گزارش روزانه بورس | ۹ دی ۹۷

0
246

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزها

تورم تورم

ناظر اقتصاد: شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۵۳۵ واحدی به ۱۶۱.۳۰۹ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۸۲۴۰ میلیارد ریال (۳۹۵۶ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۳۹۷۰ میلیارد ریال (تقریبا ۲۱۷۹ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده ‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۶۰۷۵ میلیارد ریال بوده ‌است.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز یکشنبه ۹ دی ماه ۹۷ با افزایش ۵۳۵ واحدی به رقم ۱۶۱ هزار و ۳۰۹ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۱۱۰ واحدی عدد ۲۷ هزار و ۵۸۴ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۷۵۴ واحدی به رقم ۱۷۴ هزار و ۹۸۱ واحد دست یافت. شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش ۶۳۳ واحدی به رقم ۱۱۸ هزار و ۸۱۰ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با کاهش ۸۲ واحدی عدد ۳۲۱ هزار و ۴۸۳ واحد را به نمایش گذاشت. امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش ۳ واحدی بر روی رقم یک هزار و ۸۶۹ واحد نشست.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از ۸۲۴ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از ۲ میلیارد و ۵۴۶ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۴۵ هزار و ۴ نوبت داد و ستد بود.

بر اساس این گزارش ا‌مروز بازار سهام د‌ر کنار غیبت بازارهای جهانی و همزمان با انتظار بر‌ا‌ی انتشار گزارش‌های عملکرد ۹ ماهه شرکت‌ها شاهد اقبال حقیقی‌ها بر‌ا‌ی جمع‌آوری سهام د‌ر گروه‌های مختلفی همچون فلزات اساسی و تک‌سهم‌های پتروشیمی بو‌د. فارغ از این، گروه بانک‌ها نیز همپا با بازارگردان‌های خود همچنان د‌ر محدوده سقف دامنه نوسان قیمتی تعدیل می‌شوند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌. ا‌مروز د‌ر گروه دارویی‌ها نیز نماد معاملاتی «دبالک» با اقبال خریداران سهام بازگشایی و د‌ر میانه دامنه نوسان مثبت قیمتی قرار گرفت. د‌ر نماد معاملاتی «شغدیر» نیز خبرها حاکی از واگذاری بلوک ۶۷.۵۶ درصدی این سهم از سوی تاپیکو د‌ر تا‌ریخ ۲۵ دیماه امسال به صورت نقد و اقساط حکایت د‌ارد که شنیده می‌شو‌د، هلدینگ پتروشیمی خلیج فا‌رس خریدار این سهام کنترلی خواهد بو‌د. د‌ر تالار شیشه‌ای نیز ا‌مروز شنیده‌هایی از احتمال بر‌خی تغییرات مدیریتی د‌ر سازمان بورس شنیده شد که گفته می‌شو‌د دست کم تا دو هفته آ‌ینده جزئیات آن مشخص خواهد شد.

مقایسه میزان بازدهی و ارزش بازارصنایع زیرمجموعه ستاد با صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۷

