گزارش روزانه بورس | ۳۰ آبان ۹۷

0
171

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزها

بورس

بورس

ناظر اقتصادشاخص‌کل ‌بورس با کاهش ۷۴۵ واحدی به ۱۷۵,۷۱۳ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۵۹۲۸ میلیارد ریال (۱۰۰۶ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۳۸۸۳ میلیارد ریال (تقریبا ۱۵۵۴ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده ‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۷۲۵۱ میلیارد ریال بوده ‌است.

براساس اطلاعات مندرج در سامانه شرکت مدیریت فناوری بورس تهران در پایان معاملات امروز چهارشنبه ۳۰ آبان ماه ۹۷ شاخص کل بورس اوراق بهادار با ۷۴۵ واحد افت به رقم ۱۷۵ هزار و ۷۱۳ واحد رسید. شاخص کل با معیار هم‌وزن ۱۸۷ واحد رشد کرده و به ۲۸ هزار و ۱۶۴ واحد رسید. ارزش روز بازار به بیش از ۶۶۸ هزار میلیارد تومان رسیده است.

امروز معامله‌گران بورس اوراق بهادار بیش از یک میلیارد و ۸۴۴ میلیون برگ بهادار سهام، حق تقدم و اوراق در قالب ۱۶۱ هزار و ۸۴۸ نوبت معامله و به ارزش ۵۹۲ میلیارد تومان داد و ستد کردند. امروز شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی با کاهش ۲۱۷ واحد به رقم ۵۱ هزار و ۱۷۲ واحد رسید. شاخص قیمت با معیار هم‌وزن ۱۳۲ واحد رشد کرده و به ۱۹ هزار و ۸۵۷ واحد رسید، شاخص آزاد شناور با ۱۴۴ واحد افت به رقم ۱۸۷ هزار و ۴۸۴ واحد رسید، شاخص بازار اول با ۳۳۰ واحد کاهش به رقم ۱۲۹ هزار و ۹۶۰ واحد رسید و شاخص بازار دوم با ۲ هزار و ۵۴۶ واحد کاهش به رقم ۳۴۷ هزار و ۵۵۷ واحد رسید.

امروز در فرابورس ایران شاخص کل ۷ واحد عقب‌نشینی کرده و به رقم هزار و ۹۰۷ واحد رسید. امروز ارزش روز بازار اول و دوم فرابورس به ۱۱۲ هزار میلیارد تومان رسید. معامله‌گران فرابورس ایران امروز بیش از ۶۶۰ میلیون برگ بهادار و اوراق در قالب ۷۹ هزار نوبت معامله و به ارزش ۳۸۸ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

بازار سهام آخرین روز معاملاتی آبان را با فعالیت دو جبهه در صنایع بورسی پی گرفت. از یک طرف، وضعیت متلاطم بازار جهانی مجال خودنمایی تقاضا در وابستگان بورسی را نداد و در نقطه مقابل، بخش عمده‌ای از نقدینگی در گروه‌های غیروابسته با مقاصد فروش داخلی به گردش در آمد. رفتار معکوس دو شاخص کل و هم‌وزن را می‌توان بازتابی از این واقعیت دانست. روند تغییرات در بازارهای جهانی در بازه اخیر با تنش و نوسان‌های به نسبت شدیدی همراه بوده است. بنابراین تکیه بر روندهای کوتاه مدت این بازار می‌تواند نتایجی متفاوت با انتظارات رقم بزند.

میزان بازدهی و ارزش بازارصنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۷
بورس

کاهش ۱۴ درصدی چک های برگشتی در مهرماه

در مهرماه ١٣٩٧ در کل کشور، بالغ بر ۸.۹ میلیون فقره چک به ارزشی حدود ٩٣۶ هزار میلیارد ریال مبادله شده که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد ۸.۱ درصد کاهش و از نظر مبلغ ۳ درصد افزایش نشان می‌دهد. در ماه مورد گزارش در استان تهران بالغ بر ۳.۱ میلیون فقره چک به ارزشی حدود ۵١٨ هزار میلیارد ریال مبادله شد.

حدود ۱.۲ میلیون فقره چک به ارزشی بـالغ ١۴٨ هزار میلیارد ریال در مهرماه ١٣٩٧ در کل کشور برگشت داده شده است که نسبت بـه ماه قبل از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۱۴.۳ درصد و ۵ درصد کاهش نشان می‌دهد. در ماه مورد گزارش، در استان تهران حدود ٣٨٢ هزار فقره چک به ارزشی حدود ٧٩ هزار میلیارد ریال برگشت داده شد. بر این اساس در کل کشور ۱۳ درصد از کل تعداد چک‌های مبادله‌ای و ۱۵.۸ درصد از کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای و در استان تهران ۱۲.۲ درصد از کل تعداد چک‌های مبادله‌ای و ۱۵.۲ درصد از کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای برگشت داده شده است. (ایبنا)

سود بیش از ۳۷ هزار میلیارد تومانی قاچاقچیان سوخت

براساس یک برآورد به طور میانگین روزانه ۱۰ میلیون لیتر بنزین از کشور به دلیل اختلاف قیمت با کشورهای همسایه قاچاق می شود. هم اکنون هر لیتر بنزین معمولی با قیمت ۱۰۰۰ تومان عرضه می‌شود که با نرخ دلار در بازار غیررسمی که به میزان ۱۳۵۰۰ تومان به طور میانگین به فروش می‌رسد می‌توان گفت قیمت بنزین در ایران چیزی حدود ۷ سنت است.

