گزارش روزانه ۶ شهریور ۹۸ بورس

0
412

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات ۶ شهریور ۹۸ بورس ، شاخص­ کل ­بورس با افزایش ۲۰۴ واحدی به ۲۷۸,۶۷۴  واحد رسید. ارزش­­­ معاملات­ در بورس­ ۱۶,۰۲۹ میلیارد ریال (۸۲۷ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱۵,۱۳۲ میلیارد ریال (تقریبا ۳۷۳۸ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ­و فرابورس معادل ۲۶,۵۹۶ میلیارد ریال بوده است.

گزارش روزانه 6 شهریور 98 بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸ بورس با افزایش ۲۰۴ واحد به رقم ۲۷۸ هزار و ۶۷۴ واحد رسید.

بورس اوراق بهاردار تهران معاملات امروز را با فشار سنگین عرضه در عموم سهم‌ها آغاز کرد. در پایان معاملات ۶ شهریور ۹۸ بورس ، شاخص کل که روز گذشته به رکورد جدیدی دست یافته بود، در همان دقایق نخست امروز حدود ۴ هزار واحد عقب نشست تا یکی از سنگین‌ترین افت‌های خود را از اواخر تیر تجربه کرد. اما این موج عرضه خیلی زود فروکش کرد و قیمت‌ها ضمن رهایی از فشار عرضه در بسیاری از سهم‌ها به محدوده مثبت بازگشتند.

امروز قیمت در بسیاری از سهم‌های بورسی از کف روزانه به سمت سقف روزانه به حرکت درآمد و به اصطلاح چرخشی ۱۰ درصدی را رقم زد. حرکت از بازه منفی قیمت و ثبت چنین چرخشی در مقیاسی نسبتا وسیع-به ویژه در کوچک‌ترهایی نظیر سهام قندی و سیمانی- را باید ناشی از حضور پررنگ اما هیجانی اهالی تازه‌وارد بازار تلقی کرد که صرفا از روی دست دیگران و با تبعیت محض از روندهای دسته‌جمعی اقدام به خرید یا فروش سهم می‌کنند.

میزان بازدهی و ارزش بازار بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش روزانه 6 شهریور 98 بورس

سهم ۱۱ درصدی محصولات شیمیایی از معاملات فرابورس

صنعت محصولات شیمیایی با ۱۴ هزار و ۴۵۰میلیارد ریال دادوستد، رتبه نخست ارزش معاملات بازار فرابورس ایران را دومین ماه تابستان امسال به خود اختصاص داد.

تعداد ۳۰میلیارد و ۳۵۵میلیون ورقه بهادار در ۵میلیون و ۳۱۳ هزار نوبت به ارزش ۱۸۲ هزار و ۲۷۲ میلیارد ریال طی ۲۰ روز معاملاتی در مردادماه امسال در بازارهای فرابورس خرید و فروش شده است. این در حالی است که میانگین حجم روزانه معاملات فرابورس در ماه گذشته ۱۵۱۸میلیون ورقه و میانگین ارزش معاملات نیز ۹۱۱۴ میلیارد ریال بوده است.

شاخص کل فرابورس نیز که معاملات مردادماه امسال را از ارتفاع ۳۲۷۵ واحد آغاز کرده بود با ثبت رشد ۹درصدی در پایان این ماه به ارتفاع ۳۵۷۹ واحد رسید و افزایش ۵۹ درصدی را هم از ابتدای امسال به نام خود ثبت کرد.

نگاهی هم به وضعیت صنایع مختلف در دومین ماه تابستان امسال در بازارهای فرابورس ایران نشان می‌دهد صنعت محصولات شیمیایی با ۱۴هزار و ۴۵۰میلیارد ریال دادوستد، سهم ۱۱درصدی از ارزش معاملات فرابورس را به ثبت رسانده و در رتبه نخست این بازار در ماه گذشته قرار گرفته است.

همچنین صنایع انبوه‌سازی، املاک و مستغلات نیز با ۱۲ هزار و ۸۳۳ میلیارد ریال(معادل ۱۰ درصد)، فلزات اساسی با ۷هزار و ۶۸۳میلیارد ریال(معادل ۶درصد)، سرمایه‌گذاری‌ها با ۷هزار و ۶۱میلیارد ریال(معادل ۵درصد) و بانک‌ها و موسسات اعتباری با ۶ هزار و ۷۸۴ میلیارد ریال(معادل ۵ درصد) به ترتیب رتبه‌های دوم تا پنجم ارزش معاملات فرابورس را در پنجمین ماه امسال از آن خود کرده‌اند. (ایبنا)

کاهش تولید صنعتى منطقه یورو در ژوئن ٢٠١٩

براساس آمارهای یورو استات (Eurostat)، در ماه ژوئن سال ٢٠١٩ تولید صنعتی اتحادیه اروپا (٢٨ کشور) نسبت به ماه قبل (مه ٢٠١٩) کاهش ١.۵ درصدی را تجربه کرده که طی سه سال اخیر بی‏سابقه بوده است.

