گزارش روزانه ۱۳ مهر ۹۸ بورس

0
451

ناظر اقتصاد : در پایان معاملات ۱۳ مهر ۹۸ بورس ، شاخص کل بورس با افزایش ۱۱۸۸ واحدی به ۳۲۷,۳۰۵واحد رسید. ارزش معاملات در بورس ۲۵,۶۷۵ میلیارد ریال (۱۴۳۷ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱۰,۲۷۲ میلیارد ریال (تقریباً ۹۹۳ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۳۳,۵۱۷میلیارد ریال بوده است.

گزارش روزانه 13 مهر 98 بورس

در جریان دادوستدهای امروز ۱۳ مهر ۹۸ بورس تعداد ۶میلیارد و ۵۲۲میلیون سهم و حق‌تقدم به‌ارزش ۲۵۶۷ میلیارد تومان در ۶۰۲ هزار نوبت مورد دادوستد قرار گرفت و شاخص بورس با رشد ۱۱۸۸ واحدی در ارتفاع ۳۲۷ هزار و ۳۰۵ واحد قرار گرفت. بیشترین اثر مثبت بر رشد دماسنج بازار سهام در روز جاری به نام نمادهای معاملاتی بانک ملت، ارتباطات سیار ایران و بانک پاسارگاد شد و در مقابل نمادهای معاملاتی گسترش نفتا و گاز پارسیان، صنایع پتروشیمی خلیج فارس و گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید با افت خود مانع افزایش بیشتر شاخص بورس شدند. شاخص‌های اصلی بازار سرمایه در ۱۳ مهر ۹۸ بورس هم روز مثبتی را پشت سر گذاشتند؛ به‌طوری که شاخص قیمت (وزنی ــ ارزشی) ۳۱۹واحد، کل (هموزن) ۹۶۹واحد، قیمت (هموزن) ۶۴۸واحد، آزاد شناور ۲۶۸۸واحد و شاخص‌های بازار اول و دوم به ترتیب ۸۷۹و ۲۳۴۶واحد رشد کردند.

در ۱۳ مهر ۹۸ بورس ، بازارهای فرابورس ایران هم با معامله ۱۴۸۳میلیون ورقه به‌ارزش ۱۰۲۷ میلیارد تومان در ۲۷۲ هزار نوبت، آیفکس ۱۷ واحد افت کرد و در ارتفاع ۴۲۵۵ واحد قرار گرفت.

مقایسه میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع با صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش روزانه 13 مهر 98 بورس

بانک ملت: فقط ۹۱ میلیون یورو گرفتیم

بانک ملت با رد دریافت ۱.۲۵ میلیارد پوند غرامت از دولت انگلیس اعلام کرد کل مبلغ دریافتی از خزانه داری انگلیس حدود ۹۱ میلیون یورو بوده است. بانک ملت طی اطلاعیه ای که در سایت کدال منتشر شده اعلام کرد: کل مبلغ دریافتی بانک ملت از دولت انگلیس حدود ۹۱ میلیون یورو بوده است. این در حالی است که روز گذشته روزنامه انگلیسی تایمز از پرداخت خسارت ۱.۲۵ میلیارد پوندی انگلیس به بانک ملت ایران خبر داده بود. این بانک در سال ۲۰۰۹ با مراجعه به دادگاهی در انگلیس از لندن به دلیل وضع تحریم ها و ممانعت از دسترسی خود به بخش مالی انگلیس شکایت کرده بود. دیوان عالی انگلیس در حکمی وضع تحریم ها علیه این بانک ایرانی را غیرقانونی دانسته است. این بانک خواستار خسارت ۳.۲ میلیارد پوندی شده بود که بنا بر اطلاعیه اخیر طی توافق با وزارت خزانه داری انگلیس، به دریافت رقم حدود ۹۱ میلیون یورو رضایت داده است.
در این اطلاعیه آمده است:
پیرو شایعات منتشر شده در فضای مجازی در روزهای اخیر در خصوص مبلغ دریافتی بانک ملت از وزارت خزانه داری انگلیس، به استحضار سهامداران محترم و فعالان بازار سرمایه می رساند کل مبلغ توافق شده توسط این بانک وصول گردیده و با آخرین نرخ تسعیر ابلاغی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران(هر یورو ۸۵۰۰۰ ریال) درآمدی بالغ بر ۷۷۶۴۹۸۰ میلیون ریال عاید این بانک نموده است. لذا کلیه مبالغ اعلام شده در رسانه های مجازی مغایر با مبلغ فوق، از سوی این بانک تکذیب می گردد. (تسنیم)

