گزارش روزانه ۲۷ مرداد ۹۸ بورس

0
375

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات ۲۷ مرداد ۹۸ بورس ، شاخص‌کل ‌بورس با کاهش ۴۱۳ واحدی به ۲۶۰,۹۹۲ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۲۱,۳۸۷ میلیارد ریال (۹۹۲۸ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱۰,۹۸۶میلیارد ریال (تقریبا ۳۸۸۴ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۱۸,۵۶۱ میلیارد ریال بوده است.

گزارش روزانه 27 مرداد 98 بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات ۲۷ مرداد ۹۸ بورس ، بعد از رکورد شکنی کوچک در روز گذشته امروز با ۴۱۳ واحد کاهش همراه شد و به رقم ۲۶۰ هزار و ۹۹۱ واحد رسید. شاخص کل با معیار هم‌وزن ۳۸۰ واحد افزایش یافته و به رقم ۶۹ هزار و ۳۲۰ واحد رسید.

ارزش روز بازار که ناشی از ارزش سهام شرکت‌های حاضر در بورس در تعداد سهام این شرکت‌ها است امروز به بیش از ۹۵۸ هزار میلیارد تومان رسید. امروز معامله‌گران بورس اوراق بهادار بیش از ۳.۴ میلیارد سهام،‌حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۳۳۱ هزار نوبت معامله و به ارزش ۱۲۱۴ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

افت قیمت در حدود نیمی از نمادهای فعال بر تابلوهای معاملاتی بورس تهران، شاخص کل را وادار به عقب‌نشینی از قله تاریخی کرد. هر چند دماسنج اصلی سهام در ابتدای معاملات رشد محدودی را به نمایش گذاشت اما در ادامه، این فروشندگان بودند که به نیروی غالب بازار بدل شدند و ضمن کاهش محسوس تقاضا در نمادهای بزرگ کالایی، شرایط را برای عقبگرد ۳۵۰ واحدی نماگر کل تا ساعت ۱۲ امروز مهیا کردند.

از ویژگی‌های متمایز معاملات امروز فشار بر شاخص کل از محل کاهش قیمت نمادهایی چون «همراه» و «رمپنا» و همچنین عقب‌نشینی محسوس تقاضا در نماد «اخابر» است. غول‌های مخابراتی در روزهای اخیر روی دور اخبار مرتبط با تجدید ارزیابی دارایی‌‌ها با استقبال بورس‌بازان مواجه شدند و بر خلاف فشار عمومی عرضه رشدهای شتابانی را تجربه کردند. این روند در معاملات امروز به دلیل انگیزه قوی فروشندگان برای ذخیره سود متوقف شد. در نقطه مقابل، نمادهای چون «شپنا» و «تاپیکو» در جریان معاملات امروز به حامیان اصلی شاخص کل بدل شدند.

سیمای عمومی سهام حکایت از این دارد که بازار جهانی سیگنال‌های امیدوارکننده‌ای نمی‌فرستد و در بازارهای موازی خاصه بازار ارز نیز علائم از تغییرات حاد نیست. در واقع، برقراری نوعی سکون در بازار ارز و واهمه‌های جهانی از بروز رکود همچنان بازیگردان صنایع بزرگ هستند. از این منظر، تنها عاملی که به نظر می‌رسد توان تغییر تعادل را در سطح عمومی بازار دارد، اطلاعات عملکرد فروش مردادی شرکت‌هاست که انتشار آن از پایان این هفته آغاز می‌شود. این جریان اطلاعاتی می‌تواند خونی تازه در رگ‌های سهام به‌ویژه در نمادهای تحت فشار تزریق کند.

میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش روزانه 27 مرداد 98 بورس

احتمال رکود در اقتصاد جهان

خبر‌های رسمی از یک هشدار بزرگ حکایت دارند. منحنی بازدهی اوراق خزانه آمریکا اکنون کاملا معکوس شده است، امری که حکایت از آن دارد که یکی از معتبرترین‌ نماگرهای وقوع رکود اقتصادی درحال‌حاضر به مرز هشدار رسیده است. برای مدتی، این وارونگی جزئی بود؛ در برخی تفاضل بازدهی اوراق قرضه کوتاه‌مدت و میان‌مدت، نرخ‌ها به سطح زیر صفر کاهش یافت، درحالی‌که فاصله بازدهی اوراق خزانه‌داری۱۰ تا ۲۰ ساله، در نرخ‌های مثبت باقی ماند. منحنی‌ بازدهی‌ معکوس شده به آن معنی است که سرمایه‌گذاران انتظار دارند نرخ‌های بهره کاهش یابند، وضعیتی که عمدتا در زمان‌های رکود اقتصادی تجربه می‌شود. چنین رکودی برای نمایان شدن معمولا مدتی زمان می‌برد، مدتی که معمولا بین ۱۲ تا ۱۸ ماه است. بنابراین با یک حساب سرانگشتی می‌توان گفت که رکود اقتصادی بعدی آمریکا در بازه بین مارس ۲۰۲۰ تا فوریه ۲۰۲۱ احتمالا رخ خواهد داد. البته این احتمال نیز وجود دارد که منحنی بازدهی، علائمی اشتباه را روایت کند. بنابراین گرچه وارونگی منحنی‌ بازدهی خبر خوبی نیست، اما نمی‌تواند چندان عامل نگرانی باشد. آمارهای اقتصادی آمریکا نظیر سطح فروش خرده‌فروشی و اشتغال درحال‌حاضر وضعیت مطلوب فصلی را گزارش می‌کنند. (دنیای اقتصاد)

