گزارش روزانه بورس | ۹ مهر ۹۷

0
396

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزها

شاخص کل بورس

شاخص کل بورس

ناظر اقتصاد : شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۳۷۶ واحدی به ۱۹۵.۴۸۰ واحد رسید. ارزش‌‌‌معاملات‌ در بورس‌ ۲۱.۴۵۴ میلیارد ریال و در فرابورس ۷۸۹۶ میلیارد ریال (تقریبا ۱۲۰۶ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۲۸.۱۴۴ میلیارد ریال بوده ‌است.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز دوشنبه ۹ مهرماه ۹۷ با افزایش ۳۷۶ واحدی به رقم ۱۹۵ هزار و ۴۸۰ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۱۴۱ واحدی عدد ۳۴ هزار و ۷ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۱۶۳۷ واحدی به رقم ۲۰۹ هزار و ۷۹۷ واحد دست یافت. شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش ۱۲۸۶ واحدی به رقم ۱۴۵ هزار و ۳۸۴ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با کاهش ۴۰۹۸ واحدی عدد ۳۸۲ هزار و ۷۲۷ واحد را به نمایش گذاشت. امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش ۱۲ واحدی بر روی رقم ۲ هزار و ۲۴۰ واحد متوقف شد.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از دو هزار و ۱۴۵ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از ۶ میلیارد و ۷۸ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۳۸۰ هزار و ۴۴۴ نوبت داد و ستد بود.

براساس این گزارش، امروز بازار سهام بنابر پیش‌بینی‌های تکنیکالی با اصلاح قیمت سهام در کانال ۱۹۵ هزار واحدی شاخص کل بورس مواجه شد در حالیکه تداوم ورود پول‌های تازه به بازار و عطش خرید سهام باعث شد تا از نیمه معاملات امروز، بازار سهام با جمع‌آوری صف فروش در اغلب نمادهای معاملاتی و بازگشت دوباره نماگرهای منتخب این بازار روی مدار صعودی قرار بگیرد. براساس پیش‌بینی‌ها انتظار می‌رود تا شاخص کل بورس تهران براساس نمودارهای تکنیکال به آن سوی قله ۳۰۰ هزار واحدی پرواز کند این در حالی است که نوسان قیمت دلار در محدوده ۴ هزار تومان در زمانی رخ داد که شاخص کل بورس در میانه کانال ۹۰ هزار واحدی جای گرفته بود اما اکنون با توجه به افزایش قیمت نرخ ارز در بازار غیر رسمی و همچنین انتظار برای افزایش قیمت فروش محصولات اغلب شرکت‌های بورسی، پیش‌بینی از رکوردهای جدید نماگرهای بورس با پیش‌بینی‌های جدیدی روبرو شده است. همچنین تغییر نرخ خوراک مجتمع‌های پتروشیمی براساس نرخ ارز سامانه نیما در حالی گروه پتروشیمی‌ها را دوباره مورد توجه قرار داده که انتظار می‌رود افزایش نرخ فروش محصولات پتروشیمی براساس نرخ ارز بازار آزاد همچنان حاشیه سود گروه پتروشیمی را تضمین کند.

نظر بدهید