گزارش روزانه ۲۱ آبان ۹۸ بورس

0
368

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات ۲۱ آبان ۹۸ بورس ، شاخص کل بورس با افزایش ۲۷۱۱ واحدی به ۳۰۶,۶۵۵ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس ۱۲,۱۴۱ میلیارد ریال (۱۷۷۳ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۵,۷۹۳ میلیارد ریال (تقریبا ۸۸۸ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱۵,۲۷۳ میلیارد ریال بوده است.

گزارش روزانه 21 آبان 98 بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز ۲۱ آبان ۹۸ بورس با افزایش ۲۷۱۱ واحد به رقم ۳۰۶ هزار و ۶۵۵ واحد رسید.

نکته جالب توجه در خصوص بازار ۲۱ آبان ۹۸ بورس این است که علیرغم افزایش قیمت‌ها نسبت به روز گذشته و نوسان‌های نسبی روزانه قیمت، عرضه‌های کاملاً کنترل شده‌ای در بازار مشاهده شده است. این اتفاق در کنار ایجاد تقاضا در برخی صنایع کوچک و متوسط بورسی، داغ شدن معاملات را در صنایع متفاوت با دلایل گوناگون تقویت می‌کند.

تداوم حرکت جریان نقدینگی به سمت سهام با صف‌های خرید می‌تواند باعث پررنگ‌تر شدن وضعیت صنایع سودآور در بورس باشد بدون آنکه رشد قیمت سهام این صنایع تاثیر محسوسی در شاخص کل داشته باشد.

اگر این جریان تقویت شود، میل سرمایه‌گذاران به فروش در کلیت بازار و ورود به سهام این صنایع بیشتر می‌شود که با توجه به ظرفیت کم پذیرش نقدینگی، توازن بازار را برهم خواهد زد.

از سوی دیگر در ۲۱ آبان ۹۸ بورس ، سهام گروه کالایی با نقش پررنگ خود بر شاخص کل بدون ورود نقدینگی قدرتمند به بازار و تجربه رشدهای چند روزه توانایی رشدهای پرقدرت را نخواهند داشت که این موضوع می‌تواند با بهانه رشد قیمت کامودیتی‌ها در بازارهای جهانی شکل بگیرد. اما امری‌ست که اکنون با ذائقه بازار هماهنگ نیست و احتمال تاثیرپذیری قیمت سهام کالایی از بازارهای جهانی در مختصات فعلی چندان بالا نخواهد بود.

میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش روزانه 21 آبان 98 بورس

چین به دنبال سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیارد دلاری در عرضه اولیه آرامکو

شرکت‌های دولتی چین در حال مذاکره برای سرمایه‌گذاری از ۵ میلیارد تا ۱۰ میلیارد دلار در خرید سهام شرکت آرامکو هستند.
طبق اعلام برخی منابع، صندوق سیلک رود چین یکی از نهادهایی است که برای خرید سهام آرامکو مذاکره داشته و ممکن است بعضی دیگر از شرکت‌های چینی نیز در این خرید سهام مشارکت داشته باشند.
به گفته منابع یادشده، شرکت دولتی ساینوپک و شرکت سرمایه‌گذاری چین نیز در ماه‌های اخیر درباره سرمایه‌گذاری در سهام آرامکو مذاکره داشته‌‍اند.
با این همه، تعهد این شرکت‌ها به خرید سهام آرامکو هنوز نهایی نشده است و شمار شرکت‌ها و رقم سرمایه‌گذاری‌ آنها در شرکت آرامکو، به تصمیم دولت چین بستگی خواهد داشت. (بلومبرگ)

صورت وضعیت عرضه و تقاضای دلارهای ۴۲۰۰ تومانی

بانک مرکزی صورت وضعیت عرضه و تقاضای دلارهای ۴۲۰۰ تومانی، در ۵ ماه نخست سال ۱۳۹۷ را منتشر کرد. بررسی آمارهای گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد در مجموع در ۵ ماه نخست سال ۱۳۹۷، به میزان ۱۹.۳ میلیارد دلار با نرخ ۴۲۰۰ تومان تامین ارز شده است.
این تامین ارز براساس ثبت سفارش‌های صورت‌گرفته توسط سه وزارتخانه «صنعت، معدن و تجارت»، «جهاد کشاورزی» و «بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» بوده است. در سمت عرضه، منابع اصلی تامین ارزهای ۴۲۰۰ تومانی بانک مرکزی و ارز حاصل از صادرات گزارش شده؛ اما سهم منابع بانک مرکزی ۹۰ درصد بوده و تنها ۱۰ درصد از دلارهای ترجیحی از منابع ارز حاصل از صادرات غیرنفتی تامین شده است. همچنین در سمت عرضه، از مجموع ۱۹.۳ میلیارد دلار، نیمی از منابع صرف واردات «مواد اولیه، تجهیزات و ماشین‌آلات مورد نیاز بر اساس ثبت سفارش وزارت صنعت» شده است. حدود ۳۸ درصد با هدف واردات کالاهای اساسی، ضروری و دارو تامین شده و مابقی این منابع نیز به مصارف درمانی، دانشجویی و خدماتی اختصاص یافته است.
بنابراین از این رقم ۱۲ میلیارد دلار، به کالاهای غیرضروری تخصیص یافته است. مواردی که عمدتا بابت واردات بخش‌های صنعتی کشور از قبیل مواد اولیه، تجهیزات و ماشین‌آلات مورد نیاز کشور بر مبنای ثبت سفارش‌های صورت گرفته توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت در چهار قلم عمده بوده است. مجموع این ارقام حدود ۱۰ میلیارد دلار است. از سوی دیگر، ۸۵.۱ میلیارد دلار نیز مربوط به مصارف درمانی، دانشجویی، مسافرتی و سایر مصارف است. نکته قابل توجه این است که میزان تخصیص یافته ارز نسبت به میزان واردات ۵ ماهه سال ۱۳۹۶ و ۱۳۹۸ بالاتر بوده است. بر اساس آمارهای گمرک در ۵ ماه نخست سال ۱۳۹۸ میزان کل واردات کالا و خدمات ۱۷.۷ میلیارد دلار و این رقم برای ۵ ماه نخست سال ۱۳۹۶ به میزان ۱۸.۹ میلیارد دلار بوده است. موضوعی که نشان می‌دهد تخصیص ارز ارزان ‌قیمت، باعث افزایش تمایل به واردات شده است. (دنیای اقتصاد)

مازاد ۵.۹ میلیارد دلاری حساب جاری ترکیه

حساب جاری ترکیه در ماه سپتامبر مازاد دو میلیارد و ۴۷۷ میلیون دلاری را ثبت کرد و بدین ترتیب مازاد حساب جاری ۱۲ ماهه این کشور نیز به پنج میلیارد و ۸۹۵ میلیون دلار رسید. اخیرا نیز گزارش شده بود که بانک مرکزی ترکیه با خرید بیش از ۷۱ تُن طلا در سه ماهه سوم امسال، بیشترین میزان افزایش ذخایر این فلز گران‌بها را ثبت کرده است.
ترکیه در اوت گذشته سال جاری با خرید ۴۱.۸ تن طلا در صدر خریداران این فلز گرانبها قرار گرفت. ذخایر طلای بانک مرکزی ترکیه با خرید ۷۱.۴ طلا، به ۳۸۵.۵ تُن رسیده و در ماه اوت نیز رکورد تاریخی در خرید طلا توسط ترکیه ثبت شده است. (ایبنا)

نظر بدهید