تورم

صادرات روزانه ۶۶۴هزار بشکه نفت ایران به آسیا

به نقل از رویترز، آمارهای دولتی و مؤسسات رصد بارگیری نفتکش‌ها نشان می‌دهد که میزان صادرات نفت ایران به آسیا در ماه نوامبر به‌دلیل آغاز تحریم‌های جدید دولت آمریکا به پایین‌ترین رقم خود طی بیش از ۵ سال گذشته رسیده است. کشورهای چین، هند، ژاپن و کره جنوبی در ماه گذشته میلادی روزانه حدود ۶۶۴هزار و ۸۰۰ بشکه نفت از ایران خریده‌اند که ۱۲.۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش نشان می‌دهد. کره جنوبی برای سومین ماه متوالی هیچ نفتی از ایران نخریده و خرید نفت ژاپن نیز در ماه نوامبر از ایران صفر بوده است. خرید نفت هند از ایران نیز در ماه نوامبر افتی حدود ۴۰درصدی نسبت به ماه اکتبر داشته است. میزان خرید نفت کشورهای آسیایی از ماه دسامبر و پس از اعطای معافیت تحریمی به ۸ کشور مشتری نفت این کشور افزایش خواهد یافت. میزان خرید نفت چین از ایران که در ماه اکتبر به حدود ۲۴۷هزار بشکه در روز یعنی به پایین‌ترین رقم طی بیش از ۵ سال گذشته کاهش یافته بود، در ماه نوامبر به نزدیکی ۳۹۰هزار بشکه در روز رسید. سینوپک، بزرگترین مشتری نفت ایران مدت کوتاهی پس از معاف شدن چین از تحریم‌های آمریکا در ماه نوامبر، خرید نفت از ایران را از سر گرفت. شرکت ملی نفت چین هم در ماه دسامبر خرید نفت تولیدی خود در ایران را از سر خواهد گرفت. ژاپن و کره جنوبی هم خود را برای ازسرگیری خرید نفت از ایران از اوایل سال ۲۰۱۹ آغاز می‌کنند. انتظار می‌رود هند خرید ماهانه نفت از ایران را در دوره معافیت از تحریم‌ها که از ماه نوامبر آغاز شده، به ۱.۲۵ میلیون تن، معادل ۹ میلیون بشکه محدود کند. (تسنیم)

نرخ تورم آلمان در پایین‌ترین سطح ۸ ماه اخیر

به نقل از تریدینگ اکونومیکس، نرخ تورم آلمان در ماه دسامبر به ۱.۷۰ درصد کاهش یافت که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل کاهشی ۰.۶ درصدی داشته است. انتظار می رود نرخ تورم آلمان در سال ۲۰۱۸ نیز معادل ۱.۷ درصد باشد که کمتر از ۱.۹ درصدی است که پیشتر توسط تحلیل گران پیش بینی شده بود. متوسط نرخ تورم آلمان در سال‌های ۱۹۵۰ تا ۲۰۱۸ برابر با ۲.۳۹ درصد بوده است که بالاترین رقم مربوط به اکتبر ۱۹۵۱ با ۱۱.۵۴ درصد و کمترین نرخ تورم نیز تورم منفی ۷.۶۲ درصدی ماه ژوئن سال ۱۹۵۰ بوده است. به گفته اقتصاددانان، نرخ تورم مواد غذایی از ۳.۲ درصد ماه نوامبر به ۲ درصد در ماه دسامبر کاهش یافته است. تورم مواد غذایی نیز از ۹.۳ درصد به ۴.۸ درصد کاهش یافته است. شاخص بهای مصرف کننده در ماه دسامبر به ۱۱۲.۵۰ واحد افزایش یافته است که ۰.۱ بیشتر از ماه قبل است. انتظار می‌رود رشد اقتصادی بزرگ ترین اقتصاد منطقه یورو و اروپا در پایان امسال به یکی از پایین ترین سطوح ثبت شده در چند سال اخیر کاهش یابد. در نظرسنجی رویترز از صاحبان صنایع بزرگ آلمانی، آن‌ها گفته‌اند انتظار ندارند اقتصاد وارد رکود شود اما انتظار دارند رشد اقتصادی در سال آینده به کمتر از ۱.۵ درصد برسد. (ایسنا)

