گزارش روزانه بورس | ۶ آبان ۹۷

0
217

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزها

ناظر اقتصاد: شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۱۷۸۳ واحدی به ۱۸۰.۶۲۵ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۶۱۵۵ میلیارد ریال و در فرابورس ۴۱۸۱ میلیارد ریال (تقریبا ۱۸۴۲ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۸۴۹۴ میلیارد ریال بوده ‌است.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز یکشنبه ۶ آبانماه ۹۷ با افزایش ۱۷۸۳ واحدی به رقم ۱۸۰ هزار و ۶۲۵ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۱۷۳ واحدی عدد ۲۷ هزار و ۵۵۴ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۱۷۰۸ واحدی به رقم ۱۸۹ هزار و ۹۸۳ واحد دست یافت. شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش ۱۳۰۸ واحدی به رقم ۱۳۳ هزار و ۷۷۴ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش ۳۵۸۲ واحدی عدد ۳۵۶ هزار و ۳۹۵ واحد را به نمایش گذاشت. امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با کاهش ۴ واحدی بر روی رقم دو هزار و ۱۳ واحد متوقف شد.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از ۶۱۵ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از دو میلیارد و ۱۲۱ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۶۰ هزار و ۶۸۴ نوبت داد و ستد بود.

بر اساس این گزارش امروز بازار سهام در حالی معاملاتی کم حجم را در اغلب نمادهای معاملاتی نظاره گر بود که حضور حمایت نیم بند حقوقی‌ها در سهم‌های شاخص ساز در کنار تکاپوی برخی معامله‌گران تکنیکالیست برای موج‌سواری از سهم‌های که با پایان اصلاحی روبه‌رو شده‌اند قابل توجه بود. در این میان بازار سهام در آستانه تعطیلات تقویمی میانه هفته جاری همچنان برای تک سهم‌ها و شرکت‌های برخوردار از سهام شناوری پایین علاقه نشان می‌دهد، بازاری که استراتژی کوتاه مدت نگری حتی اجازه جذب بازدهی ۱۰ درصدی را هم به زحمت برای معامله گران فراهم می‌کند.

مقایسه میزان بازدهی و ارزش بازارصنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۷
بورس

بانک های مرکزی جهان ۱۹۳ تن شمش طلا خریدند

بانک های مرکزی سراسر دنیا در حال روی آوردن به طلا به عنوان جایگزینی برای دلار آمریکا هستند که به نظر آنها توسط سیاست تهاجمی تجاری آمریکا و بی‌ثباتی ژئوپلیتیکی ضعیف شده است. آمار شورای جهانی طلا نشان میدهد بانک های مرکزی کلا ۱۹۳.۳ تن شمش طلا در نیمه اول سال ۲۰۱۸ به ذخایر خود اضافه کرده اند، یعنی ۸ درصد افزایش نسبت به ۱۷۸.۶ تنی که سال گذشته در همین زمان خریداری شده بود. این مقدار بالاترین خرید ۶ ماهه طلا، توسط بانک های مرکزی از سال ۲۰۱۵ تا حالاست.

شورای جهانی طلا اعلام کرد:« در نیمسال اول ۲۰۱۸ بانک های مرکزی ذخایر طلای خود را به ۱.۳۶ تریلیون دلار رساندند که برابر است با حدود ۱۰ درصد ذخایر ارزی خارجی جهان». طبق نظر یک تحلیل‌گر، دلیل این حرکت کنار گذاشتن دلار و تنوع بخشی است. مدتهاست آمریکا از دلار برای فشار آوردن به رقیبانش استفاده می‌کند. این کار همواره باعث ناراحتی جامعه جهانی بوده و حالا جنگ علیه دلار به اروپا رسیده است. روسیه در مقابل تحریم های جدید آمریکا و قطع ارتباط احتمالی با سیستم دلار شروع به خرید طلا کرده است. بسیاری کشورهای اروپایی و آسیایی مثل چین، ترکیه، ونزوئلا، ایران، قطر و اندونزی هم استراتژی مشابهی را در پیش گرفته‌اند. هدف آنها کنار گذاشتن دلار از اقتصادها و تجارت خارجی است. تمام این کشورها به طرز قابل توجهی در حال افزایش ذخایر طلای خود هستند. شورای جهانی طلا در گزارشی اعلام کرد که خرید طلا فقط برای جلوگیری از خطرات ارزی نیست. در محیطی پر از تنش های فزاینده ژئوپلتیکی، طلا یک سرمایه جذاب است چون متعلق به کسی نیست و هیچ ریسکی در مورد طرف مقابل ندارد. (خبرگزاری تسنیم)

