گزارش روزانه بورس | ۷ آبان ۹۷

0
298

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزها

بورس

بورس

ناظر اقتصاد: شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۲۵۹۲ واحدی به ۱۸۳.۲۱۹ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۵۴۷۹ میلیارد ریال و در فرابورس ۴۱۴۴ میلیارد ریال (تقریبا ۱۰۸۸ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۸۵۳۵ میلیارد ریال بوده ‌است.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز دوشنبه ۷ آبانماه ۹۷ با افزایش ۲۵۹۲ واحدی به رقم ۱۸۳ هزار و ۲۱۹ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۵۴۲ واحدی عدد ۲۸ هزار و ۹۶ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۲۸۴۰ واحدی به رقم ۱۹۲ هزار و ۸۲۵ واحد دست یافت. شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش ۲۰۰۲ واحدی به رقم ۱۳۵ هزار و ۷۷۸ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش ۴۷۱۶ واحدی عدد ۳۶۱ هزار و ۱۱۲ واحد را به نمایش گذاشت. امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش ۲۶ واحدی بر روی رقم دو هزار و ۴۰ واحد متوقف شد.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از ۵۴۷ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از دو میلیارد و ۳۵ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۴۴ هزار و ۱۲۷ نوبت داد و ستد بود.

بر اساس این گزارش امروز بازار سهام در حالی با پایان دوره اصلاح قیمتی اغلب سهم‌های گروه‌های مختلف شاهد حضور پررنگ حقیقی‌های حرفه‌ای برای موج‌سواری و نوسان قیمت‌ها بود که در گروه بانک‌ها شکل‌گیری صف خریدهای پایدار هم سو با اقبال حقیقی‌ها توانست به عقب‌نشینی عرضه‌های مداوم حقوقی‌ها بیانجامد. در گروه خودرو و قطعه‌سازان نیز سیگنال‌های صادر شده در این گروه همزمان با خبرهای پیرامون قیمت‌ها و فروش محصول باعث شده تا فرصتی برای موج‌سواری حقیقی‌ها با شکل‌گیری صف خریدهای نه چندان پایدار فراهم شود. حجم معاملات سهام در حالی چنگی به دل نمی‌زند که در آستانه تعطیلات تقویمی فردا به نظر می‌رسد اغلب معامله‌گران ترجیح می‌دهند مطابق با سیگنال‌های تکنیکالی، در سهم‌های مختلف موج سواری کنند.

مقایسه میزان بازدهی و ارزش بازارصنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۷
بورس

سود صنعتی چین ۱۴.۷ درصد رشد کرد

داده‌های رسمی نشان داد که سود شرکت‌های صنعتی مهم چین در ۹ ماه اول ۲۰۱۸ با رشدی ۱۴.۷ درصدی همراه بوده که نسبت به رشد ۱۶.۲ درصدی در بازه ژانویه تا آگوست، کند شده است. طبق داده‌های اداره ملی آمار چین، سود ۳۴ بخش از ۴۱ بخش مورد بررسی، نسبت به سال گذشته رشد کرده که این نسبت به بازه ژانویه تا آگوست تغییری نداشته است. در ماه سپتامبر، سود روی‌ هم رفته شرکت‌های صنعتی با درآمدی بیش از ۲۰ میلیون یوآن (حدود ۲.۸۸ میلیون دلار آمریکا)، ۴.۱ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافت و به ۵۴۵.۵ میلیارد یوآن رسید. سرعت این رشد، نسبت به رشد ۹.۲ درصدی در ماه آگوست کند شده است. طبق داده‌های اداره ملی آمار، بخش‌های فولاد، مصالح ساختمانی، نفت و مواد شیمیایی، که ۷۲.۴ درصد از کل افزایش سود صنعتی را به خود تخصیص داده بودند، در ۹ ماه اول امسال رشد سود قدرتمندی را به ثبت رسانده‌اند. در طول بازه ژانویه تا سپتامبر، هزینه هر صد دلار درآمد ۰.۲۹ یوآن کاهش یافت و به ۸۴.۳۱ یوآن رسید. نسبت بدهی به دارایی شرکت‌های صنعتی بزرگ، ۰.۴ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافت و تا پایان سپتامبر، به ۵۶.۷ درصد رسید. (خبرگزاری مهر)

هیوندای کره قرارداد ۵۲۱ میلیون دلاری ساخت پتروشیمی در ایران را لغو کرد

شرکت هیوندای کره ای جنوبی در روز دوشنبه اعلام کرد که یک قرارداد ۵۹۵ میلیارد وونی ( ۵۲۱ میلیون دلاری) برای ساخت یک مجموعه پتروشیمی در ایران را کنار گذاشته است. به ادعای این شرکت ایران توانایی تامین هزینه آن را به خاطر تحریم‌های آمریکا علیه تهران ندارد. هیوندای اعلام کرد کنسرسیوم تحت رهبری او در روز یکشنبه این قرارداد را کنسل کرد . «این قرارداد کنسل شد چون تامین مالی آن که پیش شرط اعتبار قرارداد است، کامل نیست». آمریکا از ۴ نوامبر تحریم‌های جدیدی علیه صادرات نفت خام ایران اجرایی می کند. این تحریم ها بخشی از برنامه ترامپ برای اجبار ایران به امضای قرارداد جدیدی در مورد محدود کردن برنامه های اتمی و موشکی این کشور است.
(خبرگزاری تسنیم)