شبکه پیچیده مالی و بانکی کره شمالی برای دور زدن تحریم‌های آمریکا

بانک‌ها و مقامات ناظر آمریکایی برای شناسایی تراکنش‌های دلاری مرتبط با کره‌شمالی با چالش‌هایی مواجه شده‌اند. به نقل از وال استریت ژورنال، مقامات آمریکایی با بیان اینکه علیه شرکت‌های تامین‌کننده منابع نقدی دلاری برای کره شمالی وارد عمل شده‌اند از وجود یک شبکه پیچیده از شرکت‌ها و موسسات مالی در سراسر جهان به منظور دور زدن تحریم‌های دلاری کره شمالی خبر دادند. کره شمالی از ارتباط مخفی خود با این موسسات برای تسهیل پرداخت‌های بین‌المللی خود استفاده کرده است. وال استریت ژورنال هم‌چنین گزارش داده است کره شمالی با استفاده از یک فرایند چندمرحله‌ای اقدام به فروش محصولات خود و خرید کالاهای تحریمی از طریق طرف ثالث می‌کند. بنابر اعلام این نشریه آمریکایی، کره شمالی با خرد کردن تراکنش‌های دلاری خود به چندین تراکنش کوچک‌تر، امکان ردیابی آن توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا را سخت‌تر کرده است. سال گذشته دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا فرمانی را امضا کرد که به موجب آن به وزارت خزانه‌داری اجازه داده شد تا اشخاص حقیقی و حقوقی ناقض تحریم‌های کره شمالی را به فهرست تحریمی خود اضافه کند. این فرمان که به فرمان ۱۳۸۱۰ مشهور است، تصریح می‌کند که هر شرکت یا شخصی که هرگونه معامله، تجارت و فروش خدمات به کره شمالی داشته باشد توسط آمریکا تحریم می‌شود و ضمن قطع دسترسی آن به دلار، دارایی‌های آن در قلمرو تحت اختیار آمریکا مصادره خواهد شد. پیشتر وزرای دارایی گروه ۷ نیز با صدور بیانیه‌ای از وجود شبکه مخفی مالی کره شمالی ابراز نگرانی کرده و خواهان برخورد با این شبکه شده بودند. در بیانیه مشترک این وزرا آمده است: ما درباره دور زدن تحریم‌ها توسط کره شمالی و توانایی این کشور برای دسترسی به سیستم‌های مالی جهانی نگرانیم. کره شمالی تجارت محدودی را با نام خود انجام می‌دهد اما با استفاده از شبکه گسترده عوامل خود، شرکت‌های بین‌المللی و ساختارهای پیچیده مالکیت به سیستم‌های مالی دسترسی یافته و تحریم‌ها را دور می‌زند. (ایسنا)

بورس چین بزرگترین بازنده جنگ تجاری جهان شد

آمارهای رسمی نشان می دهد بورس شانگهای در شرق چین یکی از دو بازار بزرگ اوراق بهادار این کشور، با ۲۴.۶ درصد افت در سال ۲۰۱۸ میلادی، بزرگترین بازنده جنگ تجاری این کشور و‌ آمریکا بوده است. شاخص سهام در این شهر شرقی چین به دو هزار و ۴۹۰ واحد رسیده است. همزمان آمارها نشان می دهد که افت بازار اوراق بهادار در شهر شنژن در جنوب چین هم ۳۳.۲ درصد بوده و به کمی بیش از یک هزار و ۲۶۷ واحد رسیده است. شاخص ترکیبی این دو بورس، با دو هزار و ۴۰۰ میلیارد دلار کاهش تعاملات و داد و ستدهای سهام، به ۶ هزار و ۳۰۰ میلیارد دلار رسیده است که همچنان بالاتر از بورس توکیو بوده است. ارزش رشد اقتصادی چین در سه ماهه سوم سال جاری میلادی به ۶.۵ درصد رسیده است که پایین ترین رقم از سال ۱۹۹۲ میلادی محسوب می شود. بررسی های بازار بورس نیکی نشان می دهد اگر در سال ۲۰۱۹ میلادی این رقم برای رشد اقتصاد چین حاصل شود پایین ترین رشد اقتصادی کشور در ۳ دهه گذشته خواهد بود. (اقتصاد آنلاین)