افزایش ۵ دلاری قیمت نفت درصورت کاهش ۱ میلیون بشکه ای صادرات ایران

موسسه مدیریت ریسک هدجی اعلام کرد، وقتی در طی کمتر از ۱۰ روز آینده تحریم های آمریکا علیه صادرات نفت ایران به اجرا گذاشته شود، بازار نفت ممکن است با وضعیت غیرمنتظره ای مواجه شود. تجاری که انتظار داشتند دولت آمریکا معافیت هایی را به برخی از کشورها اعطا کند تا آنها بتوانند به خرید نفت از ایران ادامه دهند «مرتکب اشتباه محاسباتی عظیمی شده اند.» پیش بینی ما این است که ۵۰ درصد احتمال دارد تحریم های ایران پیش از موعد اجرایی شود تا پیام و انگیزه ای به دیگر تولید کنندگان ارسال شود تا خرید نفت از ایران را به صفر برسانند. ما فکر می کنیم این اقدام موجب شوکه شدن بازارهای نفت خواهد شد. قیمت نفت در ماه جاری میلادی نسبت به بالاترین رقم های حدود ۴ سال گذشته افت کرده که یکی از دلایل آن احتمال معاف شدن برخی از کشورها از تحریم های نفتی ایران بوده است. با کاهش حداقل یک میلیون بشکه ای صادرات نفت ایران قیمت نفت برنت ۵ دلار در هر بشکه افزایش یابد. (خبرگزاری تسنیم)

چین و ژاپن قرارداد سوآپ ارزی به ارزش ۳۰ میلیارد دلار امضاء کردند

پکن و توکیو یک قرارداد چند میلیارد دلاری سوآپ ارزی امضا کردند که هدف آن، تقویت پایداری مالی و رونق دادن به فعالیت‌های تجاری در هر دو کشور است. طبق اعلام بانک مرکزی ژاپن، این قرارداد که تا ۲۵ اکتبر ۲۰۲۱ پابرجا خواهد بود، اجازه می‌دهد ارزهای ملی تا سقف ۲۰۰ میلیارد یوآن یا ۳.۴ تریلیون ین (۳۰ میلیارد دلار) تبادل شوند. این توافق در طول دیدار نخست‌وزیر ژاپن از پکن که اولین اجلاس بین چین و ژاپن در ۷ سال اخیر است، منعقد شد. این دیدار درحالی انجام شد که این دو اقتصاد بزرگ آسیا، به دنبال اختلافات تجاری با آمریکا، به دنبال تقویت روابط خود هستند. در ماه آگوست، دو دارنده بزرگ اوراق خزانه‌داری آمریکا، ژاپن و چین دارایی‌های اوراق قرضه خود را کاهش دادند. بانک ژاپن اعلام کرد: با تقویت روابط اقتصادی بین ژاپن و چین، موسسات مالی ژاپن تجارت‌های یوآن‌پایه خود را گسترش داده‌اند. در این بیانیه آمده است که بانک آماده است در صورتی که موسسات مالی ژاپنی در پرداخت‌های خود به یوآن با مشکلاتی غیرمنتظره روبرو شوند، نقدینگی ارز یوآن را فراهم کند و این بانک ایجاد این نقدینگی را برای تضمین پایداری سیستم مالی ژاپن ضروری می‌داند. چین به شکلی فعال به دنبال تقویت استفاده از ارز خود در پرداخت‌های تجاری دو جانبه به جای دلار است. ایده کنار گذاشتن دلار در تجارت جهانی اخیرا به گرایشی در بین کشورهایی مثل روسیه، چین، ژاپن، ایران، ترکیه، ونزوئلا و دیگران تبدیل شده است. (خبرگزاری مهر)