این در حالی است که نرخ بنزین در کشورهای همسایه به‌طور متوسط حدود۷۰ سنت است که البته ترکیه بین کشورهای همسایه بیشترین فاصله قیمتی را با نرخ سوخت در ایران دارد. قیمت بنزین در این کشور در حال حاضر حدود ۱ دلار و ۲۳ سنت در هر لیتر است که با نرخ دلار ۱۳۵۰۰ تومان در بازار غیررسمی عملا ترک‌ها برای هر لیتر ۱۶۶۰۰ تومان می‌پردازند.

همچنین باید گفت قاچاق سوخت به دیگر کشورهای همسایه به خصوص پاکستان، افغانستان و عراق نیز سود سرشاری نصیب قاچاقچیان می‌کند. براساس برآوردهای صورت گرفته، متوسط سودی که قاچاقچیان از فروش غیرمجاز یک لیتر سوخت به ۷ کشور همسایه که دارای مرز خاکی با ایران هستند، کسب می‌کنند حدود ۹۴۰۰ تومان است.

در حال حاضر برآوردهای مختلفی از میزان قاچاق ارائه می‌شود. دولت میزان قاچاق سوخت یعنی مجموع بنزین و گازوئیل را بین ۳۰ تا ۴۰ میلیون لیتر در روز برآورد کرده است. که ظاهرا از این میزان تنها ۱۰ میلیون لیتر مربوط به قاچاق بنزین و مابقی مربوط به قاچاق گازوئیل است. بنابراین با در نظر گرفتن متوسط سود ۹۴۰۰ تومانی هر لیتر قاچاق سوخت، مجموع سودی که در کل سال جاری عاید قاچاقچیان سوخت می‌شود بالغ بر ۳۷ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان است. (فارس)

دستورالعمل توزیع مرحله اول بسته پرداخت کمک جبرانی و حمایت غذایی

بر اساس «دستورالعمل بسته پرداخت کمک جبرانی و حمایت غذایی از گروه‌های کم درآمد جامعه» سازمان برنامه و بودجه کشور مجاز است برای پرداخت کمک جبرانی به میزان ۲۰۰ هزار تومان به کارکنان رسمی و پیمانی کشوری و لشگری، کارکنان قراردادی و کارکنان شرکتی دستگاه‌های اجرایی که از محل منابع بودجه عمومی، حقوق دریافت می‌کنند و جمع مبلغ مندرج در آخرین حکم کارگزینی برای کارکنان رسمی و پیمانی و همچنین مبلغ ماهیانه قرارداد منعقده برای کارکنان قراردادی و شرکتی، کمتر از ۳ میلیون تومان است، از طریق حساب‌های بانکی متصل به حقوق و مزایای کارکنان مشمول، اقدام کند.

منابع اجرای این طرح تا مبلغ ۹ هزار میلیارد تومان از منابع حاصل از مابه التفاوت تسعیر قیمت خوراک و سوخت کارخانجات پتروشیمی، فولادی و پالایشگاه‌ها، برای مصارف موضوع این تصویب نامه اختصاص می‌یابد و سازمان برنامه و بودجه کشور موظف است مازاد این اعتبار را صرف حمایت از تولید، اشتغال و قراردادهای پیمانکاران طرح‌های تملک دارایی سرمایه‌ای کند. (مهر)

فاز جدی بانک مرکزی برای بازار ارز متشکل

رئیس کل بانک مرکزی پس از جلسه هیات دولت درباره اظهارات اخیر خود درباره لزوم تشکیل بازاری برای عرضه ارز به شکل نقدی و حواله گفت: صحبتی که من داشتم نتیجه بحث با کارشناسان ارزی و بازار سرمایه بود. وی با بیان اینکه بازار متشکل ارزی باید شکل بگیرد، افزود: در خیابان و کوچه و پس کوچه‌ها نمی‌توان این بازار را شکل داد و نباید بازار غیرمتشکل داشته باشیم. باید فاصله بین نرخ ارز در سامانه نیما و بازار کم شود اما باید ببینیم چگونه می‌توانیم این موضوع عملیاتی کنیم. رئیس کل بانک مرکزی توضیح داد بازاری که تشکیل خواهد شد، فرصتی می‌شود برای کسانی که اسکناس ارز و سپس حواله خود را از طریق صرافی‌ها به بازار عرضه کنند و به پلتفرمی تبدیل خواهد شد که بازار ارز متشکل شود.

وی درباره اینکه پیش بینی اش از آینده بازار سکه و ارز چیست؟ گفت: من پیش بینی کننده نیستم و بازار قیمت‌ها را تعیین می‌کند اما تاکید می‌کنم که ارز محصول خوبی برای سرمایه گذاری نیست و ریسک بالایی دارد. همتی با بیان اینکه امیدوار هستیم بازار هرچه سریع‌تر به سمت تعادل برود، گفت: فشارهای دشمن تاکنون نتوانسته موثر باشد و این افتخار را داریم که این موضوع را هدایت کنیم. (ایبنا)

نظر بدهید