گزارش روزانه ۱۶ آذر ۹۸ بورس

0
812

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات ۱۶ آذر ۹۸ بورس ، شاخص کل بورس با افزایش ۵۰۹۶ واحدی به ۳۲۷,۶۲۴ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس ۲۰,۳۳۲ میلیارد ریال (۹۶۷ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱۲,۷۰۶ میلیارد ریال (تقریبا ۱۳۴۹ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۳۰,۷۲۲ میلیارد ریال بوده است.

گزارش روزانه 16 آذر 98 بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز ۱۶ آذر ۹۸ بورس ، با جهش۵ هزار و ۹۶ واحد به رقم ۳۲۷ هزار و ۶۲۴ واحد رسید. شاخص کل با معیار هم وزن ۱۷۵۰ واحد افزایش یافته و به رقم ۱۰۱ هزار و ۶۲ واحد رسید. ارزش روز بازار در بورس اوراق بهادار تهران به بیش از یک میلیون و ۱۹۵ هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران ۱۶ آذر ۹۸ بورس بیش از ۳.۶ میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۵۱۸ هزار نوبت معامله و به ارزش ۲هزار ۳۳ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

در بین عوامل مختلف می‌توان به روند صعودی بازار ارز اشاره کرد که پالس‌های مثبتی به بورس تهران ارسال کرده است. دلار در آخرین معاملات هفته گذشته پس از حدود ۵ ماه به کانال ۱۳ هزار تومانی راه یافت. افزایش شاخص ارزی کشور بار دیگر تقاضا برای دارایی‌های مختلف برای فرار از کاهش بیشتر ارزش ریال را به دنبال خود آورده و خود را به شکل تشدید تقاضای عمومی سهام منعکس کرده است.

علاوه بر این، روزشماری بورسی‌ها در خصوص انتشار لایحه بودجه سال بعد و پایان دادن به شایعات مرتبط با نرخ‌های کلیدی این سند سرنوشت‌ساز، به ویژه نرخ مرجع دلار، نقش مهمی در تالار سهام ایفا کرده است. انتشار این لایحه طی روز یکشنبه می‌تواند در تعیین مسیر سهام در کوتاه‌مدت و تغییر ریل توزیع نقدینگی در ۱۶ آذر ۹۸ بورس تهران اثر جدی بگذارد.

میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش روزانه 16 آذر 98 بورس

هزینه جنگ تجاری برای اقتصاد جهان

مدیرعامل صندوق بین‌المللی پول گفت: هزینه صدماتی که جنگ تجاری به بار آورده تا سال ۲۰۲۰، معادل ۷۰۰ میلیارد دلار خواهد بود که ۸ درصد کل تولید ناخالص داخلی جهان است. به گزارش اکسپرس، آمریکا و چین درگیر یک جنگ طولانی‌مدت بر سر تجارت شده‌اند که باعث شده دونالد ترامپ، چین را با عوارض و موانع تجاری مورد حمله قرار دهد. به‌خاطر روابط تجاری که اکثر تاجران جهان با چین و آمریکا دارند، این درگیری‌های تجاری خسارات اقتصادی گسترده‌ای در کل جهان به‌وجود آورده است.
صندوق بین‌المللی پول هشدار داد که ادامه این جنگ تلافی‌جویانه بین دو اقتصاد برتر دنیا تا سال آینده ۷۰۰ میلیارد دلار معادل ۵۳۲ میلیارد یورو هزینه در بر خواهد داشت. رئیس صندوق بین‌المللی پول در پاسخ به این سوال که آیا جهان با یک رکود دیگر روبه‌رو خواهد شد، بسیار خوش‌بین بود و افزود: «به نظر ما شرایط آن‌قدر بد نخواهد بود؛ ولی نگرانیم که یک دوره طولانی بی‌ثباتی تجاری تاثیر بسیار بدی بر رشد اقتصاد بگذارد.» دونالد ترامپ اولین دوره عوارض بر صفحه‌های خورشیدی چین و ماشین لباسشویی‌های این کشور را در ژانویه ۲۰۱۸ اعلام کرد. پس از آن، ۱۲۸ محصول ساخت چین را در لیست عوارض قرار داد و آن را پاسخی به فعالیت‌های تجاری ناعادلانه چین طی سال‌های گذشته اعلام کرد. چین هم به سرعت این عوارض را با وضع عوارض برای ۲۸ کالای آمریکایی از جمله آلومینیوم، هواپیما و خودرو تلافی کرد. رئیس‌جمهور آمریکا این جنگ تجاری را با فرانسه هم به راه انداخته است و بهانه آن مالیات خدمات دیجیتالی فرانسه است که ادعا می‌کند به شرکت‌های فناوری آمریکا آسیب می‌رساند. (تسنیم)

