸ واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز با کاهش ۴۶ واحدی به عدد ۲۹ هزار و ۳۱۲ واحد دست یافت. امروز همچنین شاخص سهام آزاد شناور با افزایش ۶۲۶ واحدی عدد ۲۰۱ هزار و ۲۴۸ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص بازار اول نیز در حالی با افزایش ۴۴۵ واحدی به رقم ۱۴۲ هزار و ۵۵۰ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش ۲ هزار و ۶۲۷ واحدی روی عدد ۳۶۲ هزار و ۹۲۵ واحد ایستاد. امروز همچنین شاخص کل فرابورس با افزایش ۲۲ واحدی به رقم ۲ هزار و ۱۱۱ واحد دست یافت.

ارزش کل معاملات بورس تهران به بیش از یک‌هزار و ۲۰۷ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از ۳ میلیارد و ۲۶۴ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۲۰۹ هزار و ۸۲۵ نوبت داد و ستد بود.

امروز بازار سهام هم‌زمان با توقف موقت اغلب نمادهای معاملاتی برخوردار از نوسان ۲۰ درصدی شاهد معاملاتی متعادل و به نسبت کم‌حجم در اغلب نمادهای معاملاتی بود که استراتژی کوتاه‌مدت‌نگری و اصلاح پرتفوی باعث شد تا اغلب معامله‌گران طی معاملات روز جاری برای واگذاری سهام با هدف شناسایی بازدهی به تکاپو بیفتند. در این بین، سهم‌های کوچک و برخوردار از سهام شناوری پایین به ویژه در بازار دوم و تک‌سهم‌های فرابورسی همچنان در مدار تمرکز نوسان‌گیران قرار دارند. امروز در حالی حرف و حدیث‌ها بر سر افزایش نرخ خوراک مجتمع‌های پتروشیمی در محافل خبری بالا گرفت که مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس اعلام کرده نرخ خوراک در حالی تا ابتدای مهرماه امسال برای هر مترمکعب گاز مصرفی معادل ۳ هزار و ۸۰۰ تومان بود که از ابتدای مهرماه امسال با نرخ نیمایی به این مجتمع‌ها فروخته می‌شود. وی اعلام کرده، سالیانه حدود ۸ میلیارد دلار به عنوان هزینه خوراک از سوی این هلدینگ به شرکت نفت پرداخت می‌شود و ۱۵ درصد درآمدهای صادراتی خرج مجتمع‌های این هلدینگ می‌شود.

مقایسه میزان بازدهی و ارزش بازارصنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۷

بورس

برنامه‌های جدید بورس تهران اعلام شد

علی صحرایی گفت: ‌احترام به اصحاب رسانه، پاسخگویی، کار علمی و رفتار حسنه ویژگی دکتر قالیباف بود و طی ۱۰سال گذشته اقدامات بزرگی از سوی ایشان انجام گرفت. اکنون نیز برنامه های متعددی برای توسعه بورس تهران و بازار سرمایه پیش بینی شده که به اطلاع شورای عالی بورس نیز رسیده است. اما دستیابی به اهداف توسعه محور بازار سرمایه در قالب برنامه های مطرح شده با کمک همگانی امکان پذیر می شود. ‌بهبود فرایند پذیرش، توسعه فضای آی-تی،‌رویکرد بین المللی،‌بازنگری در رویه ها و دستورالعمل ها، تقویت زیرساخت های فنی و اجرایی، توانبخشی به نیروی انسانی، نظارت سیستمی، فعالیت تالارهای استانی، نظارت هوشمند بر حسن انجام معاملات بازار از مهم ترین برنامه های آتی است. یکی از واقعیت های مهم اقتصاد ایجاد فضایی برای افزایش سودآوری بنگاه های اقتصادی است و بهترین راه برای افزایش سودآوری،‌دسترسی به منابع مالی کم هزینه است و بازار سرمایه نقش مهمی در تامین مالی با کم ترین هزینه ایفا می کند. تمام تلاش خود را در اجرای برنامه های اعلامی به کار می برم و از همه افراد دعوت می کنم بورس تهران را در این مسیر یاری کنند. (خبرگزاری تسنیم)