مذاکره با چینی‌ها برای توسعه میدان یادآوران

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت از ادامه مذاکره با شرکت ساینوپک چین برای توسعه فاز دوم میدان یادآوران خبر داد.
تورج دهقانی درباره آخرین وضعیت مذاکرات با شرکت ساینوپک چین برای توسعه میدان یادآوران، اظهار کرد: مذاکرات همچنان ادامه دارد اما بنا به ملاحظاتی روند کار با کندی پیش می‌رود اما متوقف نشده است.
میدان نفتی یادآوران که از میادین نفتی مشترک با عراق به شمار می‌رود که در ۷۰ کیلومتری جنوب غربی اهواز و شمال خرمشهر و در منطقه مرزی ایران و عراق قرار گرفته‌ است. طول این میدان حدود ۴۵ کیلومتر و عرض آن ۱۵ کیلومتر بوده که به‌صورت شمالی-جنوبی در گستره نوار مرزی با کشور عراق واقع شده است.
چندین سال است که بحث مذاکره با شرکت ساینوپک چین برای توسعه فاز دوم میدان یادآوران ادامه دارد، سال پیش نیز این شرکت که بزرگترین پالایشگر نفت چین است، به شرکت ملی نفت ایران ۳ میلیارد دلار برای توسعه مشترک میدان نفتی یادآوران پیشنهاد کرد. شرکت سینوپک به همراه غول نفتی دولتی CNPC چین، سرمایه‌گذاری بالایی در صنعت نفت ایران داشته است زیرا تولید داخلی آن‌ها به دلیل فرسودگی میادین کاهش پیدا کرده و عطش چین را برای واردات نفت تقویت کرده است.
یادآوران و همچنین یک میدان نفتی دیگر در مرز ایران با عراق از جمله پروژه‌های بزرگ به شمار می‌روند. یادآوران ۳.۱ میلیارد بشکه ذخایر نفت دارد که این میدان را به یکی از بزرگترین میادین توسعه نیافته جهان تبدیل ساخته است. میزان ذخایر نفت میدان آزادگان شمالی نیز ۵.۷ میلیارد بشکه برآورد شده است.
سینوپک پیش از این در توسعه میدان یادآوران ۲ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کرده و تولید این میدان به ۱۱۵ هزار بشکه در روز می‌رسد در حالیکه میدان آزادگان شمالی که توسط شرکت ملی نفت ایران و شرکت CNPC اداره می‌شود، دو سال پیش تولیدش را به میزان ۷۵ هزار بشکه در روز آغاز کرد. (ایسنا)

وام مسکن با نرخ بهره منفی

یک بانک دانمارکی برای نخستین بار به مشتریان خود وام مسکن با نرخ بهره منفی ارائه می‌کند.
بانک دانمارکی ” Jyske” برای نخستین بار در تاریخ بانکداری به مشتریانی که برای رهن منزل خود نیازمند دریافت کمک‌هزینه باشند وام با نرخ بهره منفی پرداخت می‌کند و مشتریان مبلغ کمتری از وام دریافتی را باز پرداخت خواهند کرد. این بانک که سومین بانک بزرگ دانمارک است در رقابت با بانک دیگر دانمارکی یعنی ” Nordea” تصمیم به چنین کاری گرفته است که وام‌های رهنی ۱۰ ساله با نرخ بهره صفر درصد و ۳۰ ساله با نرخ بهره ۰.۵ درصد را به مشتریان پرداخت می کند.
مایکل هوگ، کارشناس مسکن این بانک گفت: پول به صورت مستقیم به مشتری پرداخت نخواهد شد بلکه صرف هزینه مسکن خواهد شد. وی در پاسخ به این پرسش که این تصمیم عجیب بانک با چه واکنش هایی مواجه شده است گفت: با اظهارتی نظیر این مواجه می‌شویم که این مساله چه طور ممکن است و پاسخ می دهیم که بله درست خوانده اید، صحت دارد!
نرخ بهره در بسیاری از بانک های دانمارک اکنون صفردرصد است و اکنون برخی از بانک ها می خواهند مانند بانک‌های سوئیسی به سمت نرخ بهره منفی حرکت کنند. بانک “یو بی اس” سوئیس نرخ بهره منفی ۰.۶ درصدی را در خصوص سپرده های بالای نیم میلیون پوند اعمال می کند یعنی در پایان هر سال، به ازای نگهداری نیم میلیون پوند سپرده مشتری، ۳۰۰۰ پوند کارمزد کسر می‌کند!
هوگ در خصوص احتمال اتخاذ رویکرد مشابه بانک‌های سوئیسی در دانمارک گفت: در حال حاضر نرخ بهره منفی در خصوص سپرده های سرمایه‌گذاری در دانمارک وجود ندارد اما رایزنی‌هایی در این خصوص در سطوح بالای مدیران بانکی در جریان است. با این وجود فعلا هیچ بانکی نمی خواهد اولین بانکی باشد که نرخ بهره منفی را انتخاب می‌کند. نرخ بهره در انگلیس ۰.۷۵ درصد و در اتحادیه اروپا ۰.۵ درصد است. (ایسنا)

نظر بدهید