گزارش روزانه ۱۹ آذر ۹۸ بورس

0
727

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات ۱۹ آذر ۹۸ بورس ، شاخص کل بورس با افزایش ۳۶۴۲ واحدی به ۳۳۹,۴۳۴ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس ۲۷,۰۸۱ میلیارد ریال (۳۲۳۵ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱۵,۳۵۷ میلیارد ریال (تقریبا ۲۶۷۷ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۳۶,۵۲۶ میلیارد ریال بوده است.

گزارش روزانه 19 آذر 98 بورس

شاخص بورس تهران امروز ۱۹ آذر ۹۸ بورس تحت تاثیر حضور پول‌های قدرتمند در دو ساعت ابتدایی روز سه‌شنبه رشد بیش از ۴۹۰۰ واحدی را به ثبت رساند و به حوالی ۳۴۱ هزار واحدی رسید. رشد تقاضا در نمادهای بزرگ بورسی که این بار در هلدینگ‌های پتروشیمی خودنمایی کرد به جهش بیش از ۱۵ درصدی نماگر اصلی بازار منجر شد.

افزایش چشمگیر حجم و ارزش معاملات روزانه ۱۹ آذر ۹۸ بورس و دست به دست شدن زیاد سهام از نکات برجسته داد و ستدهای روز جاری به حساب می‌آید. آنچه در طلیعه بازار خودنمایی می‌کند، ورود پول‌های سرگردان با انگیزه‌های سوداگرانه در تالار شیشه‌ایست. اما در سوی مقابل به جز نمادهای خاص حجم عرضه‌های آبشاری از سوی سهامداران حقیقی و حقوقی روند صعودی اکید شاخص کل را مختل کرده‌ و به بازگشت نزدیک به هزار واحدی دماسنج بورس از سقف روزانه دامن زده ‌است. ارزش معاملات خرد در فاصله یک ربع به اتمام بازار به ۲۱۶۰ میلیارد تومان رسیده ‌است.

ورود پول‌های بزرگ به نمادهای بزرگ بورسی از نکات قابل ذکر معاملات امروز ۱۹ آذر ۹۸ بورس به حساب می‌آید. قدرت گرفتن تقاضا در نمادهای مربوط به هلدینگ‌های پتروشیمی که حرکت‌های قیمتی بسیار کند و کم‌رمقی را ماه‌های گذشته داشته‌اند تغییر تمایل پول‌های سرگردان به این بخش را نشان می‌دهد.

میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش روزانه 19 آذر 98 بورس

عربستان در دوراهی کنترل اوپک یا رها کردن آن

آخرین قرارداد کشورهای بزرگ تولیدکننده نفت جهان برای کاهش عرضه نفت و حمایت از قیمت آن مانند گذشته بستگی به قانع کردن کشورهایی دارد که تا به حال به این قرارداد پایبند نبوده‌اند. امید چندانی برای تغییر رفتار این کشورها وجود ندارد و به این ترتیب عربستان بین دو گزینه بد خواهد ماند: ادامه بر دوش کشیدن بار کاهش تولید این کشورها یا باز کردن شیرهای نفتش برای این که درس خوبی به آنها داده باشد.
سهمیه قرارداد جدید برای عربستان – ۹.۷۴۴ میلیون بشکه در روز- به این معناست که این کشور یک بار دیگر بار بیشتر کاهش تولید را بر دوش می‌کشد. روسیه تقریباً یک سوم این مقدار نفت را از تولید خود کم خواهد کرد. ولی این بار سیاست چماق و هویج عربستان قوی‌تر است. این قرارداد که از اول ژانویه اجرایی می‌شود، در اوایل مارس بررسی خواهد شد. ساز و کار معاملات نفتی به گونه‌ای است که هیچ کدام از اعضا نمی‌توانند جایی برای پنهان شدن پیدا کنند.
اگر همه کشورها به این قرارداد پایبند نمانند، عربستان دو گزینه واضح دارد ولی هر دوی آنها به این کشور آسیب می رسانند. عربستان سعودی می تواند مانند گذشته چشمش را بر روی این تخلفات ببندد ولی به نظر نمی رسد وزیر نفت جدید چنین رویه ای را در نظر داشته باشد.
عربستان در گذشته هم سیاست دوم را به کار گرفته است مثل افزایش تولید نفت در ۲۰۱۴ که پاسخی به عدم رعایت قرارداد کاهش تولید توسط سایر تولیدکنندگان بود که در آن زمان تولید کنندگان شیل آمریکا بودند و افزایش تولید دسامبر ۱۹۹۸ که برای تنبیه ونزوئلا به خاطر تولید بیش از حدش در ماه های گذشته صورت گرفت.
این افزایش تولیدها باعث سقوط قابل ملاحظه قیمت نفت شد و یک پاسخ مشابه در مارس ۲۰۲۰ دقیقاً همین تاثیر را خواهد داشت. در غیر این صورت باید در مورد به کار بردن یکی از این راه‌حل‌ها تصمیم گیری کند. عربستان برای به دست آوردن اعتبار خود مجبور می‌شود تولیدش را افزایش دهد حتی اگر این کار به قیمت کاهش قیمت نفت و ناخشنودی سرمایه‌گذاران آرامکو در خانه تمام شود. (بلومبرگ)