بیشترین کاهش را گروه کالاهای سرمایه‌ای با افت ۵.۳ درصد تجربه کرده‌اند. گروه‌های کالاهای واسطه‌ای، کالاهای مصرفی بادوام و کالاهای مصرفی بی‌دوام نیز به ترتیب با افت تولید صنعتی به ترتیب ۰.۹ درصد، ۱.۴ درصد و ۲.۲ درصد همراه بوده‌اند.

در عین حال، نسبت به ماه مشابه سال گذشته (ژوئن ٢٠١٨) تولید صنعتی اتحادیه اروپا افت ١.٩ درصدی داشته است. نروژ و آلمان، دو کشوری هستند که طی این مدت افت تولید صنعتی بیشتری را نسبت به سایر کشورهای اتحادیه اروپا تجربه کرده‌‏اند. (اتاق تهران)

افزایش واردات نفت چین از ایران

آمار اداره کل گمرک چین نشان داد واردات نفت این کشور از ایران در ژوییه نسبت به مدت ماه پیش از آن ۴.۷ درصد رشد کرده و به ۹۲۶ هزار و ۱۱۹ بشکه در روز رسیده است.

بر مبنای تن، صادرات نفت ایران به چین در ژوییه نسبت به ماه پیش از آن ۸.۲ درصد رشد کرد و به ۹۲۶ هزار و ۱۱۹ تن رسید اما در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، ۷۱.۹ درصد کاهش نشان داد. آمار اداره کل گمرک چین به تن منتشر می‌شود که از سوی پایگاه خبری اس اند پی گلوبال پلاتس به بشکه تبدیل شده است.

آمریکا نیز با صادرات ۳۶۲ هزار و ۳۶۴ بشکه در روز یا ۱.۵۳ میلیون تن که ۴۵ درصد رشد سالانه داشت، در رتبه هشتمین صادرکننده بزرگ نفت به چین قرار گرفت. برای نخستین بار از ماه اوت سال ۲۰۱۸ تاکنون بود که آمریکا در میان ۱۰ صادرکننده بزرگ نفت به چین قرار گرفت.

صادرات عربستان سعودی به چین در ژوییه نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۱۵.۹ درصد رشد کرد و به ۶.۹۹ میلیون تن یا ۱.۶۵ میلیون بشکه در روز رسید. در نتیجه این کشور برای نخستین بار در هفت ماه گذشته بزرگترین صادرکننده نفت به چین شد.

بر اساس گزارش پلاتس، چین در فاصله ژانویه تا ژوییه ۱۶۲.۲۷ میلیون تن نفت خام از اوپک وارد کرد که ۱۰.۴ درصد رشد سالانه داشت. صادرات نفت از خاورمیانه و آمریکای جنوبی طی این مدت به ترتیب ۹ درصد و ۱۱.۳ درصد رشد سالانه نشان داد.

با این حال حجم تامین نفت چین از آمریکای شمالی در هفت ماه نخست امسال، بر مبنای سالانه ۵۹.۸ درصد کاهش پیدا کرد و به ۴.۲ میلیون تن رسید. (ایسنا)

سمت و سوی بازار نفت تا پایان سال ۲۰۱۹

قیمت نفت در روزهای اخیر وارد بازاری موسوم به بازار خرسی (در مقابل بازار گاوی) شده است. هنگامی که قیمت کالا یا سهامی روندی نزولی داشته و رکود در اوضاع اقتصادی حاکم شده باشد، بازار خرسی نامیده می‌شود.

نفت زیر ۶۰ دلار برای کشورهای تولیدکننده به نوعی منطقه دردناکی محسوب می‌شود. با ورود به نیمه دوم سال که معمولاً نیمه بودجه‌بندی است، کشورهای اوپک به فکر جلوگیری از کاهش بیشتر قیمت نفت افتاده‌اند.

عربستان سعوی به عنوان بزرگترین تولیدکننده نفت اوپک از کاهش ۷۰۰ هزار بشکه‌ای فروش نفت خود از ماه سپتامبر ۲۰۱۹ (از ۱۰ شهریور ۹۸) خبر داده تا صادرات این کشور به زیر ۷ میلیون بشکه در روز برسد. اما به نظر می‌رسد چنین اقداماتی تأثیر چندانی بر قیمت‌ها نداشته باشد، زیرا بازار بیش از آنکه به اعلامیه‌های اوپک توجه کند، به جنگ تجاری چین و آمریکا می‌نگرد.

لذا چنین می‌توان نتیجه گرفت که بازار بیش از آنکه نگران کاهش عرضه برای افزایش قیمت باشد، نگران کاهش تقاضاست؛ عرضه‌ از سوی اوپک در ماه‌های اخیر همواره رو به کاهش بوده است. بخشی از این کاهش داوطلبانه (مانند کاهش از سوی عربستان) و برخی اجباری (مانند کاهش تولید ایران و ونزوئلا) بوده است.

