گزارش روزانه ۲۷ آبان ۹۸ بورس

0
272

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات ۲۷ آبان ۹۸ بورس ، شاخص کل بورس با افزایش ۳۸۵ واحدی به ۳۰۲,۷۲۶ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس ۱۱,۰۸۴ میلیارد ریال (۲۰۷۶ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۷,۱۲۶ میلیارد ریال (تقریباً ۱۱۰۳ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱۵,۰۳۱ میلیارد ریال بوده است.

گزارش روزانه 27 آبان 98 بورس

امروز ۲۷ آبان ۹۸ بورس برخلاف روز گذشته شاخص کل بورس توانست ۳۸۵ رشد کند و نمادهای گروه بانکی و خودرویی بیشترین تاثیر را روی شاخص‌های بازار سرمایه داشتند. امروز (دوشنبه) با رشد قیمت سهام شرکت‌های بزرگ همچون ایران‌ خودرو و پالایش نفت تبریز، پتروشیمی پارس و بانک ملت شاخص کل بازده نقدی و قیمتی توانست ۳۸۷ واحد افزایش یابد و به رقم ۳۰۲ هزار و ۷۲۷ واحدی برسد، اما در عین حال با رشد عرضه در بسیاری از سهم‌ها و کاهش قیمت آنها شاخص کل هم وزن ۲۱۲ واحد افت کرد و تا تراز ۸۵ هزار و ۲۲۴ واحدی پایین رفت.

شاخص آزاد شناور ۲۷ آبان ۹۸ بورس نیز با رشد ۴۲۵ واحدی روبرو شد و رقم ۳۵۰ هزار و ۶۸۰ واحدی را تجربه کرد. شاخص بازار اول و شاخص بازار دوم هر کدام به ترتیب ۲۳۰ و ۱۰۱۴ واحد افزایش یافت. امروز در گروه خودرو و ساخت قطعات ۲۸۶ میلیون سهم و اوراق مالی به ارزش بیش از ۹۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان معامله شد و این گروه بیشترین ارزش معاملات را به دست آورد. خودرویی‌ها امروز عمدتا با نوسان قیمت کمتر از دو درصد روبرو بودند.

ارزش کل معاملات ۲۷ آبان ۹۸ بورس به رقم ۱۱۰۹ میلیارد تومان دست یافت که این رقم ناشی از دست به دست شدن بیش از دو میلیارد سهم و اوراق مالی بود. تعداد معاملات این بازار به عدد ۲۴۸ هزار و ۵۵۹ رسید. آیفکس نیز با رشد ۱۴ واحد رقم ۳۸۶۶ را تجربه کرد و ارزش معاملات فرابورس ایران عدد ۷۱۲ میلیارد تومان را به دست آورد. حجم معاملات در این بازار نیز به ۸۰۵ میلیارد سهم و اوراق مالی رسید.

مقایسه میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع با صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش روزانه 27 آبان 98 بورس

افزایش ۴.۵ درصدی قیمت مسکن در تابستان

براساس گزارش مرکز آمار متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی در پایتخت در تابستان ۱۳ میلیون و ۶۸۷ هزار و ۳۰۰ تومان بوده که نسبت به فصل قبل ۴.۵ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۸۰.۱ درصد افزایش داشته است. متوسط قیمت فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران در تابستان سال جاری ۱۸ میلیون و ۶۶۰ هزار و ۴۰۰ تومان با میانگین مساحت ۲۷۰ مترمربع بوده است که نسبت به فصل قبل ۱۰ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۱۳۱.۷ درصد افزایش داشته است. متوسط قیمت فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۱۳ میلیون و ۶۸۷ هزار و ۳۰۰ تومان با میانگین مساحت ۸۶ مترمربع و متوسط عمر بنای ۱۱ سال بوده است که نسبت به فصل قبل ۴.۵ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۸۰.۱ درصد، افزایش داشته است.
متوسط مبلغ اجاره ماهانه به علاوه سه درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۴۳ هزار و ۵۴۲ تومان با میانگین مساحت ۸۲ مترمربع و متوسط عمر بنای ۱۴ سال بوده است که نسبت به فصل قبل ۸.۱ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۳۱.۲ درصد، افزایش داشته است. (مرکز آمار)

