گزارش روزانه ۴ آذر ۹۸ بورس

0
328

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات ۴ آذر ۹۸ بورس ، شاخص کل بورس با افزایش ۲۷۰۳ واحدی به ۳۰۸,۴۷۷ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس ۱۵,۱۹۰ میلیارد ریال (۱۵۵۸ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱۳,۷۸۱ میلیارد ریال (تقریباً ۷۴۱۶ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱۹,۹۹۷ میلیارد ریال بوده است.

گزارش روزانه 4 آبان 98 بورس

شاخص کل ۴ آذر ۹۸ بورس با افزایش ۲۷۰۳ واحدی به رقم ۳۰۸ هزار و ۴۷۷ واحد رسید. شاخص کل با معیار هم‌وزن ۲۱۶۲ واحد رشد کرده و به رقم ۹۱ هزار و ۴۶۹ واحد رسید. ارزش روز بازار به بیش از یک میلیون و ۱۲۵ هزار میلیارد تومان رسید. امروز معامله‌گران بورس بیش از ۲.۹ میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۳۸۸ هزار نوبت معامله به ارزش ۱۵۱۹ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

شاخص قیمت ۴ آذر ۹۸ بورس با معیار وزنی ارزشی نیز ۷۲۴ واحد رشد کرده و به رقم ۸۲ هزار و ۶۴۱ واحد رسید. شاخص قیمت با معیار هم‌وزن هم ۱۴۴۵ واحد رشد کرده و به رقم ۶۱ هزار و ۱۴۸ واحد رسید.

همچنان بخش عمده تقاضا تمایل به خرید در سهام شرکت‌های کوچک‌تر را دارد. جهش ۲.۴ درصد شاخص هم‌وزن در حالی که شاخص کل به رشد ۰.۹ درصدی بسنده کرده به خوبی این اختلاف دمای تقاضا را در این دو جبهه‌بندی کوچک و بزرگ نشان می‌دهد.

دو صنعت در معاملات ۴ آذر ۹۸ بورس ، رفتار جالب توجهی داشتند. از یک طرف، سهام پالایشی به‌رغم فضای عمومی معاملات تحت فشار عرضه عموماً با افت قیمت به کار خود پایان دادند و از طرف دیگر، بانکی‌ها و خودرویی‌ها ضمن جذب بخش عمده جریان نقدینگی، معاملاتی عموماً مثبت و توام با صف خرید را پشت سر گذاشتند. چنین آرایشی در بازار را می‌توان نتیجه جذابیت‌های معطوف به تورم دارایی در کنار روند سنتی این گروه‌ها در کنار عدم اطمینان به روند قیمت‌های جهانی و نهایتاً درک هیجانی از اثر بسیاری از مولفه‌های موثر بر سهام در این دو جبهه دانست.

میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش روزانه 4 آبان 98 بورس

نرخ تورم آبان ماه ۱۳۹۸، ۴۱.۱ درصد

در آبان ماه ۱۳۹۸ عدد شاخص کل (۱۰۰=۱۳۹۵) به ۱۸۷.۸ واحد رسید که نسبت به ماه قبل ۱.۶ درصد افزایش نشان می‌دهد.
در این ماه درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲۷.۰ درصد می‌باشد؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ۲۷.۰ درصد بیشتر از آبان ماه ۱۳۹۷ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کردند که نسبت به این اطلاع در ماه قبل (۲۸.۳ درصد) ۱.۷ واحد درصد کاهش یافته است.
درصد تغییرات شاخص کل (نرخ تورم کالاها و خدمات مصرفی خانوار) در دوازده ماه منتهی به آبان ماه سال ۱۳۹۸ نسبت به دوره مشابه سال قبل برای کل کشور ۴۱.۱ درصد، مناطق شهری ۴۰.۳ درصد و مناطق روستایی ۴۵.۱ درصد است.
افزایش قیمت خودروی شخصی و قیمت بنزین باعث بالا رفتن ۳۳.۴ درصدی نرخ تورم بخش حمل و نقل نسبت به ماه مشابه سال قبل شده است. (مرکز آمار)