سیاست آمریکا در تحریم غیرمنظم اروپا چیست؟

آن طور که چند روزی است در خبرها مشخص شده بود، پنیر ایتالیا و نوشیدنی‌های الکلی با تعرفه ۲۵ درصدی مواجه شده‌اند و بر ایرباس غول صنعت هواپیماسازی اروپا تعرفه‌ای ۱۰ درصدی وضع شده است. اما فهرست منتشره اقلام وارداتی متنوعی از اتحادیه اروپا را همچون کره، بیسکوییت و کالباس شامل می‌شود ولی اکثر قوانین جدید به یک یا چند کشور محدود هستند و تمامی اعضای اتحادیه اروپا را در بر نمی‌گیرند. تعرفه‌هایی که ۷.۵ میلیارد دلار از مبادلات تجاری آمریکا و اروپا را هدف می‌گیرند کمتر از میزان ۲۵ میلیارد دلاری است که آمریکا در سال گذشته آن را منتشر کرده بود و شامل صنایع دیگری همچون غذاهای دریایی و قطعات هلیکوپتر و هواپیمایی می‌شد. برای مثال بر پنیر پارمزان، ماست و میوه ایتالیا تعرفه جدید اعمال شده است، در حالی که پاستا و زیتون این کشور از این افزایش تعرفه مستثنی شده‌اند. منابع مطلع به خبرگزاری رویترز گفته اند هرچند آمریکا حکم سازمان تجارت جهانی می‌تواند افزایش تعرفه تا حد اعلامی پیشین را در دستور کار قرار دهد، اما واشنگتن به عمد از این قضیه امتناع کرده است تا اتحادیه اروپا را پای میز مذاکره بیاورد. واردکنندگان مواد غذایی در آمریکا پیشتر از دونالد ترامپ خواسته بودند از افزایش تعرفه در خصوص اقلام وارداتی خودداری کند چرا که «معدودی از این اجناس تولید مشابه داخلی دارند». فعالان صنعت غذایی آمریکا همچنین از تاثیر منفی افزایش تعرفه‌ها بر کسب و کارهای کوچک و متوسط ابراز نگرانی کرده اند. بنا بر اعلام نهاد Specialty Food Association، وضع تعرفه‌های جدید ۱۴ هزار خوراکی محصول آمریکا و ۲۰ هزار دیگر اقلام خوراکی را تحت تاثیر قرار میدهد.
آمریکا و اتحادیه اروپا با یکدیگر مراوده‌ای تجاری به ارزش حدود ۸۰۰ میلیارد دلار در سال دارند. تعرفه‌های جدید از روز ۱۸ اکتبر (دو هفته دیگر) اجرایی می‌شوند. (ایبنا)

