گزارش روزانه ۲۵ آبان ۹۸ بورس

0
386

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات ۲۵ آبان ۹۸ بورس شاخص کل بورس با کاهش ۲۰۸ واحدی به ۳۰۶.۸۸۵ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس ۱۲.۶۱۲ میلیارد ریال (۱۰۹۷ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۶۵۷۳ میلیارد ریال (تقریبا ۴۴۶ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱۷.۶۴۲ میلیارد ریال بوده است.

گزارش روزانه 25 آبان 98 بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز شنبه ۲۵ آبان ۹۸ بورس و اولین روز کاری بعد از افزایش قیمت بنزین با ۲۰۸ واحد کاهش روبه‌رو شده و به رقم ۳۰۶ هزار و ۸۸۵ واحد رسید. شاخص کل با معیار هموزن نیز ۲۳۴ واحد کاهش یافته و به رقم ۸۸ هزار و ۲۱۷ واحد رسید. ارزش روز بازار در بورس اوراق بهادار تهران امروز به بیش از یک میلیون و ۱۱۹ هزار میلیارد تومان رسید. امروز معامله گران بورس بیش از ۲.۵ میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۳۴۳ معامله و به ارزش ۱۲۶۱ میلیارد تومان دادوستد کردند.

امروز شاخص قیمت ۲۵ آبان ۹۸ بورس با معیار وزنی ـ ارزشی ۵۵ واحد کاهش یافته و به رقم ۸۲ هزار و ۲۱۷ واحد رسید. شاخص قیمت با معیار هموزن ۱۵۶ واحد افت کرده و به رقم ۵۸ هزار و ۹۸۷ واحد رسید. شاخص آزاد شناور با کاهش ۱۰۱۳ واحدی به رقم ۳۵۷ هزار و ۲۶ واحد رسید. شاخص بازار اول ۲۵ آبان ۹۸ بورس با کاهش ۳۱۳ واحدی به رقم ۲۲۲ هزار و ۳۸۲ واحد رسید. شاخص بازار دوم بورس با افزایش ۳۰۷ واحدی به رقم ۶۲۷ هزار و ۶۲ واحد رسید. امروز در پایان معاملات فرابورس شاخص کل ۲ واحد رشد کرده و به رقم ۳۹۳۵ واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس به بیش از ۲۲۵ هزار میلیارد تومان رسید. امروز معامله‌گران فرابورس بیش از ۹۳۸ میلیون سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۲۰۰ هزار معامله و به ارزش ۶۵۷ میلیارد تومان دادوستد کردند.

مقایسه میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع با صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش روزانه 25 آبان 98 بورس

وسوسه ۱۰۰ میلیارد دلاری ترامپ برای اردوغان

واشنگتن پست با استناد به منابع خود اعلام کرد که دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا به همتای ترکیه ای خود طیب اردوغان پیشنهاد ۱۰۰ میلیارد دلار معامله تجاری را مطرح کرده است، این مبلغ در برابر تحریم‌هایی که واشنگتن علیه آنکارا برای خرید سیستم دفاع هوایی S-۴۰۰ روسیه قول داده، به ترکیه داده خواهد شد. منابع این نشریه می گویند پیشنهاد رییس‌جمهور آمریکا برای بهبود روابط بین ایالات متحده و ترکیه در نامه ای که هفته گذشته از سوی وی به رییس جمهور ترکیه ارسال شده درج شده است. براساس اطلاعات این روزنامه، پیشنهاد ترامپ احتمالاً برخی نمایندگان مجلس نمایندگان آمریکا را “خشمگین” خواهد کرد که ماه گذشته از اعمال تحریم ها علیه ترکیه برای عملیات نظامی این کشور در سوریه حمایت کردند. رییس جمهور ترکیه در تاریخ ۱۲ تا ۱۳ نوامبر به ایالات متحده سفر خواهد کرد و با همتای آمریکایی خود دونالد ترامپ در خصوص خرید جدیدترین هواپیماهای جنگنده، سامانه های دفاع هوایی S-۴۰۰ و پاتریوت و همچنین اوضاع سوریه گفتگو خواهد کرد. (ایبنا)

