گزارش روزانه ۱۰ مهر ۹۸ بورس

0
394

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات ۱۰ مهر ۹۸ بورس ، شاخص کل بورس با افزایش ۲۰ واحدی به ۳۲۶,۱۱۸ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس ۲۷,۹۶۸ میلیارد ریال (۱۷۰۴ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱۰,۴۷۵ میلیارد ریال (تقریباً ۱۶۷۲ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۳۵,۰۶۷ میلیارد ریال بوده است.

گزارش روزانه 10 مهر 98 بورس

در جریان دادوستدهای امروز ۱۰ مهر ۹۸ بورس ، تعداد ۷میلیارد و ۲۷۶میلیون سهم و حق‌تقدم به‌ارزش ۲۷۹۶میلیارد تومان در ۵۵۴هزار نوبت مورد دادوستد قرار گرفت و شاخص بورس با رشد ۲۰واحدی در ارتفاع ۳۲۶هزار و ۱۱۸واحد قرار گرفت. بیشترین اثر مثبت بر رشد دماسنج بازار سهام در روز جاری به نام نمادهای معاملاتی بانک ملت، مخابرات ایران و ایران خودرو شد و در مقابل نمادهای معاملاتی پالایش نفت تهران، گروه مپنا و پالایش نفت اصفهان با افت خود مانع افزایش بیشتر شاخص بورس شدند.

در ۱۰ مهر ۹۸ بورس ، بازارهای فرابورس ایران هم با معامله ۱۶۵۱ میلیون ورقه به‌ ارزش ۱۰۴۷ میلیارد تومان در ۲۷۶ هزار نوبت، آیفکس ۲۱ واحد افت کرد و در ارتفاع ۴۲۷۲ واحد قرار گرفت.

مقایسه میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع با صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش روزانه 10 مهر 98 بورس

۱۵۰۰ هزار میلیارد ریال خصوصی سازی در ۱۸ سال

نگاهی به آمار واگذاری‌ها نشان می‌دهد از سال ۱۳۸۰ تاکنون در مجموع ۱۴۹۲ هزار و ۹۴ میلیارد ریال سهم و اموال دولتی واگذار شده که از این میزان ۹۱۰ هزار و ۲۰۸ میلیارد ریال فروش سهام یا دارایی به عموم متقاضیان، ۳۱۵ هزار و ۵۲۳ میلیارد ریال واگذاری سهام یا دارایی به شیوه انتقال مستقیم به اشخاص حقیقی و حقوقی طلبکار از دولت و ۲۶۶ هزار و ۳۶۳ میلیارد ریال انتقال مستقیم سهام یا دارایی بابت سهام عدالت بوده است.
آمارها حاکی از آن است که در سال ۸۰ واگذاری ۲۰۱ میلیارد ریال، سال ۸۱ واگذاری ۳۱۳۸ میلیارد ریال، سال ۸۲ واگذاری ۱۰ هزار و ۱۴۴ میلیارد ریال، سال ۸۳ واگذاری ۷۰۹۳ میلیارد ریال، سال ۸۴ واگذاری ۸۲۶ میلیارد ریال، سال ۸۵ واگذاری ۳۶۷۸ میلیارد ریال، سال ۸۶ واگذاری ۴۶ هزار و ۷۵ میلیارد ریال، سال ۸۷ واگذاری ۳۱ هزار و ۲۱۲ میلیارد ریال، سال ۸۸ واگذاری ۱۳۶ هزار و ۷۰۸ میلیارد ریال، سال ۸۹ واگذاری ۶۰ هزار و ۸۵۳ میلیارد ریال، سال ۹۰ واگذاری ۶۷ هزار و ۶۱۱ میلیارد ریال، سال ۹۱ واگذاری ۹۰ هزار و ۵۷ میلیارد ریال، سال ۹۲ واگذاری ۲۸۴ هزار و ۱۹۳ میلیارد ریال، سال ۹۳ واگذاری ۴۹ هزار و ۴۱۴ میلیارد ریال، سال ۹۴ واگذاری ۳۰ هزار و ۶۸ میلیارد ریال، سال ۹۵ واگذاری ۳۰ هزار و ۲۰۲ میلیارد ریال، سال ۹۶ واگذاری ۱۹ هزار و ۴۰۴ میلیارد ریال، سال ۹۷ واگذاری ۳۸ هزار و ۸۸۲ میلیارد ریال انجام شده و از ابتدای سال ۹۸ تا به امروز نیز اندکی بیش از یک میلیارد تومان سهم و اموال دولتی توسط سازمان خصوصی‌سازی واگذار شده است. (ایبنا)