پایان خوش مایکروسافت ۱تریلیون دلاری در سال‌۲۰۱۸

مایکروسافت اینک از افتخاری کوچک برخوردار است که به‌طور غیرمنتظره و البته موقتی بالای اپل و آمازون قرار گرفت اما سهام این کمپانی در کنار سایر غول‌های آی‌تی ازجمله اعضای موسوم به فانگ FAANG در بازار کاهش یافت.
FAANG شامل فیس‌بوک، اپل، آمازون، نتفلیکس و گوگل است که جیم کریمر در برنامه «مانی تی وی» در سال ۲۰۱۳ آن‌ها را گروه فنگ نامید که سهامشان به‌سرعت در حال رشد بود و آن زمان مایکروسافت جزو آن نبود. به‌هرحال با بالارفتن ارزش سهام FAANG سهام بخش عمده‌ای از بازار جابجا می‌شود. امسال فیس‌بوک به دلیل نقض حریم خصوصی، گوگل به خاطر بستن قرارداد با بخش نظامی و رابطه پنهانی با چین و اپل به دلیل مشکلات نرم‌افزاری و نیز فروش دور از انتظار آیفون سری ایکس دچار مشکل شده‌اند. اما سهام مایکروسافت کمتر دستخوش این‌گونه حوادث شده و موفقیت در بخش کلود، حال غول نرم‌افزاری را بهتر کرده است. در حال حاضر سهام مایکروسافت با ۱۸ دلار سقوط به ۹۸ دلار رسیده است. به مدت ۵۲ هفته ۱۱۶ دلار بود. اپل با ۸۱ دلار سقوط به ۱۵۲ دلار در هر سهم رسیده و گوگل با ۲۸۳ دلار سقوط به ۱۰۰۹ دلار رسیده و آمازون نیز با ۶۴۰ دلار سقوط به ۱۴۱۱ دلار رسیده است. بنابراین مایکروسافت ۱۵ درصد کمتر از اعضای فانگ دچار سقوط شده است، درحالی‌که سایرین سقوط ۳۰ درصدی را تجربه کرده‌اند.
ارزش فعلی مایکروسافت به ۷۵۲ میلیارد دلار رسیده است و راهی دراز تا ۱ تریلیون دلاری شدن دوباره دارد اما بالاتر از اپل ۷۲۰ میلیارد دلاری، گوگل ۷۰۶ میلیارد دلاری و آمازون ۶۹۰ میلیارد دلاری قرار دارد و فیس‌بوک ۳۷۸ میلیارد دلاری و نتفلیکس ۱۰۶ میلیارد دلاری نیز فاصله زیادتری دارند. (اقتصاد آنلاین)

راه‌اندازی کانال مالی ایران و سوریه

محمد سامر الخلیل وزیر اقتصاد و تجارت سوریه در ادامه همایش اقتصادی ایران و سوریه درباره چگونگی نقل و انتقال پول، اظهار داشت: سوریه در ماه های گذشته با ۱۰۳ کشور مبادله تجاری داشته است و نقل و انتقالات خود را انجام داده است. یکی از بندهای موافقتنامه ای که امروز بین دو کشور امضا شد، موضوع راه اندازی کانال مالی بود و مشکل نقل و انتقال پول بزودی حل خواهد شد. وزیر اقتصاد و تجارت خارجی سوریه همچنین درباره مزایای امضای توافقنامه تجارت آزاد بین ایران و سوریه اظهار داشت: عوارض گمرکی بر مواد و تولیدات ایرانی چهار درصد است ولی ۸۸ قلم کالا از این موضوع مستثنی هستند. البته امکان برداشته شدن این استثنا هم وجود دارد.
سامر الخلیل افزود: دولت سوریه تلاش کرد تا ارزش لیر را تقویت کند و از برخی تولیدات داخلی حمایت کند. با توجه به این موضوع واردات برخی محصولات ممنوع شد. وزیر اقتصاد و تجارت خارجی سوریه گفت: با این حال با امضای موافقتنامه امروز به ایران اجازه داده شده تا براساس یک برنامه زمان بندی شده، محصولات خود را وارد بازار سوریه کند. (ایبنا)

