گزارش روزانه ۹ آذر ۹۸ بورس

0
676

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات ۹ آذر ۹۸ بورس ، شاخص کل بورس با افزایش ۳۳۵۷ واحدی به ۳۱۴,۵۸۷ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس ۱۶,۱۴۲ میلیارد ریال (۱۴۷۴ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱۰,۵۶۴ میلیارد ریال (تقریباً ۱۳۷۳ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲۳,۸۵۹ میلیارد ریال بوده است.

گزارش روزانه 9 آبان 98 بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز شنبه ۹ آذر ۹۸ بورس مطابق هفته قبل روند رو به رشد داشته و با جهش ۳۳۵۷ واحد به رقم ۳۱۴ هزار و ۵۸۷ واحد رسید. شاخص کل با معیار هم‌وزن امروز ۱۹۳۸ واحد رشد کرده و به رقم ۹۴ هزار و ۸۲۰ واحد رسید، ارزش بازار در بورس اوراق بهادار تهران به بیش از یک میلیون و ۱۴۷ هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران ۹ آذر ۹۸ بورس بیش از ۳.۲ میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۴۲۳ هزار معامله و به ارزش ۱۶۱۴ میلیارد تومان دادوستد کردند.

انتظار برای رونمایی از بودجه سال آینده را باید یکی از مهمترین عوامل موثر بر فضای عمومی تالار بورس تهران قلمداد کرد. هر چند سیگنال‌هایی از ادامه سیاست دلار ۴۲۰۰ تومانی از سوی دولت به گوش می‌رسد، اما بازار ۹ آذر ۹۸ بورس طی این دو هفته به استقبال سناریوی پایانی برای سیاست ارزان‌فروشی ارز رفته و در چشم‌انداز شکست سیاست‌گذار در زمینه سرکوب ارزی پیش آمده است. اثر این موضوع در صنایع وابسته که عمدتاً اقلام مصرفی همچون غذا و دارو تولید می‌کنند، طی این هفته قابل رصد است.

از سوی دیگر، ارسال گزارش‌های عملکرد ماه آبان نیز در مورد طیفی از شرکت‌های کوچک نشان داد که تولید و فروش غالباً بر روند قبل ادامه دارد و همین موضوع در نقش محرک تقاضا برای ۹ آذر ۹۸ بورس عمل کرد. در عین حال، نمی‌توان جنبه هیجانی معاملات را نادیده گرفت که عموماً در صف‌های خرید نمایان شده است. این موضوع در معاملات سهام گروه سیمان که عملاً در حال ورود به سیکل رکودی تولید و فروش در فصل سرماست، جالب توجه است. از طرفی، رشد یکپارچه قیمت‌ها حاکی از نوعی خوش‌بینی به محیط کلان اقتصادی و همچنین تغییرات مهم و مثبت در بودجه است که به نظر می‌رسد در درون خود حاوی ریسک‌های جدی است.

میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش روزانه 9 آبان 98 بورس

عملکرد قانون هدفمند کردن یارانه‌ها

مرکز پژوهش‌های مجلس صورت حساب یارانه نقدی را منتشر کرد. بررسی صورت گرفته توسط این مرکز، از آذر ۱۳۸۹ (زمان آغاز پرداخت یارانه نقدی) تا پایان سال ۱۳۹۷، نشان می‌دهد که مجموعاً ۳۴۸.۳ هزار میلیارد تومان یارانه نقدی پرداخت شده است.
از این میزان، ۲۸۶ هزار میلیارد تومان از محل افزایش قیمت حامل‌ها (کالاها و خدمات مشمول قانون هدفمندسازی) تامین شده؛ اما حدود ۶۲ هزار میلیارد تومان باقیمانده، از محل‌های دیگر همچون منابع بودجه عمومی دولت و بانک مرکزی واریز شده است.
این گزارش نشان می‌دهد بانک مرکزی در سال ۸۹ در حدود ۸ هزار میلیارد تومان برای پرداخت یارانه به سازمان هدفمندی یارانه‌ها قرض داد. اما از این مبلغ، در سال‌های بعد ۲۳۰۰ میلیارد تومان بازگشت و ۵۷۰۰ میلیارد تومان تسویه‌نشده باقی ماند.
طی مدت مذکور، به استثنای یک سال، همواره مبلغ پرداختی یارانه نقدی از درآمد سازمان هدفمندی از محل افزایش قیمت حامل‌ها بیشتر گزارش شده است. سال ۹۷، تنها سالی بوده که درآمد سازمان از محل هدفمندی، از یارانه نقدی سبقت گرفت. (مرکز پژوهش‌های مجلس)

تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در آبان ماه ۱۳۹۸

بر اساس اعلام بانک مرکزی، در آبان ماه سال ۱۳۹۸ متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران به ۱۲ میلیون و ۴۶۳ هزار تومان رسید که نسبت به ماه قبل ۲.۰ درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۵.۸ درصد افزایش نشان می‌دهد.
تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در آبان ماه سال ۱۳۹۸ به ۴۰۶۴ واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل ۱۹.۵ درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل‌ ۴۰.۷ درصد کاهش نشان می‌دهد. (بانک مرکزی)

آمریکا صادرکننده بزرگ نفت شد

آمریکا برای نخستین ماه در ۷۰ سال اخیر به عنوان یک صادرکننده بزرگ نفت و فرآورده‌های نفتی ظاهر شد و موقعیت خود به عنوان یک تولیدکننده انرژی را تحکیم کرد.
آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان داد این کشور ۸۹ هزار بشکه در روز بیشتر از میزانی که در سپتامبر واردات داشت، نفت صادر کرده است.
آمریکا پیش از این بر مبنای هفتگی در قالب یک صادرکننده بزرگ ظاهر شده بود و آمار اخیر نقطه عطف مهمی به شمار می‌رود زیرا تا یک دهه پیش و پیش از رونق نفت شیل، عده معدودی چنین اتفاقی را پیش‌بینی کرده بودند.
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از استقلال انرژی آمریکا تمجید کرد و گفت: این کشور به سمت کاهش وابستگی به نفت خارجی پیش می‌رود. در حالی که صادرات خالص، کاهش وابستگی به واردات را نشان می‌دهد اما آمریکا برای تامین نیازهای پالایشگاه‌های خود همچنان نفت سنگین خریداری می‌کند و همچنین فرآورده‌های نفتی که به قیمت پایین‌تر از سوی صادرکنندگان خارجی موجود است، خریداری می‌کند.
افزایش تولید نفت شیل به خصوص مناطق پرمیان باسین تگزاس و نیومکزیکو، عامل اصلی این تحول بوده است اما جایگاه آمریکا به عنوان یک صادرکننده بزرگ نفت ممکن است شکننده باشد زیرا بسیاری از فعالان صنعت نفت شیل، افول سریع تولید در سال آینده را پیش‌بینی می‌کنند در حالی که برخی از نامزدهای دموکرات ریاست جمهوری، خواستار ممنوعیت حفاری نفتی به روش شکاف هیدرولیکی شده‌اند.
اداره اطلاعات انرژی آمریکا در گزارش دورنمای انرژی کوتاه مدت خود در نوامبر پیش‌بینی کرد مجموع صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی در سال ۲۰۲۰ به ۷۵۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید در حالی که میانگین واردات امسال ۵۲۰ هزار بشکه در روز بوده است. (ایسنا)

نظر بدهید