گزارش سه شنبه ۵ شهریور ۹۸ بورس – ادامه نوسان بورس

0
495

ناظر اقتصاد: شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۳۵۹۸ واحدی به ۲۷۸,۴۶۹ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ روز سه شنبه ۵ شهریور ۹۸ بورس ۱۷,۶۹۹ میلیارد ریال (۱۱۷۹ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱۴,۱۷۷ میلیارد ریال (تقریبا ۲۳۵۹ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۲۸,۳۳۸ میلیارد ریال بوده است.

گزارش سه شنبه 5 شهریور 98 بورس – ادامه نوسان بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز سه شنبه ۵ شهریور ۹۸ بورس با افزایش ۳۵۹۸ واحد به رقم ۲۷۸ هزار و ۴۶۹ واحد رسید. شاخص کل با معیار هموزن ۱۱۳۰ واحد رشد کرده و به رقم ۷۷ هزار و ۶۸ واحد رسید.

تقسیم سود شرکت‌های بورسی، افزایش ارزش ریالی شرکت‌های صادرات محور به خاطر تقویت نرخ ارز و نیز رونق تولید در بخش کشاورزی به خاطر بارندگی‌های مناسب در سال جاری از دلایل مهم رشد شاخص بازار بورس تهران به شمار می‌رود. ارزش روز بازار امروز به بیش از یک میلیون و ۱۷ هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران بورس بیش از ۴.۸ میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۴۲۰ هزار نوبت معامله و به ارزش ۱۷۸۲ میلیارد تومان دادوستد کردند.

ادامه نوسان بورس در ۵ شهریور ۹۸ بورس

هجمه نقدینگی به سهام سبب شده تا امکان خرید به مثابه یک فرصت تلقی شود. تقاضای همه‌جانبه برای سهام صف‌های خرید پرشماری را رقم زده است. به گونه‌ای که تمایز سهام ارزنده از غیر بر مبنای روند قیمتی میسر نیست. در این شرایط، به خصوص پس از تجربه آغاز هفته، معامله‌گران غیرتحلیلی به سرعت و پس از کسب بازدهی حداقلی خروج از سهامدارای را در پیش گرفته‌اند. این مساله فشار فروش را به شدت در دقایق پایانی افزایش داده است و هیجان‌زدگی سهامدارانی که بر اساس جو معاملات دادوستد می‌کنند سبب شده تا فاصله آخرین معاملات از قیمت پایانی در برخی سهام به بیش از ۷ درصد برسد. نحوه‌ای از دادوستد که کمتر بر اساس مبانی منطقی قابل توجیه است.

مساله اساسی آن است در صورتی که حدود ارزندگی سهم و همچنین علل انتظار برای رشد قیمتی آن مشخص نباشد و تنها بر اساس جو عمومی، تبلیغ‌های بی‌پایه گروه‌ها و عواملی از این دست به حضور در آن اقدام شده باشد امکان گرفتار شدن در این هیجانات به اوج خود می‌رسد. سهامداری که نمی‌داند سهم تا کجا رشد خواهد کرد و یا ریسک‌های حاکم بر آن کدام است مجبور است بر اساس روند لحظه‌ای معاملات اقدام به تصمیم‌گیری کند.

جالب آن که این تصمیم‌گیری معمولا در شرایط صعودی بازیگر تازه‌وارد را به ادامه سهامداری ترغیب کرده و هنگامی که روند معکوس شد و قیمت به محدوده منفی رسید وی را به جبهه فروشنده سهام می‌کشد.

میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش سه شنبه 5 شهریور 98 بورس – ادامه نوسان بورس

آغاز عملیات ساخت ۱۱۰ هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی تولید مسکن

عملیات اجرایی ساخت ۱۱۰ هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی تولید مسکن در کشور به طور همزمان با دستور رئیس جمهور آغاز شد. حسن روحانی امروز همزمان با هفته دولت، با حضور در محل اجرای عملیات طرح اقدام ملی تولید مسکن در تهران، فرمان آغاز عملیات اجرایی ساخت ۱۱۰ هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی تولید مسکن را صادر کرد.
رئیس جمهور همچنین با توضیح وزیر راه و شهرسازی و مدیران اجرای این طرح ملی در جریان روند برنامه‌ریزی‌ها و اجرای طرح در سراسر کشور قرار گرفت. بر اساس گزارش مسئولان ساخت ۱۵۰۰ واحد مسکونی در تهرانسر، با حدود ۱۰ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری، برای ۲۷۵۰ نفر به طور مستقیم و ۱۷۰۰ نفر به صورت غیر مستقیم اشتغالزایی داشته است.
طرح اقدام ملی تولید مسکن براساس دستور رئیس جمهور به همه دستگاه‌های کشور مبنی بر اینکه باید همه زمین‌های مازاد در اختیار وزارت راه و شهرسازی برای تولید مسکن واگذار شود، با هدف بسترسازی و فراهم آوردن زمینه رونق تولید در حوزه مسکن و ساختمان و جبران تولید عقب ماندگی سال‌های گذشته برنامه‌ریزی و اجرا شده است.
رونق اقتصادی، ایجاد و افزایش اشتغال در بخش‌های مرتبط از جمله صنعت، تولید و خدمات از دیگر اهداف اجرای این طرح در کشور است. (ایبنا)