درآمد گمرک رکورد شکست

گمرک ایران اعلام کرده است که در نیمه نخست امسال با احتساب دریافت ضمانت‌نامه از واردکنندگان، بالغ بر ۱۰۸ هزار میلیارد ریال درآمد وصول شده است که نسبت به دوره‌های شش ماهه سال‌های گذشته بی سابقه است. بر این اساس، با احتساب دریافت ضمانت‌نامه از واردکنندگان در این مدت، بالغ بر ۱۰۸ هزار میلیارد ریال درآمد گمرکی از محل حقوق ورودی کالاها و ۵۵ هزار میلیارد ریال عوارض و مالیات بر ارزش افزوده در گمرکات کشور وصول شده است. بدون ضمانت و به صورت نقد در نیمه اول امسال ۷۳ هزار و ۴۸۰ میلیارد ریال درآمد کسب شده است. از سوی دیگر، گمرک بخشی از مالیات بر ارزش افزوده و عوارض را هنگام واردات کالا دریافت می‌کند که از این محل نیز دریافتی‌ها بسیار مناسب است. در مجموع بالغ بر ۵۵ هزار میلیارد ریال عوارض و مالیات بر ارزش افزوده وصول شده که سهم عوارض حدود ۱۸۰۰ میلیارد ریال و مابقی نیز مالیات بر ارزش افزوده بوده است. درآمد گمرک کشور در سال ۱۳۹۶ در مجموع بالغ بر ۲۲ هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به مصوب قانون بودجه حدود ۱۳۰درصد محقق شد. این افزایش درآمدی گمرک در حالی است که واردات در سال جاری ۱۳ درصد کاهش داشته و از سوی دیگر ممنوعیت واردات ۱۴۰۰ قلم کالای مصرفی به ویژه خودرو نیز بر تجارت ایران حاکم بوده است که افزایش تجهیزات کنترلی در گمرکات و الکترونیکی شدن، تاثیر قابل توجهی در بهبود درآمدهای گمرکی داشته است. (خبرگزاری ایسنا)

سهم معدن از تولید ناخالص ملی ۲۰ تا ۳۰ درصد است

رئیس کمیسیون معدن اتاق بازرگانی ایران از آمارهای رسمی مبنی بر سهم کمتر از یک درصدی معدن در تولید ناخالص ملی خبر داد و علت آن‌را محاسبه نشدن سهم محصولات معدنی در صنایع پایین دستی عنوان کرد. این در حالی است که به گفته وی سهم واقعی معدن در تولید ناخالص ملی ۲۰ تا ۳۰ درصد است. منابع معدنی به کار رفته در خودرو و ساختمان‌سازی به ترتیب ۵۰ و ۹۰ درصد است که باید در محاسبه تولید ناخالص ملی در نظر گرفته شود. شکوری با بیان این‌که واقعی شدن سهم معدن در تولید ناخالص ملی باعث حمایت بیشتر از این بخش می‌شود، اظهار کرد: بانک مرکزی در محاسبه تولید ناخالص ملی فقط فولاد را در نظر می‌گیرد، اما اخیرا از سوی خانه معدن درخواست شده که سهم هر ماده معدنی جداگانه در نظر گرفته شود. بخش معدن و به ویژه صنایع کوچک در این بخش می‌تواند برای جذب نقدیندگی و سرمایه‌های سرگردان در کشور مورد استفاده قرار گرفته و اشتغال ایجاد کند. میزان کل سرمایه‌گذاری در بخش معدن و صنایع معدنی تاکنون حدود ۵۰ میلیارد دلار است، باید فعالیت‌های اقتصادی را سودآور کنیم تا مردم مجاب شوند به جای خرید ارز و سکه در بخش تولید سرمایه‌گذاری کنند. (خبرگزاری ایسنا)

نظر بدهید