گزارش روزانه بورس | ۹ آبان ۹۷

0
238

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزها

بورس

بورس

ناظر اقتصاد: شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۱۴۷ واحدی به ۱۸۳,۳۶۷ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۵۸۹۵ میلیارد ریال (۴۹ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۴۴۷۴ میلیارد ریال (تقریبا ۱۶۶۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۸۶۶۰ میلیارد ریال بوده ‌است.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز چهارشنبه ۹ آبان ماه ۹۷ با افزایش ۱۴۷ واحدی به رقم ۱۸۳ هزار و ۳۶۷ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۲۰۹ واحدی عدد ۲۸ هزار و ۳۰۶ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۶۹۰ واحدی به رقم ۱۹۳ هزار و ۵۱۶ واحد دست یافت. شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش ۵۸۶ واحدی به رقم ۱۳۶ هزار و ۳۶۶ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با کاهش ۲۰۲۱ واحدی عدد ۳۵۹ هزار و ۹۰ واحد را به نمایش گذاشت.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با کاهش ۲۲ واحدی بر روی رقم دو هزار و ۱۸ واحد متوقف شد.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از ۵۸۹ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از دو میلیارد و ۲۸۸ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۵۷ هزار و ۴۰۰ نوبت داد و ستد بود.

امروز بازار سهام در حالی معاملاتی متعادل را در اغلب نمادهای معاملاتی در دامنه نوسان منفی قیمت‌ها به نظاره نشست که افزایش فشار فروش از سوی معامله‌گران اغلب حقیقی برای نقد کردن بازدهی‌ها باعث شد تا سهم بازار دومی‌ها برای افت بازار بیشتر شود.

در عین حال، حرف و حدیث‌ها بر سر محاسبات لایحه بودجه سال ۹۸ دولت و احتمال تعیین نرخ دلار ۵ هزار و ۵۰۰ تومانی باعث شده است تا امروز تحلیل‌های متفاوتی در خصوص چشم‌انداز بازار سهام و نرخ ارز ترسیم شود.

مقایسه میزان بازدهی و ارزش بازارصنایع زیرمجموعه ستاد با صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۷
بورس

خرید ۴ میلیارد یورو ارز صادراتی توسط واردکنندگان

بر اساس گزارش عملکرد سامانه نیما، حدود ۴ میلیارد یورو انواع ارز صادراتی، از نیمه مرداد ماه توسط واردکنندگان از صرفان خریداری شده است.

بازار ثانویه ارزی در نیمه مرداد ماه سال جاری در سامانه نیما آغاز به کار کرده است و تاکنون حدود ۴.۶ میلیارد یورو ارز توسط صادرکنندگان به صرافان فروخته شده است. همچنین در این مدت ۴ میلیارد یورو از سوی واردکنندگان از صرافان خریداری شده است.
در این بازار در آخرین روز کاری هفته جاری ۶۳ میلیون یورو ارز توسط واردکنندگان خریداری شده است. میانگین قیمت خرید ارز صادراتی توسط واردکنندگان حدود ۹۷۰۰ تومان بوده است. (تسنیم)

رشد ۱۳.۴ درصدی صادرات و کاهش ۱۱.۷ درصدی واردات در ۷ ماه اخیر

براساس تازه‌ترین آمار گمرک از تجارت خارجی هفت ماهه سال‌جاری، در این مدت حجم صادرات غیرنفتی ایران به ۶۷ میلیون و ۳۶۲ هزار تن رسیده است که ارزش آن رقمی برابر ۲۷ میلیارد و ۲۲۹ میلیون دلار می‌شود. به این ترتیب مشاهده می‌شود که تا پایان مهر ماه سال‌جاری صادرات ایران نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش ۱۳ و ۳۵ صدم درصدی از نظر ارزش دلاری داشته است.

در همین مدت میزان واردات قطعی کالا به ایران ۱۸ میلیون و ۹۲۹ هزار تن به ارزش ۲۶ میلیارد و ۳۰۳ میلیون دلار بوده است. واردات ایران در این مدت نسبت به هفت ماهه سال گذشته ۸ و ۶۸ صدم درصدی از نظر وزنی و ۱۱ و ۷ صدم درصدی از حیث ارزش دلاری کاهش داشته است.