سوئد ۲۰۲۳؛ نخستین جامعه بدون پول نقد جهان

بسیاری از شهروندان سوئدی حتی کودکان این کشور هرگز با خود پول نقد حمل نمی‌کنند. گردشگران خارجی نیز در این کشور نیازی به استفاده از پول نقد ندارند. انتظار می‌رود در ماه مارس سال ۲۰۲۳، سوئد به اولین جامعه بدون پول نقد (Cashless Society) جهان تبدیل شود.
سوئد همواره یک کشور پیشرو در پذیرش فناوری‌های جدید بوده است و می‌توان گفت «اولین بودن» یکی از سنت‌های سوئدی‌ها است. در سال ۱۶۶۱ میلادی سوئدی‌ها برای اولین بار در تاریخ اروپا «اسکناس» را معرفی کردند و در سال ۲۰۲۳ سوئدی‌ها برای اولین بار در جهان پول نقد را به‌طور کامل کنار خواهند گذاشت تا اولین جامعه بدون پول نقد جهان باشند.
در سال‌های اخیر بخش عمده معاملات در سوئد به‌صورت الکترونیکی و با استفاده از ابزارهایی مانند دبیت‌کارت (نوعی کارت پرداخت)، فناوری‌های پرداخت بدون تماس (contactless payment) و یا اپلکیشن‌های موبایل انجام شده است. البته این رویه در سایر کشورهای نوردیک یعنی فنلاند، نروژ، دانمارک و ایسلند نیز برقرار بوده است. کشورهای نوردیک (شمال اروپا) به‌سرعت در حال وفق دادن خود با سبک زندگی بدون پول نقد هستند،‌ در حالی که در کشورهای جنوب اروپا همچنان پول نقد محبوبیت زیادی دارد و حتی برخی فروشگاه‌ها فقط پول نقد می‌پذیرند.
اگرچه قرار است در سال ۲۰۲۳ فروشگاه‌ها در سوئد هیچ الزامی برای پذیرش پول نقد -حتی پول ملی این کشور- نداشته باشند، اما واقعیت این است که همین حالا نیز عملاً بسیار دشوار می‌توان فروشگاه‌هایی را در سوئد یافت که پول نقل قبول کنند.
در سال ۲۰۱۲ شش بانک بزرگ سوئدی با همکاری یکدیگر اقدام به طراحی و راه‌اندازی یک سامانه یکپارچه برای پرداخت‌های موبایلی در این کشور کردند تا مشتریان بتوانند پرداخت‌های الکترونیکی خود را با آسودگی بیشتری انجام دهند. این اپلیکیشن جدید که سوئیش (Swish) نام‌گذاری شد، خیلی زود مورد استقبال قرار گرفت و بسیاری از سوئدی‌ها استفاده روزمره از آن را آغاز کردند.
افزایش امنیت مبادلات پولی، کاهش امکان سرقت از بانک‌ها، مقابله با گسترش اسکناس‌های تقلبی و مبارزه با طیف وسیعی از جرائم مبتنی بر پولشویی جزو مهم‌ترین انگیزه‌هایی هستند که کشورها را برای حرکت به سمت «جامعه بدون پول نقد» ترغیب می‌کنند. از طرفی در جوامع بدون پول نقد، امکان فرار مالیاتی نیز به‌شدت کاهش می‌یابد.
در سال‌های اخیر موارد سرقت از بانک در سوئد به میزان قابل‌توجهی کاهش یافته است زیرا بسیاری از شعب بانک‌های اساساً پول نقدی در اختیار ندارند. صاحبان فروشگاه‌ها و خرده‌فروشی‌ها نیز بسیار کمتر از گذشته پول نقد نگهداری می‌کنند یا حتی هیچ پول نقدی نگهداری نمی‌کنند و به همین دلیل احساس امنیت آنها به‌طور چشمگیری افزایش یافته است. (اتاق ایران)

عرضه ۶ میلیارد دلار اوراق قرضه دلاری توسط چین

برخی از منابع آگاه در وزارت دارایی چین اعلام کرده‌اند که این کشور در نظر دارد شش میلیارد دلار اوراق مبتنی بر دلار را به بازار عرضه کند. این مسئله که در صورت تحقق، یک رکورد جدید در عرضه این اوراق توسط چین خواهد بود، شامل همه اوراق قرضه میان‌مدت و بلندمدت یعنی اوراق سه ساله، پنج ساله و ۱۰ ساله خواهد بود.
وزارت دارایی چین هنوز حاضر به اظهار نظر در این خصوص نشده است. این برای سومین سال متوالی خواهد بود که چین اوراق بدهی دلاری منتشر می‌کند.
آن ژانگ، مدیر بخش درآمدهای ثابت منطقه آسیا در بانک “جی پی مورگان” گفت: این اقدام بار دیگر این فرض را تایید می‌کند که چین در حال توسعه یک بازار اوراق خارجی برای معامله‌گران است.
به گفته این منابع، همچنین قرار است چین برای نخستین بار نسبت به صدور اوراق قرضه ۱۵ ساله مبتنی بر یورو اقدام کند. سال گذشته چین سه میلیارد دلار و سال ۲۰۱۷ این کشور دو میلیارد دلار اوراق قرضه دلاری منتشر کرده بود که شش میلیارد دلار سال جاری یک رکورد جدید در این زمینه محسوب می شود.
در حال حاضر بازار اوراق قرضه دلاری در چین ۷۴۰ میلیارد دلار ارزش دارد. در هفته‌های اخیر و به دنبال کاهش تنش های تجاری بین پکن و واشنگتن، بازده اوراق قرضه وزارت خزانه‌داری آمریکا پایین‌تر آمده و ارزش یوان در برابر دلار به ثبات نسبی رسیده و همین مسئله شرایط را برای عرضه اوراق دلاری جدید توسط چین مساعد کرده است.
در حال حاضر چین دومین بازار بزرگ اوراق قرضه جهان پس از آمریکا است، اما به گفته بکی لیو، مدیر بخش اقتصاد کلان چین در بانک “استاندارد چارترد” ابزارهای مالی در این کشور در مقایسه با آمریکا بسیار کمتر توسعه داده شده‌اند.
طبق اعلام سایت وزارت خزانه‌داری آمریکا، امروز (دوشنبه) بازدهی اوراق قرضه یک ساله ۱.۵۱ درصد، اوراق قرضه سه ساله ۱.۶۲ درصد و اوراق قرضه پنج ساله ۱.۷۱ درصد بوده است. (ایبنا)

نظر بدهید