تجارت خارجی ایران در هفت ماهه ۹۸

بررسی آمارهای تجارت خارجی کشور در هفت ماهه نخست امسال نشان می‌دهد که چین، عراق، امارات،ترکیه و افغانستان مهم‌ترین مقاصد صادراتی و چین، امارات، ترکیه، هند و آلمان بزرگترین مبادی وارداتی ایران بوده‌اند.
آمارهای منتشر شده گمرک نشان می‌دهند که کشورهای چین با سهم ۲۵ درصد، عراق با سهم ۲۱ درصد، امارات با سهم ۱۲ درصد، ترکیه با سهم ۱۱ درصد و افغانستان با سهم ۵ درصد، ۵ مقصد عمده صادراتی ایران در هفت ماهه نخست امسال بوده‌اند.
همچنین ۵ مقصد عمده وارداتی ایران در مدت زمان مشابه نیز کشورهای چین، امارات، ترکیه، هند و آلمان به ترتیب با سهم ۲۶ درصد، ۱۸ درصد، ۱۲ درصد، ۹ درصد و ۵ درصد بوده‌اند. تراز تجاری کالایی بدون نفت خام شور نیز طی این مدت با کسری ۷۶۶ میلیون دلاری همراه بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱.۷ میلیارد دلار تضعیف شده است.
براساس آمارهای گمرک ایران، طی هفت ماهه نخست سال ۱۳۹۸ حدود ۷۹.۴ میلیون تن کالا (بدون احتساب نفت خام) به ارزش ۲۴.۴ میلیارد دلار از ایران صادر شده است. در بازه زمانی مورد گزارش، ارزش صادرات ایران به عراق با افت ۹.۷ درصدی و به افغانستان با افت حدود ۳۲ درصدی همراه بوده است. در هفت ماهه منتهی به مهر ۱۳۹۷، هند پنجمین مقصد عمده صادراتی کشور محسوب می‌شد که در مدت زمان مشابه امسال از فهرست مقاصد عمده خارج شده و ترکیه به این فهرست اضافه شده است.
ارزش صادرات و واردات کشور طی هفت ماهه نخست سال ۱۳۹۸ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، به ترتیب با افت ارزشی ۱۱.۳ درصدی و ۵.۳ درصدی همراه بوده است. این درحالی است که به لحاظ وزنی، صادرات کشور رشد ۱۷.۱ درصدی و واردات کشور رشد۳.۱ درصدی را تجربه کرده است.
در هفت ماهه نخست ۱۳۹۸، میزان واردات کشور نیز حدود ۱۹.۸ میلیون تن به ارزش ۲۵.۲ میلیارد دلار بوده است و فهرست ۵ مبدا عمده وارداتی کشور در این مدت نیز نشان می‌دهد که چین همچنان بزرگترین مبدا وارداتی کشور بوده است.
بررسی مقاصد عمده وارداتی در هفت ماهه نخست امسال در مقایسه با هفت ماه سال ۱۳۹۷ نشان می‌دهد که کره جنوبی از فهرست مبادی عمده وارداتی کشور (به عنوان سومین مبدا عمده وارداتی) خارج شده و ترکیه جایگزین آن شده است. همچنین ۵ مقصد عمده وارداتی ایران در مدت زمان مشابه نیز کشورهای چین، امارات، ترکیه، هند و آلمان به ترتیب با سهم ۲۶ درصد، ۱۸ درصد، ۱۲ درصد، ۹ درصد و ۵ درصد بوده‌اند. (اتاق تهران)

تکمیل پروژه ترک استریم تا پایان سال

وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه اعلام کرد کار روی هر دو خط پروژه خط لوله گاز طبیعی ترک استریم تا پایان سال ۲۰۱۹ تکمیل خواهد شد. فاتح دونمز پس از دیدار با تیم فنی در محل ساخت پروژه ترک استریم در شمال غربی ترکیه به خبرنگاران گفت: اگر همه چیز خوب پیش رود این پروژه تا پایان سال تکمیل خواهد شد. خط لوله ترک استریم ظرفیت انتقال سالانه ۳۱.۵ میلیارد متر مکعب گاز را خواهد داشت که معادل تقاضای انرژی ۱۵ میلیون خانه است.
این پروژه شامل دو خط است که از دریای سیاه عبور می‌کنند و نخستین خط با ظرفیت ۱۵.۷۵ میلیارد متر مکعب به ترکیه خدمات رسانی خواهد کرد در حالی که خط دوم به اروپا گاز می‌رساند. هر خط لوله ۹۳۰ کیلومتر طول خواهد شد و در عمق ۲۲۰۰ متری احداث می‌شود. وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه گفت: خط لوله شماره یک ترک استریم به خط لوله شرکت دولتی نفت و گاز (بوتاش) ترکیه به طول ۶۹ تا ۷۰ کیلومتر وصل خواهد شد. وی در ادامه افزود: ترک استریم با وجود شرایط جغرافیایی دشوار، به هدف خود رسیده است. بر اساس گزارش پایگاه خبری دیلی صباح، خط لوله TANAP به مسافت ۱۸۵۰ کیلومتر ستون فقرات پروژه کریدور گاز جنوبی (SGC) را تشکیل می‌دهد که هدف آن متنوع کردن تامین انرژی مورد نیاز اروپا با واردات منابع گازی دریای خزر شامل گاز میدان شاه دنیز ۲ از جمهوری آذربایجان به ترکیه و از ترکیه به بازارهای اروپایی است. پروژه تاریخی TANAP که به “جاده ابریشم انرژی” معروف است، ۱۲ ژوئن سال گذشته در مراسمی در ترکیه افتتاح شد. (ایسنا)

نظر بدهید