گزارش گمرک ایران حاکی از آن است که در مدت مذکور ۳۱ و ۴۲ صدم درصد از ارزش کل صادرات ایران مربوط به پتروشیمی‌ها، ۹ و ۹۸ صدم درصد مربوط به میعانات گازی و ۵۸ و ۶۰ صدم درصد مربوط به سایر کالاها بوده است.

اقلام عمده وارداتی در این مدت، شامل ذرت دامی به ارزش یک میلیارد و ۱۰۶ میلیون دلار و سهم ارزشی ۴ و ۲۱ صدم درصد، قطعات منفصله جهت تولید اتومبیل سواری ردیف ۸۷۰۳ بنزینی با حجم سیلندر ۲۰۰۰ سی‌سی با ساخت داخل ۱۴ تا کمتر از ۳۰ به استثنای لاستیک به ارزش یک میلیارد و ۹۶ میلیون دلار و سهم ارزشی ۴ و ۱۷ صدم درصد، برنج به ارزش ۹۸۵ میلیون دلار و سهم ارزشی ۳ و ۷۵ صدم درصد، لوبیای سویا به ارزش ۷۸۹ میلیون دلار و سهم ارزشی ۳ درصد و الکترود زغالی برای کوره‌ها به ارزش ۳۲۰ میلیون دلار و سهم ارزشی ۱ و ۲۲ صدم درصد بوده است.

در این مدت مهم‌ترین مقاصد صادراتی ایران به ترتیب پنج کشور عراق با ۵ میلیارد و ۷۳۰ میلیون دلار و سهم ارزشی ۲۱ و ۴ صدم درصد، چین با ۵ میلیارد و ۳۷۹ میلیون دلار و سهم ارزشی ۱۹ و ۷۶ صدم درصد، امارات متحده عربی با ۴ میلیارد و ۶۳۷ میلیون دلار و سهم ارزشی ۱۷ و ۳ صدم درصد، افغانستان با یک میلیارد و ۸۷۲ میلیون دلار و سهم ارزشی ۶ و ۸۷ صدم درصد و هند با یک میلیارد و ۳۹۹ میلیون دلار و سهم ارزشی ۵ و ۱۴ صدم درصد بوده‌اند.

در مقابل واردات عمده کالاها به ایران نیز در هفت ماهه سال‌جاری به ترتیب از پنج کشور چین با ۶ میلیارد و ۶۲۲ میلیون دلار و سهم ارزشی ۲۵ و ۱۸ صدم درصد، امارات متحده عربی با ۳ میلیارد و ۹۳۲ میلیون دلار و سهم ارزشی ۱۴ و ۹۵ صدم درصد، جمهوری کره با یک میلیارد و ۶۳۴ میلیون دلار و سهم ارزشی ۶ و ۲۱ صدم درصد، هند با یک میلیارد و ۵۰۲ میلیون دلار و سهم ارزشی ۵ و ۷۱ صدم درصد و آلمان با یک میلیارد و ۴۲۶ میلیون دلار و سهم ارزشی ۵ و ۴۲ صدم درصد انجام شده است.

نرخ تورم نقطه به نقطه شاخص پیش‌نگر به ۵۹ درصد رسید

شاخص بهای تولیدکننده در دوازده ماه منتهی به مهر ماه ۱۳۹۷ نسبت به دوازده ماه منتهی به مهر ماه ۱۳۹۶ به‌ میزان ۲۲٫۴ درصد افزایش یافته است. شاخص بهای تولیدکننده در ایران براساس سال پایه ۱۰۰=۱۳۹۵ در مهر ماه ۱۳۹۷ به عدد ۱۷۶ رسید که نسبت به ماه قبل ۱۱٫۵ درصد افزایش داشته است. این شاخص در مهر ماه ۱۳۹۷ نسبت به ماه مشابه سال قبل معادل ۵۹ درصد افزایش نشان می‌‌دهد.

نظر بدهید