گزارش روزانه بورس | ۸ مهر ۹۷

0
607

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزها

شاخص کل بورس

شاخص کل بورس

ناظر اقتصاد : شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۷۶۹۷ واحدی به ۱۹۵.۱۰۴ واحد رسید. ارزش‌‌‌معاملات‌ در بورس‌ ۱۷.۷۵۶ میلیارد ریال و در فرابورس ۶۰۸۳ میلیارد ریال (تقریبا ۱۰۴۲ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۲۲.۷۹۷ میلیارد ریال بوده ‌است.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز یکشنبه ۸ مهرماه ۹۷ با افزایش ۷۶۹۷ واحدی به رقم ۱۹۵ هزار و ۱۰۴ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۱۲۴۸ واحدی عدد ۳۳ هزار و ۸۶۶ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۸۵۰۹ واحدی به رقم ۲۰۸ هزار و ۱۵۹ واحد دست یافت. شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش ۶۲۳۱ واحدی به رقم ۱۴۴ هزار و ۹۸ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش ۱۲۶۳۹ واحدی عدد ۳۸۶ هزار و ۸۲۶ واحد را به نمایش گذاشت. امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش ۷۷ واحدی بر روی رقم ۲ هزار و ۲۲۸ واحد متوقف شد.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از یک هزارو ۷۷۶ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از ۴ میلیارد و ۸۱۲ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۲۷۱ هزار و ۵ نوبت داد و ستد بود.

بر اساس این گزارش امروز بازار سهام در حالی معاملات پرحجم را در اغلب نمادهای معاملاتی گروه‌های پیشروی بازار همچون بانک‌ها، گروه فلزات اساسی، پالایشی‌ها، شرکت‌های سرمایه‌گذاری و هلدینگی‌های پتروشیمی، معدنی‌ها و گروه تجهیزاتی را شاهد بود که به نظر می‌رسید با قفل شدن صف خرید پایدار در اغلب نمادها نیاز به افزایش سهام شناوری در بورس تهران دو چندان شده است. این در حالی است که شاخص کل بورس در آستانه عبور از قله ۲۰۰ هزار واحدی همچنین میزبان جریان نقدینگی پرقدرت در تالار شیشه‌ای است. نیاز به تقویت بازار اولیه سهام و افزایش سهام جدید در بازار در حالی است که تولید در کشور با اوضاع بد اقتصادی و التهاب بازار ارز و قیمت‌گذاری کالاها مواجه است. در شرایط کنونی که بازار سهام همچنان اولویت سرمایه‌گذاری صاحبان پول‌های خرد قرار گرفته می‌بایست ناظران این بازار نسبت به افزایش عرضه‌های اولیه و همچنان توسعه ابزارهای مالی مختلف در کنار افزایش سهام شناوری شرکت‌ها در بازار به منظور افزایش عمق بازار در کنار بازگشایی تمامی نمادهای معاملاتی متوقف در بازار اقدام کنند.

نظر بدهید