گزارش روزانه ۲۲ مرداد ۹۸ بورس

0
273

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات امروز ۲۲ مرداد ۹۸ بورس ، شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۱۲۲۱ واحدی به ۲۵۷,۰۹۷ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۱۰,۸۹۶ میلیارد ریال (۱۲۹۷ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱۱,۵۴۳ میلیارد ریال (تقریبا ۲۹۰۶ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۱۸,۲۳۶ میلیارد ریال بوده است.

گزارش روزانه 22 مرداد 98 بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۹۸ بورس با افزایش ۱۲۲۱ واحد به رقم ۲۵۷ هزار و ۹۷ واحد رسید.

شاخص کل ۲۲ مرداد ۹۸ بورس با معیار هم‌وزن ۷۲۲ واحد رشد کرده و به رقم ۶۷ هزار و ۱۶۵ واحد رسید. ارزش روز بازار امروز به بیش از ۹۴۳ هزار میلیارد تومان رسید. امروز معامله‌گران بورس اوراق بهادار بیش از ۴.۲ میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۳۲۶هزار نوبت معامله به ارزش ۱۰۹۸ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

بازار سهام در معاملات امروز با استقبال نسبی سرمایه‌گذاران مواجه شد و شاخص کل ضمن رشد بیش از ۱۲۰۰ واحدی برای اولین بار به کانال ۲۵۷ واحد راه یافت. در چند روز اخیر تقاضا به دلیل فشار حاکم بر بازار جهانی در عموم سهم‌های کالایی عقب نشسته بود و امکان رشد موثر را از شاخص کل گرفته بود. اما از روز یکشنبه چنین به نظر رسید که شوک بازار جهانی آخرین موج‌های خود را به بورس تهران فرستاده و دامنه اثرگذاری آن دست کم تا بروز رویدادی غیرمنتظره محو و کمرنگ شده است. در پی این اتفاق غول‌های گروه فلزات توان رهایی از بار عرضه را یافتند و به روند نزولی خود خاتمه بخشیدند. همین الگو به شکل دیگری در معاملات امروز نمایان شد که نشاندهنده حرکت هماهنگ بورس‌بازان با بروز آرامش نسبی در قیمت‌های جهانی است.

با وجود این، همچنان نگرانی را در سیمای بورس تهران می‌توان دید. سهم‌های کالایی با وجود جذابیت‌های بنیادی و تنزل چشمگیر نسبت‌های بنیادی، هنوز تقاضای درخوری را فراروی خود نمی‌بینند. مولفه‌های متنوع اثرگذار بر قیمت این دسته از سهم‌ها موجب کوچ نقدینگی به سمت گروه‌هایی شده که با بهانه‌هایی چون تورم دارایی و انتظار برای بهبود نرخ‌های فروش و همچنین جذابیت صف با عرضه‌های ناکافی، در حال جذب بخش انبوه نقدینگی و رشد حداکثری قیمت هستند. بخش عمده رشد قیمت در گروه‌هایی چون مخابرات، ساختمانی‌ها، رایانه‌ها، حمل و نقل، گروه ماشین‌آلات و کاشی‌سازها و شیشه‌کارها را می‌توان از همین منظر نگریست. البته اهرم قوی رشد چشمگیر نرخ‌های فروش در برخی شرکت‌های زیرمجموعه گروه ماشین‌آلات یا مثلا شیشه‌کارها و متعاقبا بهبود قابل ملاحظه سودآوری را نباید از نظر دور داشت که در روند قیمت سهم موثر بوده‌اند.

میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش روزانه 22 مرداد 98 بورس

تأثیر اجرای مالیات بر عایدی سرمایه بر بازار مسکن

این لایحه مالیاتی دولت که پس از کش‌وقوس‌های فراوان بالاخره در تیرماه امسال توسط سازمان امور مالیاتی به وزارت اقتصاد تقدیم شد، به ناگاه بعد از چند روز و بدون هیچ توضیحی برگشت خورد.
تأکید اصلی لایحه مالیات بر عایدی سرمایه روی بحث سفته‌بازی‌ها در بازار مسکن بود.
اما چرا لایحه‌ای به این اهمیت در دقیقه نود از دستور کار دولت خارج می‌شود و دوباره به چرخه وعده وعید می‌افتد سؤالی است که هنوز هیچ مقام رسمی به آن پاسخ دقیقی نمی‌دهد. بااین‌حال یکی از دلایلی که پیش‌ازاین در توجیه عدم اجرای قوانین مالیاتی در حوزه مسکن ذکر می‌شد این بود که در صورت وضع قوانین مالیاتی در این حوزه شاهد جهش قیمت‌ها و رکود در این بازار خواهیم بود.
در این رابطه عباس زمانیان، اقتصاددان، با بیان اینکه لایحه مالیات بر عایدی سرمایه به‌صورت تخصصی روی بحث مسکن تمرکز کرده بود، گفت: مسکن یکی از اولویت‌ها در همه لوایح مالیاتی است چراکه مسکن یک دارایی بزرگ است که اتفاقاً به دلیل مشخص بودن نقل و انتقالات، قابلیت اجرایی شدن آن نیز وجود دارد.
این اقتصاددان با تأکید بر اینکه اخذ مالیات از مسکن نمی‌تواند باعث افزایش قیمت این کالا شود، اضافه کرد: تا زمانی که فعالیت‌های سفته‌بازانه در بازار مسکن سود بالایی داشته باشد سرمایه‌گذاری در تولید جذابیت خود را از دست می‌دهد. بر این اساس حذف فعالیت‌های دلالی با اجرای مالیات اتفاقاً باعث حذف یک رقیب جدی برای ساخت مسکن می‌شود.
او همچنین به برخی ملاحظات طرح مالیات بر عایدی سرمایه هم اشاره کرد و گفت که در این طرح اولین مسکنی که پروانه ساخت بگیرد معاف از مالیات بر عایدی سرمایه است بنابراین کسی که مسکن می‌سازد از این طرح مالیاتی متضرر نمی‌شود.
زمانیان با اشاره به برخی اظهارنظرها مبنی بر به رکود رفتن فعالیت‌های سفته‌بازی به خاطر اجرای طرح‌های مالیاتی در بازار مسکن دراین‌باره اظهار کرد: کم شدن تعداد مبادلات که در نزد عامه به‌عنوان یک شرایط رکودی شناخته می‌شود الزاماً اتفاق بدی نیست، چراکه اگر می‌خواهیم فعالیت‌های سفته‌بازانه در بازار مسکن متوقف شود باید تقاضاهای سوداگرانه را کاهش دهیم که این همان کم شدن تعداد خریدوفروش‌ها یا دلال‌بازی‌ها است.
او با تأکید بر اینکه اخذ مالیات بر دلال‌بازی‌های بازار مسکن باعث افزایش قیمت مسکن نخواهد شد، درباره امکان رکود در فعالیت‌های تولیدی در این حوزه نیز اظهار کرد: معافیت فعالیت‌های مربوط به ساخت‌وساز از مالیات در طرح مالیات بر عایدی سرمایه حاشیه سود این فعالیت‌ها را بالا نگه می‌دارد که این باعث می‌شود تولید در این حوزه کماکان جذاب باشد.
مالیات بر عایدی سرمایه (CGT) در بیش از ۱۸۰ کشور جهان در حال اجرا است و از این نوع مالیات به‌عنوان ابزاری جدی برای کنترل فعالیت‌های سوداگرانه مخصوصاً در بخش مسکن استفاده می‌شود. واقعیت این است که کنترل فعالیت‌های دلال‌بازانه در همه حوزه‌های سرمایه‌ای و مخصوصاً بخش مسکن به‌عنوان بزرگ‌ترین آن‌ها، تجربه‌ای است که کشورهای توسعه‌یافته سال‌های سال است که از آن برای رونق فعالیت‌های مولد در این حوزه استفاده می‌کنند. (ایسنا)

علل خودبیکاری در اقتصاد ایران

افرادی که به‌دنبال شغل نمی‌روند، به تعبیری دچار «خود بیکاری» می‌شوند. داده‌های مرکز آمار از علت عدم جست‌وجوی کار، نشان می‌دهند که در بازار کار ایران، عمده جمعیت غیرفعال را زنان خانه‌دار (۵۰ درصد کل) و افرادی که به تحصیل اشتغال دارند، تشکیل می‌دهند.
نکته جالب اینجاست که سومین علتی که افراد را دچار خودبیکاری کرده، «بی‌نیاز بودن از انجام کار» است. همچنین در سال گذشته به تعداد افرادی که در اثر «دلسرد شدن از جست‌وجوی کار»، در جمعیت غیرفعال مانده‌اند، ۸.۷ درصد افزوده شده است. نماگری که حاکی از تشدید معضلات در بازار کار است. (دنیای اقتصاد)

روسیه در ذخایر طلا و ارز از عربستان پیشی خواهد گرفت

برای اولین بار در هشت سال گذشته روسیه توانست در ذخایر بین‌المللی که شامل ارز و طلا است از عربستان سعودی پیشی بگیرد.
طی چهار سال گذشته، ذخایر طلا و ارز روسیه ۴۵ درصد رشد داشته و در ژوئن به ۵۱۸ میلیارد دلار رسیده است. در همین زمان، شاخص‌های عربستان سعودی رو به کاهش است و در ماه ژوئن به ۵۲۷ میلیارد دلار رسیده است.
ریاض به دلیل افت قیمت نفت مجبور است ذخایر خود را در حوزه های اجتماعی صرف کند، در حالی که مسکو در تحریم‌های جدید هزینه‌های بودجه را محدود می‌کند. (بلومبرگ)

نظر بدهید