گزارش روزانه بورس | ۳۰ مهر ۹۷

0
316

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزها

بورس

بورس

ناظر اقتصاد: شاخص‌کل ‌بورس با کاهش ۱۶۵۹ واحدی به ۱۸۷.۷۷۸ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۱۱.۷۷۴ میلیارد ریال (۴۴۵ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۶۹۱۹ میلیارد ریال (تقریبا ۳۲۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۱۵.۰۴۸ میلیارد ریال بوده ‌است.

شاخص بورس تهران امروز با افت هزار و ۶۵۹واحدی مواجه شد و در ارتفاع ۱۸۷هزار و ۷۷۸واحد قرار گرفت. همچنین شاخص کل هم‌وزن با افت ۱.۲۷درصدی در سطح ۲۸هزار و ۹۴۱واحد قرار گرفت.

آیفکس نیز افت اندکی را تجربه کرد و با عقب نشینی هشت واحدی به رقم دو هزار و ۱۰۲ واحد بازگشت.

معاملات سهام، امروز در حالی آغاز شد که در اغلب نمادها و گروه‌ها فشار عرضه سنگین به نظر می‌رسید از این رو امروز تالار معاملات بورس تهران صحنه دادوستدهای داغ معامله گرانی بود که انگیزه‌ها و برداشت‌های متفاوتی از قمیت‌های کنونی سهام داشتند. گفتنی است بازگشایی برخی نمادهای بزرگ و لیدر در محدوده‌ها منفی فضای منفی ابتدای معاملات را تعمیق کرد.

از سویی دیگر اما انتشار برخی اخبار همچون تسعیر نرخ ارز به نیمایی برای فرآورده‌های نفتی و همچنین اغلب گزارش شش ماهه‌هایی که حاوی اخبار خوشی از افزایش روند سودآوری شرکت‌ها داشت، سبب شد از حجم معاملات منفی کاسته شود.

مقایسه میزان بازدهی و ارزش صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۷

بورس

افزایش ۷۶درصدی صادرات به عراق و افغانستان

براساس آمار منتشر شده از سوی گمرک ایران صادرات ایران به کشور عراق در شش ماهه نخست سال جاری با ۴۵ درصد افزایش نسبت به سال گذشته به ۴ میلیارد و ۵۶۴ میلیون دلار رسیده است. وزن کالاهای صادر شده به عراق در این مدت ۹۶۱۸ هزار تن بوده است. صادرات ایران به عراق از نظر سهم ارزشی از کل صادرات کشور ۱۹.۷ درصد و از نظر درصد تغییرات ارزش نسبت به شش ماهه نخست سال گذشته ۴۵ درصد رشد داشته است. همچنین در طول این مدت صادرات به این کشور همسایه از نظر درصد تغییرات وزنی نیز شاهد افزایش ۴۵ درصدی بوده است. بر این اساس کشور عراق بعد از چین دومین بازار هدف صادراتی ایران بوده است. فعالان اقتصادی می گویند از نظر تنوع صادراتی، عراق بیشترین خرید کالاهای تولید شده در ایران را در بین سایر کشورهای دنیا در اختیار دارد. با این حال بیشتر صادرات ایران به عراق را صادرات ریالی تشکیل می دهد. از سوی دیگر صادرات ایران به افغانستان نیز در شش ماهه نخست سال جاری به به یک میلیارد و ۶۶۸ میلیون دلار رسیده است. در شش ماهه نخست سال جاری صادرات به افغانستان به ۳۲۲۵ هزار تن رسیده که این رقم از نظر درصد سهم ارزشی از کل صادرات کشور ۷.۲ درصد و از نظر وزنی ۱۵ درصد رشد داشته است. درصد صادرات به افغانستان از نظر تغییرات ارزش نسبت به شش ماهه نخست سال ۹۶، ۳۱ درصد افزایش یافته است. نکته مهم آن است که افغانستان سال گذشته در بین ۲۰ کشور اول هدف صادراتی ایران قرار داشت اما در شش ماهه نخست سال جاری این کشور به چهارمین بازار هدف صادراتی ایران تبدیل شده است. همزمان بانک مرکزی در بخشنامه ای پیمان سپاری ارزی برای صادرات به عراق و افغانستان نیز که پیش از این الزامی نبود را الزامی کرده است.
(خبرگزاری آقتصاد‌ آنلاین)

گامی بلند برای دور زدن تحریم‌های آمریکا در بندر چابهار

دبیر سازمان کشتیرانی هند گفت ضمانت‌نامه‌های صادره باید به جای یورو و دلار بر حسب روپیه صادر شود. جایگزینی ریال و روپیه در جریان سفر محمد راستاد، معاون وزیر راه و شهرسازی ایران به هند مورد مذاکره قرار گرفته است و نشان می دهد هند مصمم به پیش بردن پروژه بندر چابهار حتی در صورت مخالفت آمریکا با اعطای معافیت تحریمی به این کشور است. استفاده از مکانیزم پرداخت مبتنی بر ریال و روپیه، تنها گزینه ممکن است. بندر چابهار که در استان سیستان و بلوچستان واقع شده است، تنها بندر اقیانوسی ایران محسوب می‌شود.
(خبرگزاری ایسنا)

تغییر نرخ خوراک پالایشگاه‌ها از اول آبان

هیات وزیران نرخ تسعیر ارز برای محاسبه قیمت خوراک پالایشگاه‌ها و فرآورده‌های تحویلی پالایشگاه‌ها را از فردا بر مبنای دلار ۴۲۰۰ تومانی و مابه‌التفاوت آن با متوسط ماهانه نرخ ارز در سامانه نیما تعیین کرد. در مصوبه هیات وزیران پیرامون تعیین نرخ تسعیر ارز برای محاسبه قیمت خوراک پالایشگاه (نفت خام و میعانات گازی) و فرآورده‌های تحویلی از پالایشگاه‌ها به شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران که روز گذشته توسط معاون اول رییس‌جمهوری ابلاغ شد، آمده است:” از ابتدای آبان ماه سال جاری نرخ تسعیر ارز برای محاسبه قیمت خوراک پالایشگاه‌ها (نفت خام و میعانات گازی) و فرآورده‌های تحویلی از پالایشگاه‌ها به شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران (پنج فرآورده اصلی و سوخت هوایی)، برابر با متوسط ماهانه نرخ ارز در سامانه نیما خواهد بود”. همچنین قیمت گذاری مواد اولیه قیر، دریافتی از پالایشگاهها برای تحویل قیر رایگان موضوع بند ه تبصره ۱ قانون بودجه ۹۷ بر مبنای نرخ تسعیر دلار ۴۲۰۰ تومانی خواهد بود.
(خبرگزاری اقتصاد آنلاین)

نظر بدهید