بانک مرکزی آمریکا تنها در یک روز ۱۰۴ میلیارد دلار به بازارهای مالی تزریق کرد

به نقل از راشاتودی، بانک مرکزی فدرال آمریکا از اواسط ماه سپتامبر تصمیم گرفته است تا میزان نقدینگی در بازارهای مالی این کشور را افزایش دهد. بر همین اساس شاهد آن هستیم که در روز پنجشنبه و فقط در یک روز ۱۰۴.۲۹۳ میلیارد دلار از سوی بانک مرکزی فدرال آمریکا به بازارهای مالی این کشور تزریق شده است. این حجم پول در قالب ۲ عملیات به بازار مالی آمریکا تزریق شد. در نخستین اقدام بانک مرکزی آمریکا به صورت شبانه ۷۳.۵۹۳ میلیارد دلار به بازخرید اوراق بهادار در قالب توافق‌نامه‌های بازخرید اختصاص داد و ۳۰.۷ میلیارد دلار دیگر نیز به توافق‌نامه خرید ۱۳ روزه تخصیص داده شد. تزریق پول از سوی بانک مرکزی آمریکا به بازارهای این کشور در راستای حصول اطمینان از وجود نقدینگی کافی در بازارها انجام می‌شود. بانک مرکزی فدرال آمریکا پس از آن به سمت تزریق پول به بازار آمریکا روی آورد که در ماه سپتامبر نرخ تامین سرمایه کوتاه مدت در این کشور از ۲ به ۱۰ درصد رسید. بعضی کارشناسان معتقدند گسترش مداخلات فدرال رزرو بیش از هر چیز عزم بانک مرکزی ایالات متحده را برای پیش گیری از فاجعه قریب الوقوع پیش بینی شده -چیزی مانند یا فراتر از بحران اقتصادی ۲۰۰۸- نشان می‌دهد. باید صبر کرد و دید عملیات آتش نشانی بانک مرکزی ایالات متحده با پمپاژ دلار به سیستم تا ۱۰ اکتبر تا چه حد می‌تواند‌‌ در آرامش بازار نقش داشته باشد. (فارس)

تحلیل همتی در مورد افزایش قیمت بنزین و روند بازار ارز

رئیس کل بانک مرکزی در پست اینستاگرامی خود نوشت: متوسط نرخ دلار در بازار آزاد در سه ماه گذشته با ثبات نسبی، معادل ۱۱٫۴۰۰ تومان بوده است از طرف دیگر محاسبات اداره بررسی‌های اقتصادی بانک مرکزی نشان می‌دهد که تأثیر افزایش امروز قیمت بنزین در تورم، درحدود ۴ واحد درصد در سال خواهد بود. در این چند روز، تحت تأثیر انتظارات ناشی از تقاضای فصلی ارز، عوامل سیاسی و نیز اخبار افزایش قیمت بنزین،درمقایسه بانرخ میانگین سه ماه گذشته، افزایش قیمت دلار در بازارآزاد حدود ۳ درصد بوده است. اگر، همانطور که قبلاً تأکید کردم، وضعیت مطلوب ذخایر ارزی بانک مرکزی و نیز مازاد عرضه نسبت به تقاضای ارز در بخش اسکناس و حواله را هم درنظر بگیریم، نظریه بالا بودن ریسک سرمایه گذاری درارز، همچنان پابرجا خواهد بود. تأکید این نکته نیز ضروری است که نرخ فعلی ارز، تحت تأثیر بیش جهش قبلی ناشی از عوامل انتظاری و تداوم تحریم ها بوده و از پشتوانه عوامل بنیانی برخوردار نیست. (ایبنا)

درآمد ۱.۸ میلیارد دلاری ترکیه از صادرات فرش در ۳ ماه!

ترکیه در سه ماهه سوم ۲۰۱۹ به ارزش ۱.۸ میلیارد دلار فرش صادر کرده و امسال نیز در صدر کشورهای صادرکننده فرش قرار گرفته است. بر اساس داده‌های مرکز آمار ترکیه و مرکز تجارت بین الملل (ITC) ترکیه در دوره ژانویه تا سپتامبر ۲۰۱۹ به ارزش ۱.۸ میلیارد دلار به کشورهای مختلف صادر کرده است. ترکیه سال گذشته با ۲.۷ میلیارد دلار صادرات در صدر کشورهای صادر کننده فرش قرار داشت و امسال نیز جایگاه خود را همچنان حفظ کرد. همچنین در دوره سه ماهه گذشته، بیشترین میزان صادرات با ۴۵۳ میلیون دلار به ایالات متحده آمریکا صورت گرفته و پس از آن کشورهای عربستان سعودی با ۲۷۷.۹ میلیون دلار، آلمان با ۸۸.۸، عراق با ۸۲.۸ و بریتانیا با ۸۱.۹ میلیون دلار در رده های بعدی قرار گرفته اند. رییس بخش صادرات فرش مجمع صادر کنندگان ترکیه: هدف ما در سال ۲۰۲۰ انجام صادرات ۳ میلیارد دلاری است. به ۱۷۰ کشور جهان فرش صادر می کنیم. بیشترین صادرات فرش ترکیه به ایالات متحده صورت می‌گیرد.(ایبنا)

نظر بدهید