منابع جایگزین نفت در لایحه بودجه ۹۹

آمارهای کلی بودجه نشان می‌دهد که دولت به علت کاهش درآمدهای نفتی خود به استقراض، واگذاری شرکت‌ها و واگذاری اموال منقول و غیرمنقول و افزایش درآمدهای مالیاتی متوسل شده است.
در همین راستا میزان واگذاری شرکت‌های دولتی نیز با رشد ۲۱۶ درصدی به بیش از ۱۱ هزار میلیارد تومان رسیده است.
در بودجه سال ۹۹ درآمدهای حاصل از فروش اوراق مالی و مالیاتی نیز هر کدام به ترتیب با رشد ۸۱ درصدی و ۲۷ درصدی همراه شده است.
درآمدهای مالیاتی در نظر گرفته شده در بودجه سال آینده با رشد ۲۷ درصدی نسبت به سال جاری به بیش از ۱۹۵ هزار میلیارد تومان رسیده است. (تجارت نیوز)

افت بورس‌های دنیا

معاملات روز سه‌شنبه بازارهای سهام جهان به مانند روزهای قبل کاملاً تحت تاثیر اخبار مربوط به چگونگی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و جنگ تجاری بین چین و آمریکا قرار گرفت: تنها سه روز تا پایان مهلت تمدید معافیت تعرفه بر روی محصولات چینی باقی مانده است و اتفاق نیافتادن پیشرفت خاصی در جریان مذاکرات، معامله گران را نسبت به آغاز دور جدیدی از تنش‌ها نگران کرده است.
در وال استریت، همه شاخص‌ها ریزشی بودند تا جایی که شاخص “داوجونز ایدانستریال اوریج” با ۰.۳۸ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۷هزار و ۹۰۹.۶۰ واحد بسته شد، شاخص “اس اند پی ۵۰۰” با ۰.۳۲ درصد کاهش تا سطح ۳۱۳۵.۹۶ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی “نزدک کامپوزیت” با کاهش ۰.۴ درصدی در سطح ۸۶۲۱.۳۶ واحدی بسته شد.
مسئله مهم دیگر اثرگذار بر روی روند معاملات امروز مسئله چگونگی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بود: نتایج نظرسنجی‌های جدید نشان می‌دهد که حزب حاکم محافظه کار موفق شده است تا فاصله خود را با رقیب اصلی یعنی حزب کارگر افزایش دهد. مسئله برگزیت که در دو سال اخیر به اصلی‌ترین عامل محرک بازارهای بورس و ارز اروپا تبدیل شده با وجود چندین مرتبه تمدید مهلت خروج و توافقات اولیه به نتیجه‌ای نرسیده است. محافظه کاران خواهان خروج همراه با توافق از اتحادیه اروپا هستند اما حزب کارگر می‌خواهد در خصوص مسئله برگزیت مجدداً همه پرسی برگزار کند.
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص‌ها عملکرد مشابهی داشتند تا جایی که شاخص “فوتسی ۱۰۰” بورس لندن با ریزش ۰.۰۸ درصدی تا ۷۲۳۳.۹۰ واحد پایین رفت، شاخص “کک ۴۰” بورس پاریس با کاهش ۰.۵۹ درصدی در سطح ۵۸۳۷.۲۵ واحد بسته شد و شاخص “دکس ۳۰” بورس فرانکفورت در آلمان با کاهش ۰.۴۶ درصدی و ایستادن در سطح ۱۳ هزار و ۱۰۵.۶۱ واحدی به کار خود خاتمه داد. در مادرید شاخص “ایبکس ۳۵” ۰.۳ درصد پایین رفت و به ۹۳۵۴.۶۰ واحد رسید.
از سوی دیگر در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص “نیک کی ۲۲۵” بورس توکیو ژاپن با کاهش ۰.۰۹ درصدی تا سطح ۲۳ هزار و ۴۱۰.۱۹ واحدی پایین رفت، شاخص ” هانگ سنگ” بورس هنگ کنگ با کاهش ۰.۱۶ درصدی به ۲۶هزار و ۴۵۱.۷۲ واحد رسید.
در چین شاخص “شانگ‌های کامپوزیت” با افزایش ۰.۰۸ درصدی در سطح ۳۸۹۸.۷۱ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص “اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰” بورس سیدنی با ۰.۳۴ درصد کاهش و ایستادن در سطح ۶۷۰۶.۹۱ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص “تاپیکس” ژاپن نزولی بود. (ایبنا)

نظر بدهید