گزارش روزانه ۱۰ شهریور ۹۸ بورس

0
277

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات ۱۰ شهریور ۹۸ بورس ، شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۱۹۷۵ واحدی به ۲۸۶,۱۱۴ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۱۴,۹۶۲ میلیارد ریال (۸۵۱ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۹,۳۷۴ میلیارد ریال (تقریبا ۲۸۲۹ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۲۰,۶۵۶ میلیارد ریال بوده است.

گزارش روزانه 10 شهریور 98 بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز یکشنبه ۱۰ شهریور ۹۸ بورس با افزایش ۱۹۷۵ واحد به رکورد ۲۸۶ هزار و ۱۱۴ واحد رسید. همچنین امروز شاخص کل با معیار هم وزن ۹۲ واحد رشد کرده و به رقم ۷۸ هزار و ۱۹۱ واحد رسید. ارزش روز بازار امروز به بیش از یک میلیون و ۴۵ هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران در بورس اوراق بهادار امروز ۱۰ شهریور ۹۸ بورس بیش از ۴ میلیارد ورقه بهادار سهام و حق تقدم در قالب ۳۹۲ هزار نوبت معامله و به ارزش ۱۴۹۶ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

روندهای پرهیجان اخیر فارغ از مباحث ارزندگی و سودآوری دنبال می‌شود و همین مساله هیجان را در کوچکتر‌های بازار به اوج رسانده است.

هجوم نقدینگی به نمادهایی به ارزش بازار کمتر موج‌های صعودی شدید را رقم می‌زند؛ اما صعودهای چندصد درصدی در این گروه‌ها جریان شناسایی سود را به شدت پرقدرت ساخته است و بدین ترتیب روندهای صعودی در این گروه‌ها به سرعت‌ جای خود را به صف‌های فروش و افت‌های محسوس قیمتی می‌دهد. با این حال جریان قدرتمند نقدینگی سبب می‌شود تا این صف‌های فروش و روند نزولی نیز خریداران را به سرعت به خود جذب کنند و بار دیگر شاهد تغییر روند به سمت صعود قیمت‌ها باشیم.

علاوه بر خریداران در قیمت‌های منفی و فروشندگان از در صعود به نظر می‌رسد دسته اعظم معامله‌گران غیرتحلیلی به جاماندگی از روندهای قیمتی و یا خرید در قیمت‌های بالاتر و فروش در منفی‌های قیمتی محکوم‌اند.
نداشتن برآورد ملموس از میزان ارزندگی سهم و بی‌تحلیلی سبب می‌شود تا روندها نحوه تصمیم‌گیری بورس‌بازان را مشخص کنند و این مساله عموماً جز زیان برای سرمایه‌گذاران چیزی به بار نمی‌آورد.

میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش روزانه 10 شهریور 98 بورس

کند شدن رشد اقتصادی چین در پی جنگ تجاری با آمریکا

اقتصاد چین در ماه اوت کندتر شد. شرایط ضعیف داخلی، افزایش درگیری‌های تجاری با آمریکا و بدتر شدن تجارت جهان، همه باهم دورنمای رشد اقتصادی را پایین آورده‌اند.
درگیری‌های طولانی مدت تجاری همچنان بر چین و کشورهای نزدیک که برای کارخانه‌های آن کالا تامین می‌کنند تاثیر می‌گذارد. محموله‌های ارسالی از کره جنوبی در بیست روز اول اوت نسبت به سال گذشته ۱۳.۳ درصد کاهش یافته است. شرایط گزارش شده توسط مدیران فروش به پایین‌ترین حد طی شش سال گذشته رسیده که دلیل آن ضعف اطمینان تجاری، کند شدن رشد بازار و فروش و کاهش حاشیه‌های سود است.
فشار بر بانک مرکزی چین برای تسهیل سیاست پولی رو به افزایش است. تولید صنعتی و نرخ بیکاری در محدوده‌ای قرار گرفته که نیاز به دخالت بانک مرکزی است و بازگشت رکود به کارخانه‌ها هم نشان می‌دهد حمایت بیشتری لازم است. (بلومبرگ)

لایحه مالیات بر عایدی سرمایه، هفته آینده به دولت می‌رود

رئیس سازمان مالیاتی با بیان اینکه، لایحه مالیات بر مجموع درآمد خانوار در سازمان آماده شد، گفت: پایه جدید مالیات بر عایدی سرمایه (مسکن) نیز در این اصلاحیه گنجانده شده است.
امیدعلی پارسا با بیان اینکه در ابتدا قرار بود پایه جدید مالیاتی، مالیات بر عایدی مسکن، در لایحه وزارت اقتصاد با عنوان مالیات بر فعالیت‌های اختلال‌زای اقتصادی گنجانده شود، ‌گفت: بعد از تغییراتی که در این خصوص ایجاد شد تصمیم گرفته شد تا این پایه جدید مالیاتی در لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم لحاظ شود.
رئیس سازمان مالیاتی با بیان اینکه، بر اساس پیگیری‌های انجام شده لایحه مذکور در نیمه شهریور ماه از وزارت اقتصاد به دولت می‌رود، ‌گفت: به این ترتیب پایه مالیات بر عایدی مسکن که از سنوات قبل پیگیری می‌شد به هیات دولت خواهد رفت.
پارسا تاکید کرد: بنابراین لایحه مالیات بر مجموع درآمد در سازمان مالیاتی آماده شده و در این لایحه مالیات بر عایدی سرمایه نیز گنجانده شده است. وی افزود: بعد از تصویب در دولت، این لایحه به کمیسیون‌های تخصصی مربوطه خواهد رفت تا بررسی‌های نهایی در این کمیسیون‌ها روی این لایحه مهم انجام شود. امیدواریم در مجلس شورای اسلامی نیز بعد از مرحله دولت این لایحه با رای بالا تصویب شود. (ایبنا)

رشد اقتصادی هند به پایین‌ترین سطح ۶ سال اخیر رسید

کاهش محسوس رشد بخش‌های تولید، ساخت و ساز و فعالیت های کشاورزی باعث شد تا رشد اقتصادی پنجمین اقتصاد بزرگ جهان در سه ماهه منتهی به ژوئن به تنها ۵ درصد برسد که در طول ۶ سال اخیر بی‌سابقه بوده است. آن طور که وزارت آمار هند اعلام کرده است بخش بزرگی از این کاهش رشد مربوط به افزایش تنش‌ها در سطح جهانی بوده است.
از سوی دیگر میزان فروش خودروهای جدید در هند ۲۰ درصد نسبت به سه ماهه نخست سال کاهش یافته است که باعث افزایش نگرانی‌ها از کاهش قدرت خرید مردم هند شده است. مشاور اقتصادی نخست وزیر هند در واکنش به این رشد ضعیف به مردم وعده داد دولت اقدامات جدی برای تقویت توسعه اقتصادی این کشور بردارد.
احیای تمایل مردم به مصرف، تقویت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، افزایش سرمایه‌گذاری‌های دولتی در زیرساخت‌ها و اصلاحات ساختاری در قوانین کار و مالیاتی از جمله اصلاحاتی هستند که دولت هند در نظر دارد برای تقویت رشد اقتصادی این کشور انجام دهد.
متوسط رشد اقتصادی هند در سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ معادل ۷.۷ درصد بوده است که سریع‌ترین نرخ رشد اقتصادی در بین اقتصادهای بزرگ جهان محسوب می‌شود. رشد اقتصادی هند در سه ماهه دوم سال گذشته ۸ درصد بود. آخرین بار در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۳ رشد ۴.۳ درصدی به ثبت رسیده بود. (ایسنا)

نظر بدهید