اکوادور از اوپک خارج می‌شود

اکوادور که یکی از کوچکترین اعضای اوپک است اعلام کرد به دلیل مشکلات مالی، در اول ژانویه سال ۲۰۲۰ این گروه را ترک خواهد کرد. این کشور در تلاش برای افزایش تولید نفت خام به منظور کسب درآمد بیشتر است و در موارد متعددی سهمیه تولیدی که از سوی اوپک تعیین شده بود را نقض کرده است. وزارت انرژی اکوادور در بیانیه‌ای بدون اشاره به جزئیات بیشتر اعلام کرد: این تصمیم بر اساس مشکلات و چالشهای داخلی است که این کشور در ارتباط با پایداری مالی باید به آنها رسیدگی کند. این اقدام مطابق با برنامه دولت برای کاهش هزینه عمومی و کسب درآمد جدید است. اکوادور حدود ۵۴۵ هزار بشکه در روز نفت تولید می‌کند اما به دلیل کسری مالی و بدهی خارجی سنگین، با کمبود نقدینگی مواجه است. این کشور در فوریه به توافق ۴.۲ میلیارد دلاری با صندوق بین‌المللی پول رسید که تحت آن توانست بلافاصله ۶۵۲ میلیون دلار وام دریافت کند و زمینه را برای دریافت شش میلیارد دلار دیگر وام مهیا کرد. اوپک، روسیه و سایر تولیدکنندگان از اول ژانویه امسال توافقی برای محدود کردن عرضه به میزان ۱.۲ میلیون بشکه در روز را اجرا کردند و در ژوییه با تمدید این پیمان تا مارس سال ۲۰۲۰ موافقت کردند. اکوادور در سال ۱۹۷۳ به اوپک پیوست و در سال ۱۹۹۲ از این گروه خارج شد و مجددا در سال ۲۰۰۷ به اوپک بازگشت. سایر اعضای کوچک اوپک نیز پیش از این به دلایل مالی این گروه را ترک کرده‌اند. اندونزی در سال ۲۰۱۶ به منظور افزایش صادرات نفت، عضویت خود در اوپک را معلق کرد. قطر نیز در پایان سال ۲۰۱۹ با اشاره به وضعیت خود به عنوان یک تولیدکننده کوچک نفت در مقایسه با اعضای بزرگ اوپک، از این گروه خارج شد. (ایسنا)

تورم کره‌جنوبی منفی شد!

به نقل از تریدینگ اکونومیکس، برای نهمین ماه متوالی نرخ تورم در کره جنوبی در ماه سپتامبر نیز کاهش یافت تا با رسیدن نرخ تورم به سطح کمتر از صفر درصد در ۱۲ ماه منتهی به سپتامبر، رکورد کمترین نرخ تورم به ثبت رسیده در این کشور از زمان ثبت داده‌های تورم در سال ۱۹۶۵ شکسته شود. آخرین رکورد تورم در کره جنوبی مربوط به ماه قبل با صفر درصد بود. در بین بخش‌های مختلف تورم مواد غذایی و نوشیدنی با منفی ۴.۱ درصد به کمترین سطح تاریخ خود رسید. نرخ تورم منفی در حوزه حمل و نقل با منفی ۱.۶ درصد، ارتباطات با منفی ۱.۸ درصد و فرهنگ و آموزش با منفی ۱.۳ درصد نیز به ثبت رسید. نرخ تورم چهارمین اقتصاد بزرگ آسیا اکنون فاصله بسیار زیادی با تورم دو درصدی هدف‌گذاری شده توسط بانک مرکزی این کشور دارد. طی این مدت، هسته تورمی که تغییرات قیمت اقلام کشاورز یو انرژی را به دلیل نوسانات بالای ان ها در نظر نمی‌گیرد به ۰.۶ درصد رسید. بر مبنای ماهانه نیز نرخ تورم در ماه سپتامبر ۰.۴ درصد اندازه گیری شده است. در حال حاضر نرخ بهره در کره جنوبی ۱.۵ درصد است اما مقامات این بانک بارها و بارها بر باز بودن درها برای کاهش نرخ بهره خبر داده اند. خبر کاهش تورم در شرایطی اعلام می شود که فعالان کره‌ای پیش تر نیز تحت تاثیر خبر کاهش پی در پی ماهانه صادرات این کشور نسبت به چشم انداز اقتصادی آن ناامید شده اند. متوسط نرخ تورم کره جنوبی در بازه زمانی ۱۹۶۶ تا ۲۰۱۹ معادل ۷.۲۲ درصد بوده است که کمترین رقم ثبت شده مربوط به سپتامبر ۲۰۱۹ با منفی ۰.۴ درصد و بیشترین تورم ثبت شده مربوط به اکتبر ۱۹۸۰ با ۳۲.۵ درصد بوده است. (ایسنا)

نظر بدهید