براساس آخرین آمارهای آژانس بین‌المللی انرژی، ماه گذشته کاهش تولید عربستان، ایران و ونزوئلا به ترتیب ۱۲۰، ۵۰ و ۶۰ هزار بشکه در روز بوده است.

از سوی دیگر، تقاضا مجدداً تضعیف شده و براساس تحلیل آژانس بین‌المللی انرژی، تقاضا در بدترین وضعیت خود پس از بحران مالی ۲۰۰۸ قرار دارد و پیش‌بینی می‌شود تقاضا در سال آتی ۱٫۳ درصد کاهش یابد. با ادامه جنگ تجاری چین و آمریکا پیش‌بینی‌ها منفی‌تر نیز خواهد شد.

تنها نکته مثبتی که در نیمه اول سال جاری در مورد جانب تقاضا وجود داشت، افزایش تقاضای چین به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز بود که آن هم عمدتاً به ذخایر استراتژیک این کشور سرازیر می‌شد.

اما سوال اصلی اینجاست که قیمت نفت در سه ماه آخر سال ۲۰۱۹ و طلیعه سال ۲۰۲۰ به کدام سو خواهد رفت؟

پاسخ سرراست به این پرسش دشوار است زیرا عوامل مختلف و متنوعی روی بازار تأثیر می‌گذارند.

عامل اول جنگ تجاری آمریکا و چین است که شعله آتش آن هر روز کم و زیاد می‌شود. چند روز پیش چین از افزودن تعرفه ۷۵ میلیارد دلاری بر کالاهای آمریکایی خبر داد که بر صادرات خودرو، نفت و سویای آمریکایی تأثیر خواهد گذاشت و باید منتظر واکنش متقابل ترامپ باشیم. از پیامدهای محتمل این جنگ کاهش واردات نفت چین به میزان یک میلیون بشکه در روز است.

عامل دوم نقش روسیه در بازار نفت است. یک‌سوم نفت روسیه در حوضه‌ سیبری غربی تولید می‌شود و برخی از غنی‌ترین انباشت‌های نفتی جهان در این منطقه قرار دارد. این منطقه با وسعت ۲٫۲ میلیون کیلومتر مربعی، بزرگترین حوضه‌ نفتی دنیاست. روسیه، با داشتن ۷۵ میلیارد بشکه‌ نفت شیل که از نظر فنی قابل بازیافت هستند، یکی از کشورهای برتر در زمینه نفت است، اما برآوردهای دیگری هم درباره ذخایر نفتی این کشور وجود دارد. این برآوردها نشان می‌دهند که تا کنون ۱۴۴ میلیارد بشکه‌ نفت کشف شده و ۵۵ میلیارد بشکه دیگر نیز وجود دارد که هنوز کشف نشده که در کنار ذخایر نفت شیل غیرمتعارف روسیه، این کشور را در صدر کشورهای دارای ذخایر نفتی قرار می‌دهد؛ با این میزان، در صورتی که تقاضای نفت جهان در همین سطح باقی بماند، روسیه قادر است در دوره‌ای بیست‌ ساله به‌تنهایی نفت جهان را تأمین کند. روسیه عضو مهم ائتلاف موسوم به اوپک پلاس است که سهم بزرگی در کاهش اعلامی عرضه از سوی این ائتلاف دارد. اما رفتار روسیه قابل پیش‌بینی نیست و میزان تولید این کشور مثل همیشه پرنوسان و پر فراز و نشیب است و این کشور در نقض توافقات نیز سابقه دارد.

عامل سوم وضعیت نامشخص صادرات کشورهای ایران، ونزوئلا و لیبی به دلیل تحریم‌ها و شرایط ژئوپلتیک است. پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا اخیراً مدعی شده که تحریم‌ها توانسته ۲٫۷ میلیون بشکه نفت ایران را از بازار حذف کند. اما هنوز وعده صفر شدن صادرات نفت ایران محقق نشده و این کار محال به نظر می‌رسد.

عامل چهارم رشد اقتصادی جهان است که در هاله‌ای از نااطمینانی بسر می‌برد. آمارها حاکی از کاهش رشد اقتصادی در کشورهایی همچون انگلیس و آلمان است. اقتصاد قدرتمند آلمان در بحبوحه تنش‌های تجاری چین و آمریکا و مسائل برگزیت دچار رکود شده و رشد اقتصادی این کشور از ۰٫۴ در سه ماهه اول سال به ۰٫۱ در نیمه سال کاهش یافته است.

با توجه به همه این عوامل، به نظر می‌رسد قیمت نفت تا پایان سال میلادی جاری در محدوده ۶۰ تا ۶۵ دلار در نوسان خواهد بود.

منبع: روزنامه جهان اقتصاد

نظر بدهید