پاکستان ۵۰۰ میلیون دلار «اوراق قرضه پاندا» به یوآن را تصویب کرد

به نقل از اینترنشنال نیوز، پاکستان برای اولین بار ایجاد «اوراق قرضه پاندا» به یوآن را معادل ۵۰۰ میلیون دلار در دو قسط به منظور تامین منابع مالی برای کسری تجارت با پکن را تصویب کرد. ۳۰۰ میلیون دلار برای بهبود وضعیت اقتصادی پاکستان در نظر گرفته شده است. کسری تجارت پاکستان با چین ۱۲ میلیارد ثبت شده و اسلام آباد به دنبال کاهش تعرفه برای کالاهای صادراتی خود به کشورهای آسه آن است. چین به تازگی دسترسی بازار خود به پاکستان را به منظور کمک برای بهبود صادرات کالاهای پاکستانی به چین مهیا کرده است. همچنین وزارت دارایی پاکستان اعلام کرد، تصویب این میزان از اوراق قرضه پاندا چین در جهت تقویت ذخایر ارزی و نیز بهره بردن از فاینانس خارجی است. این تصمیم بعداز رایزنی با بانک های چینی، گروه های سرمایه گذاری، مقامات رگولاتوری در چین و مشاورین بورس و خدمات مالی سنتی گرفته شد. اوراق قرضه پاندا به دولت پاکستان کمک خواهد کرد تا به سرمایه گذاران بر اساس انتشار بازار سرمایه تنوع بخشد و افزایش منابع یوآن را فراهم کند. اولین قسط اوراق قرضه پاندا معادل ۲۰۰ میلیون دلار و دومین قسط آن معادل ۳۰۰ میلیون دلار خواهد بود که در سال مالی جاری پاکستان ارائه می شود. بازار اوراق قرضه چین بعداز ایالات متحده و ژاپن در جایگاه سوم در جهان قرار دارد و اندازه بازار آن ۱۱.۸ تریلیون دلار برآورد می شود. اوراق قرضه پاندا به یوآن توسط قرض گیرندگان خارجی صادر می شود و سهم ناچیزی را در بازار ۱۱ تریلیون دلاری اوراق قرضه فراساحلی چین دارد. بر پایه این گزارش، پاکستان تاکنون بیش از ۲۶ میلیارد دلار تحت کریدور اقتصادی پاکستان-چین استفاده کرده که ۶ تا ۷ میلیارد دلار آن بواسطه وام های دولت به دولت استفاده شده است. (ایبنا)

مازاد تراز تجارت خارجی به ۷۳۸ میلیون دلار رسید

صادرات غیرنفتی ایران در نه ماهه سال‌جاری از مرز ۳۳ میلیارد دلار گذشت و به ۳۳ میلیارد و ۳۵۸ میلیون دلار رسید. براساس تازه‌ترین آمار گمرک از تجارت خارجی نه ماهه سال‌جاری، در این مدت حجم صادرات غیرنفتی ایران به ۸۶ میلیون و ۹۴۰ هزار تن رسیده است که ارزش آن رقمی برابر ۳۳ میلیارد و ۳۵۸ میلیون دلار می‌شود. به این ترتیب مشاهده می‌شود که تا پایان آذر ماه سال‌جاری صادرات ایران نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش ۵ و ۴۰ صدم درصدی از نظر ارزش دلاری داشته است.
از سوی دیگر، در همین مدت میزان واردات قطعی کالا به ایران ۲۳ میلیون و ۸۷۱ هزار تن به ارزش ۳۲ میلیارد و ۶۲۰ میلیون دلار بوده است. برهمین اساس، مازاد تراز تجارت خارجی ۷۳۸ میلیون دلار شد. واردات ایران در این مدت نسبت به نه ماهه سال گذشته ۱۳ و ۲۷ صدم درصدی از نظر وزنی و ۱۵ و ۹۰ صدم درصدی از حیث ارزش دلاری کاهش داشته است.
روند ترخیص کالاهای وارداتی به صورت لحظه ای به کمک سامانه جامع گمرکی در مرکز پایش دفتر واردات گمرک رصد می شود و کالاهایی که مجوز ثبت سفارش و دیگر مجوزهای قانونی را دارند و ارز این کالاها تامین و تخصیص داده شده است در کمتر از سه روز از گمرکات ترخیص می شوند.