بنزین احتمالاً تا دو هفته آینده دو نرخی می‌شود

احتمالاً پس از اربعین حسینی یعنی ۲ هفته آینده شاهد اعمال ۲ نرخی شدن، نرخ بنزین باشیم. بر این اساس احتمالا ۶۰ تا ۸۰ لیتر بنزین سهمیه‌ای با قیمت فعلی یعنی هزار تومان در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد و نرخ دوم با قیمت آزاد عرضه می‌شود. درباره نرخ دوم گمانه‌زنی‌های مختلفی وجود دارد و مسئولان ذیربط به به جمع‌بندی نهایی نرسیدند. این نماینده مجلس در پاسخ به این پرسش که افرادی که به هر دلیل کارت سوخت ندارند و یا کارت سوخت آنها مفقود شده چه اقدامی باید انجام دهند، گفت: کسانی که به هر دلیل کارت سوخت ندارند، می‌توانند به مراکزی که اعلام می‌شود مراجعه و کارت سوخت را دریافت کنند. (خبرگزاری بورس پرس)

پیشنهاد کاهش مالیات تولید از ۲۵ به ۲۰ درصد

درآمد مالیاتی حدود ۳.۸ درصد درآمد‌های بودجه را تشکیل می‌دهد و با توجه به عوارض، ۵۰ درصد درآمد کشور از مالیات و عوارض تامین می‌شود. اگر در سال های گذشته درآمدهای نفتی ما ۱۰۰ بود درآمدهای مالیاتی ما ۱۵۰ بود یعنی ما ۵۰ درصد از درآمدهای نفتی سال قبل سبقت گرفته ایم. سال قبل حدود ۹۷ درصد درآمدهای پیش بینی شده در قانون بودجه را محقق کردیم، در حال حاضر حدود ۳.۸ درصد درآمدهای بودجه را درآمدهای مالیاتی تشکیل می دهد و حدود ۵۰ درصد درآمدهای کشور از راه مالیات حاصل می شود. امسال حدود ۱۱۳ هزار میلیارد تومان رقم پیش بینی شده درآمدهای مالیاتی است، البته سال قبل حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان علاوه بر ۹۷ درصد درآمد مالیاتی با عنوان عوارض به شهرداری ها تخصیص داده شد و امسال احتمال می رود رقم عوارض به ۲۰ هزار میلیارد تومان برسد. در ۶ ماهه نخست امسال موفق شدیم با ۸ درصد رشد نسبت به سال قبل حدود ۴۳ هزار میلیارد تومان درآمد کسب کنیم به علاوه ۹ هزار میلیارد تومان هم عوارض که روی هم رفته ۵۳ هزار میلیارد تومان وصول شده است. هدف گذاری ما تا پایان سال متفاوت است که وابسته به شرایط حال حاضر کشور و روابط خارجی و مبادلات تجاری اقتصادی خارجی ایران می شود. در ایران حدود ۹ درصد از جی دی پی کشور (درآمد ناخالص داخلی) از درآمدهای مالیاتی حاصل می شود، البته این رقم برای سال آخر برنامه توسعه باید به ۱۱ درصد برسد. (خبرگزاری سنا)

برنامه فدرال‌رزرو تا پایان ۲۰۱۹ برای نرخ بهره

اقتصاددانان گلدمن ساکس اعلام کردند پیش‌بینی خود مبنی بر ۵ بار افزایش نرخ بهره تا پایان ۲۰۱۹ را تغییر نمی‌دهند. این درحالیست که بازارهای مالی خود را برای ۳ بار افزایش نرخ بهره آماده کرده‌اند. این بانک در یادداشتی به مشتریان خود نوشت که این‌طور احساس می‌کند که فدرال‌رزرو نیازمند این است که فضا و شرایط مالی را به طور قابل‌توجهی محدودتر کند (نرخ بهره را بالا ببرد) تا اقتصاد را، قبل از این که دیر شود، تا حد رشد اقتصادی بالقوه خود آرام کند. این کار نیازمند افزایش نرخ بهره با تعداد خیلی بیشتر از چیزی است که بازارها در منحنی‌های مالی خود لحاظ کرده‌اند. (خبرگزاری مهر)

نظر بدهید