روسیه از محل تغییر استاندارد سوخت کشتی‌ها در جهان میلیاردها دلار ضرر می‌کند

قوانین جدید، کشتی‌ها را ملزم می‌کند که از سال ۲۰۲۰ از سوخت پاک‌تری استفاده کنند و این مسئله روسیه را به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده سوخت سولفوری برای کشتی‌ها در معرض میلیاردها دلار ضرر قرار داده است؛ چراکه به نظر می‌رسد شرکت‌های روسی آماده این تغییر نیستند. پالایشگاه‌های جهان در تلاش هستند تا خود را برای این تغییر در کیفیت سوخت کشتی‌ها آماده کرده و سوخت پاک‌ترین تولید کنند تا از آلایندگی ایجاد شده توسط کشتی‌ها بکاهند. در حالی که به نظر می‌رسد پالایشگاه‌های اروپایی و آمریکایی برای تولید سوخت با سولفور کمتر آماده شده‌اند، شرکت‌های روسی در این زمینه پیشرفت کمی داشته‌اند. پالایشگاه‌های روسی هیچ شانسی برای رسیدن به آمادگی صد درصد در سال ۲۰۲۰ ندارند و بنابراین پالایشگاه‌های روسیه مجبور می‌شوند سوخت پر سولفور خود را با قیمتی بسیار پایین‌تر به فروش برسانند. بنا به اعلام بانک WOOD&CO که یک بانک سرمایه‌گذاری در کشورهای در حال توسعه اروپایی است، در سال ۲۰۲۰ ضرر مالی روسیه از محل بهبود کیفیت سوخت کشتی‌ها به ۳.۵ میلیارد دلار خواهد رسید که معادل یک سوم درآمد ۹ میلیارد دلاری شرکت‌های روس از صادرات سوخت کشتی طی سال گذشته خواهد بود. (خبرگزاری فارس)

اگر حباب بورس آمریکا بترکد یک فاجعه مالی خواهد شد

پیتر شف، مدیرعامل مؤسسه سرمایه‌گذاری یورو پاسفیک می‌گوید: سقوط بازارهای سهام آمریکا طی هفته گذشته نشان از این دارد که در آینده شاهد اوضاع بدتری خواهیم بود. اگر حباب بورس آمریکا بترکد به یک فاجعه مالی منجر خواهد شد. طی سه هفته گذشته و با افزایش نگرانی سهامداران در آمریکا نسبت به کسری بودجه دولت آمریکا، افزایش نرخ بهره دلار و جنگ‌های تجاری که آمریکا در جهان به راه انداخته است، باعث شد تا بورس‌های آمریکایی سقوط ارزش خود را تجربه کند. به عبارت دیگر در طول ماه اکتبر شاخص بورس داوجونز آمریکا ۷ درصد از ارزش خود را از دست داد و شاخص بورس S&P، معادل ۱۰ درصد اصلاح ارزشی را تجربه کرد. نزدک نیز ۱۲ درصد سقوط کرد. شرایط برای شرکت‌های پرطرفدار از جمله شرکت‌های فناوری و شرکت‌های عرضه کننده نیاز مصرف کنندگان آمریکایی، شرایط حتی بدتر بوده است.

طی هفته جاری ۵ شرکت از شش شرکت با بیشترین ارزش در بورس آمریکا شاهد اصلاح قیمت سهام خود بوده و یا به عبارت دیگر ارزش سهام آنها کاهش قابل توجهی را تجربه کرده است. شرکت‌های آمازون، مایکروسافت، آلفابت (شرکت مادر گوگل)، برکشایر هاتاوی و فیس‌بوک شاهد سقوط قابل توجه ارزش سهام خود بودند. پیتر شف معتقد است دلار یکی از قربانیان بحران مالی و سقوط اقتصادی پیش رو خواهد بود. وقتی که مردم متوجه شوند اقتصاد آمریکا دیگر مانند گذشته قدرتمند نیست، دلار تمام رشد اخیر ارزش خود را از دست خواهد داد. البته همین مسئله دلیل اصلی ادامه روند نزولی بازارهای مالی است و بانک مرکزی فدرال آمریکا نیز به تهدید بازارها از طریق بالا بردن نرخ بهره دلار ادامه می‌دهد. (خبرگزاری فارس)

نظر بدهید