اقلام عمده صادراتی

اقلام عمده صادراتی ایران در این مدت به ترتیب میعانات گازی به ارزش ۲ میلیارد و ۷۷۶ میلیون دلار و سهم ارزشی ۸ و ۳۲ صدم درصد، گاز طبیعی مایع شده به ارزش یک میلیارد و ۸۱۵ میلیون دلار و سهم ارزش ۵ و ۴۴ صدم درصد، پروپان مایع شده به ارزش یک میلیارد و ۳۵۶ میلیون دلار و سهم ارزشی ۴ و ۷ صدم درصد، متانول به ارزش یک میلیارد و ۱۴۲ میلیون دلار و سهم ارزشی ۳ و ۴۲ صدم درصد و سایر روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به جز بنزین به ارزش یک میلیارد و ۱۱۳ میلیون دلار و سهم ارزشی ۳ و ۳۴ صدم درصد بوده است.
گزارش گمرک ایران حاکی از آن است که در مدت مذکور ۳۴ و ۳۴ صدم درصد از ارزش کل صادرات ایران مربوط به پتروشیمی‌ها، ۸ و ۳۲ صدم درصد مربوط به میعانات گازی و ۵۷ و ۳۴ صدم درصد مربوط به سایر کالاها بوده است.

اقلام عمده وارداتی به ایران

اقلام عمده وارداتی در این مدت، شامل ذرت دامی به ارزش یک میلیارد و ۴۷۷ میلیون دلار و سهم ارزشی ۴ و ۵۳ صدم درصد، قطعات منفصله جهت تولید اتومبیل سواری ردیف ۸۷۰۳ بنزینی با حجم سیلندر ۲۰۰۰ سی‌سی با ساخت داخل ۱۴ تا کمتر از ۳۰ به استثنای لاستیک به ارزش یک میلیارد و ۲۱۴ میلیون دلار و سهم ارزشی ۳ و ۷۲ صدم درصد، برنج به ارزش یک میلیارد و ۲۳ میلیون دلار و سهم ارزشی ۳ و ۱۴ صدم درصد، لوبیای سویا به ارزش ۹۴۴ میلیون دلار و سهم ارزشی ۲ و ۸۹ صدم درصد و الکترود زغالی برای کوره‌ها به ارزش ۴۳۷ میلیون دلار و سهم ارزشی ۱ و ۳۴ صدم درصد بوده است.

در این مدت مهم‌ترین مقاصد صادراتی ایران به ترتیب پنج کشور عراق با ۶ میلیارد و ۹۲۹ میلیون دلار و سهم ارزشی ۲۰ و ۷۷ صدم درصد، چین با ۶ میلیارد و ۷۴۹ میلیون دلار و سهم ارزشی ۲۰ و ۲۳ صدم درصد، امارات متحده عربی با ۵ میلیارد و ۱۳۴ میلیون دلار و سهم ارزشی ۱۵ و ۳۹ صدم درصد، افغانستان با ۲ میلیارد و ۳۳۷ میلیون دلار و سهم ارزشی ۷ درصد و ترکیه با یک میلیارد و ۹۱۲ میلیون دلار و سهم ارزشی ۵ و ۷۳ صدم درصد بوده‌اند.

کشورهای عمده صادرکننده کالا به ایران

در مقابل واردات عمده کالاها به ایران نیز در نه ماهه سال‌جاری به ترتیب از پنج کشور چین با ۸ میلیارد و ۱۷۲ میلیون دلار و سهم ارزشی ۲۵ و ۵ صدم درصد، امارات متحده عربی با ۴ میلیارد و ۹۱۴ میلیون دلار و سهم ارزشی ۱۵ و ۶ صدم درصد، جمهوری کره با یک میلیارد و ۸۳۲ میلیون دلار و سهم ارزشی ۵ و ۶۲ صدم درصد، آلمان با یک میلیارد و ۸۲۵ میلیون دلار و سهم ارزشی ۵ و ۵۹ صدم درصد و سوئیس با یک میلیارد و ۷۹۴ میلیون دلار و سهم ارزشی ۵ و ۵۰ صدم درصد انجام شده است. (ایبنا)

نظر بدهید