توافق نفتی‌ها بر سر کاهش بیشتر تولید و عرضه

اوپک بعد از نشست وین، اعلام کرد میزان تولید خود را ۵۰۰ هزار بشکه دیگر در روز کاهش خواهد داد. به‌این ‌ترتیب کاهش تولید به ۱.۷ میلیون بشکه در روز خواهد رسید.
تولیدکنندگان نفت به رهبری عربستان سعودی از سال ۲۰۱۷ تولید نفت را محدود کردند. توافقنامه فعلی آنها با هدف کاهش ۱.۲ میلیون بشکه در روز از بازارهای جهانی در ماه مارس ۲۰۲۰ به پایان می‌رسید.
همان‌طور که تحلیلگران انتظار داشتند، در بیانیه اوپک هیچ اشاره‌ای به گسترش این کاهش تا ماه ژوئن یا حتی دسامبر ۲۰۲۰ نشده است. اوپک گفته است این توافق از اول ژانویه اعمال خواهد شد و هر کشور باید انطباق کامل با آن داشته باشد.
رویترز هم در گزارشی نوشته است کشورهای عضو اوپک روزانه ۳۴۰ هزار بشکه از تولید خود را کاهش خواهند داد و سایر تولیدکنندگان ۱۶۰ هزار بشکه کاهش را بر عهده خواهند گرفت.
به نظر می‌رسد بازار نفت از این اخبار استقبال کرده است. قیمت نفت امریکا ۰.۸ درصد رشد کرد و به هر بشکه ۵۹ دلار رسید. (اتاق تهران)

ادامه تزریق نقدینگی توسط بانک‌های مرکزی جهان

بانک‌های مرکزی بزرگ و مهم جهان در سال ۲۰۲۰ میلادی نیز به تزریق پول و نقدینگی به بازارهای مالی و اقتصاد ادامه خواهند داد. تحلیلگران اقتصادی و مالی اعلام کرده‌اند که تراز مالی فدرال رزرو آمریکا، بانک مرکزی اروپا و بانک مرکزی ژاپن در پایان سال جاری به بالاترین سطح خود از سال ۲۰۱۷ میلادی خواهد رسید. علت اصلی این مساله اجرای برنامه خرید اوراق قرضه از سوی این بانک‌ها برای کمک به رونق اقتصادی و اجرای سیاست‌های پولی انبساطی است.
گرچه خرید اوراق قرضه و تزریق نقدینگی تا پایان امسال به اوج خود خواهد رسید ولی در سال ۲۰۲۰ نیز ادامه خواهد یافت.
اجرای سیاست‌های انبساطی پولی از سوی بانک‌های مرکزی بزرگ جهان نشان می‌دهد که اقتصاد جهانی همچنان به شدت از سوی جنگ تجاری آمریکا و چین تهدید می‌شود.
رشد تراز مالی سه بانک مرکزی بزرگ جهان در مجموع ۱۰۰ میلیارد دلار در ماه تا پایان امسال خواهد بود. این رقم طی سال ۲۰۲۰ با کاهش روبرو می‌شود و تا اواسط سال آینده به ۵۰ میلیارد دلار خواهد رسید.
علاوه بر فدرال رزرو آمریکا که با کاهش نرخ بهره و ادامه برنامه خرید اوراق قرضه تلاش زیادی برای تحریک فعالیت‌های اقتصادی داشته است، بانک‌های مرکزی اروپا و ژاپن نیز ابزارهای مالی و پولی مختلفی را برای حمایت از رشد و رونق اقتصادی اجرا کرده‌اند. (بلومبرگ)

نظر بدهید