بررسی تراز تجاری ۵ ماهه ایران با چین، ترکیه و امارات

معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران در گزارشی به روند تجارت خارجی کشور در ۵ ماهه نخست امسال پرداخته و تراز تجاری ایران با سه کشور چین، ترکیه و امارات را بررسی کرده است. گمرک از اردیبهشت ۱۳۹۸ تاکنون جزئیات آمارهای صادرات و واردات را منتشر نکرده، صرفاً به بررسی ارزش صادرات و واردات ایران و سه کشور چین، ترکیه و امارات که جز پنج کشور مهم مبدا و مقصد تجاری ایران به شمار می روند، پرداخته می‌شود.
صادرات کالایی ایران به ترکیه طی پنج ماهه نخست سال ۱۳۹۸ نسبت به پنج ماهه نخست سال ۱۳۹۷ بیش از ۳ برابر شده است. این در حالی است که واردات از این کشور طی بازه مذکور، بیش از دو برابر شده است. تراز تجاری ایران و ترکیه بدون احتساب نفت خام، در پنج ماهه نخست ۱۳۹۸ حدود ۲۰۰ میلیون دلار به نفع ایران بوده است.
صادرات بدون نفت خام ایران به ترکیه در ۵ ماهه نخست سال ۱۳۹۷ حدود ۷۰۰ میلیون دلار بوده که این رقم به ۲.۴ میلیارد دلار رسیده که رشدی ۲۵۷ درصدی را نشان می‌دهد. همچنین واردات ایران از این کشور همسایه نیز از ۹۳۰ میلیون دلار تا پایان مرداد ۱۳۹۷ به ۲.۲ میلیارد دلار در مدت مشابه امسال رسیده که ۱۳۸ درصد رشد یافته است. در ۵ ماهه نخست سال گذشته تراز تجاری دو کشور منفی ۰.۳ درصد به نفع ترکیه بود که این رقم برای مدت زمان مشابه امسال ۲۰۰ میلیون دلار به نفع ایران شده است.
صادرات کالایی ایران به چین طی پنج ماهه نخست سال ۱۳۹۸ نسبت به پنج ماهه نخست سال ۱۳۹۷ حدود ۱۶ درصد افزایش یافته است؛ این در حالی است که واردات از این کشور طی بازه مذکور با کاهش حدود ۱۰ درصدی همراه بوده است. تراز تجاری ایران و چین بدون احتساب نفت خام، طی بازه زمانی مذکور، حدود ۱۰۰ میلیون دلار به نفع ایران بوده است. صادرات ایران از ۳.۸ میلیارد دلار در ۵ ماهه نخست سال ۹۷ به ۴.۴ میلیارد دلار در مدت مشابه امسال افزایش یافته است. میزان واردات ایران از اژدهای زرد نیز از ۴.۸ میلیارد دلار به ۴.۳ میلیارد دلار کاهش یافته که اُفتی ۱۰ درصدی را نشان می‌دهد. براین اساس درحالی که تراز تجاری ایران با چین در مدت زمان مورد اشاره از یک میلیارد دلار به نفع چین، به ۱۰۰ میلیون دلار به نفع ایران تغییر کرده است.
صادرات کالایی ایران به امارات طی پنج ماهه نخست سال ۱۳۹۸ نسبت به پنج ماهه نخست سال ۱۳۹۷ حدود۵۱ درصد کاهش یافته است. این درحالی است که واردات از این کشور طی بازه مذکور، حدود ۱۳ درصد افزایش یافته است. آمارها نشان می‌دهند که صادرات بدون نفت خام ایران به امارات در ۵ ماهه نخست سال گذشته ۳.۵ میلیارد دلار بوده که این رقم به ۱.۷ میلیارد دلار کاهش یافته است. از سوی دیگر واردات ایران از امارات با ۱۳ درصد رشد در مدت زمان مورد بررسی، از ۲.۷ میلیارد دلار به ۳.۴ میلیارد دلار افزایش یافته است. تراز تجاری ایران و امارات متحده عربی بدون احتساب نفت خام، طی پنج ماهه نخست ۱۳۹۸ حدود ۱.۳ میلیارد دلار به نفع امارات بوده است. تراز تجاری دو کشور در مدت زمان مشابه سال ۱۳۹۷، ۸۰۰ میلیون دلار به نفع ایران بود. (ایبنا)

نظر بدهید