هموار شدن مسیر طلا به سمت ۱۶۰۰ دلار

طلا یک مسیر مستقیم به سمت ۱۶۰۰ دلار در هر اونس را انتخاب کرده است، زیرا بدتر شدن جنگ تجاری بین چین و امریکا به چشم‌انداز رشد اقتصاد جهان خسارت وارد کرده است و باعث تقویت تقاضا برای مکان‌های امن سنتی شده، در حالیکه دارایی‌های با ریسک بالای سهام در رنج و عذاب هستند.
دوشنبه ۲۶ اگوست، قیمت های طلای بازار فیوچرز ۱.۸ درصد رالی قیمتی ثبت کرد و در بازار کومکس تا ۱۵۶۵ دلار در هر اونس صعود کرد که بهترین قیمت از ۲۰۱۳ بود. نقره هم در بازار جذاب بود و رشدی ۲.۱ درصد داشت و این روند صعود ابتدای مبادلات هفتگی در ادامه رالی روز جمعه بود.
طلا یکبار دیگر انعطلاف‌پذیری خود را به عنوان مکان امن سرمایه در زمان بحران‌ها نشان داد و تحت تاثیر درگیری تجاری و روند تلافی‌ها واشنگتن پکن بیش از ۲۰ درصد رشد قیمت داشته است. روز جمعه هر دو طرف درگیر یک درگیری و تشن جدید را به لیست خود اضافه کردند و طی انتهای هفته، ترامپ مسیر واکنش‌های سخت خود را ادامه داد. جنگ تجاری باعث صدمه دیدن چشم‌انداز رشد اقتصادی جهان شده و همچنین احتمال مشاهده کاهش نرخ بهره‌ای اضافی توسط فدرال رزرو را تقویت کرده است.
گروه بانکی استرالیا و نیوزلند عنوان کرد: در حالیکه اغلب کالاهای خام و مواد اولیه در بازارها با افت قیمت رو به رو شده‌اند، فلزات گرانبها در بخش جذاب بازار قرر دارند، زیرا قیمت‌های طلا در خال رالی قیمتی هستند.
سیاست‌گذاران فدرال رزرو با پرونده‌ای رو به رو هستند که تحت تاثیر آن افزایش تنش تجاری باعث خسارت و مسموم شدن اقتصاد جهانی می‌‎شود و تحت تاثیر آن انجام کارها و وظلایف شغلی برای این سیاست‌گذاران مشکل خواهد شد. روز دوشنبه نرخ سود اوراق ۱۰ ساله خزانه‌داری امریکا به سطح ۱.۴۶۹۵ درصدی سقوط کرد که کمترین سطح از اگوست ۲۰۱۶ بود.
بر اساس آمارهای بررسی شده در حالی که رالی قیمت‌های طلا در حال افزودن به سرعت خود است، سرمایه‌گذاران وارد بازار صندوق‌های سرمایه‌گذاری با پشتوانه طلای جهان شده‌اند که این مورد باعث ثبت بالاترین حجم ذخایر از ۲۰۱۳ شده است و در حال ثبت سومین ماه متوالی افزایش حجم ذخایر هستیم. (بلومبرگ)

شاخص زندگی بهتر

سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه (OECD) با معرفی شاخصی فراتر از آمارهای خشک اقتصادی، سعی کرد وضعیت رفاهی و کیفیت زندگی کشورها را به تصویر بکشد: «شاخص زندگی بهتر». یکی از معیارهای مهم زندگی بهتر، «توازن کار-زندگی» است که بیشترین و کمترین ساعات کار و فراغت اقتصادهای دنیا را زیر ذره‌بین قرار می‌دهد. بررسی‌های این پروژه نشان داد که کشورهای ایتالیا، فرانسه، هلند و اسپانیا بیشترین فراغت را در روز دارند و در مقابل کشورهای کلمبیا، ترکیه و مکزیک، بیشترین ساعت کار را در هفته تجربه می‌کنند. اگر ایران (با احتساب ۴۴ ساعت کار در هفته) در این بررسی قرار داشت، در ۵ کشور بالای لیست قرار می‌گرفت. البته از دریچه دیگر، ایران در قله این لیست نیز می‌تواند قرار گیرد. یکی از شاخص‌های مورد بررسی، درصد جمعیتی است که بالای ۵۰ ساعت در هفته کار می‌کنند. ترکیه با ثبت نرخ ۳۳ درصد در رتبه نخست شاخص مذکور قرار گرفت؛ اما داده‌های مرکز آمار نشان می‌دهند که ۳۸.۳ درصد از نیروی کار ایران، بیش از حدود ۵۰ ساعت در هفته کار می‌کنند، پس ایران می‌تواند رتبه نخست این حوزه را در جهان داشته باشد. همه این فعالیت بیش از حد در حالی است که یافته‌های علمی و شواهد تجربی بررسی اخیر ثابت کرد که کار بیش از حد، کاهش بهره‌وری و خروج نهایی نیروی کار را سبب خواهد شد. (دنیای اقتصاد)

نظر بدهید