گزارش روزانه بورس | ۳۱ شهریور ۹۷

0
351

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزها

شاخص کل بورسشاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بازار سهام

ناظر اقتصاد : شاخص کل بورس با افزایش ۳۲۰۹ واحدی به ۱۶۰.۵۳۸ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس ۱۳.۵۷۲ میلیارد ریال (۳۴۱۲ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۴۷۰۳ میلیارد ریال (تقریبا ۱۴۷۷ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱۳.۳۸۶ میلیارد ریال بوده است.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز شنبه ۳۱ شهریور ماه ۹۷ با افزایش ۳۲۰۹ واحدی به رقم ۱۶۰ هزار و ۵۳۸ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۸۲۶ واحدی عدد ۲۷ هزار و ۹۳۰ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۳۵۶۰ واحدی به رقم ۱۷۱ هزار و ۶۲۱ واحد دست یافت. شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش ۲۳۴۱ واحدی به رقم ۱۱۸ هزار و ۵۲۶ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش ۶۵۰۳ واحدی عدد ۳۱۸ هزار و ۴۹۵ واحد را به نمایش گذاشت. امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش ۲۰ واحدی بر روی رقم یک هزار و ۸۷۸ واحد متوقف شد.
ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از یک هزارو ۳۵۷ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از ۴ میلیارد و ۶۲۸ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۲۲۱ هزار و ۱۵۳ نوبت داد و ستد بود.
امروز بازار سهم در حالی شاهد عبور شاخص کل بورس از میانه کانال ۱۶۰ هزار واحدی بود که با تداوم میزبانی بازار سرمایه از نقدینگی جدید، حجم معاملات سهام با قدرت تازه‌ای به گردش در آمده است در این بین نمادهای معاملاتی گروه‌های فلزات اساسی، پالایشی‌ها و گروه ساختمانی در کنار تک‌سهم‌های گروه دارویی همچنان برای خریداران سهام که اغلب حقیقی‌های بازار را شامل می‌شوند، حرف‌های بسیاری دارند. این در حالی است که انتشار نامه وزیر صنعت به سرپرست وزارت اقتصاد مبنی بر توافق بر سر تبدیل بدهی بدهکاران ارزی به ریالی و تسویه آن با نرخ روز گشایش اعتبار توانسته به گروه پالایشی‌ها و تجهیزاتی‌ها، پیمانکاری‌ها و سیمانی‌ها جانی تازه ببخشد، هر چند که به نظر می‌رسد با توجه به پیش‌خور شدن اثر این نامه و در عین حال لزوم اصلاح قیمتی در اغلب نمادهای معاملاتی این گروه چندان اثر مؤثری برای این گروه نمی‌توان انتظار داشت. امروز اغلب معاملات بازار به دلیل مواجه شدن با تغییرات بیش از ۲۰ درصدی قیمت سهام با توقف به ویژه در گروه دارویی‌ها مواجه شدند، اما به نظر می‌رسد بازار تشنه سهام با استراتژی کسب بازده صنعت به صنعت و گروه به گروه در حال نوسان است. بازاری که بهترین فرصت برای عرضه‌های اولیه سهام و معرفی ابزارهای معاملاتی جدید به متقاضیان تشنه این بازار است.