گزارش هفتگی ارز | ۱ دی تا ۶ دی

0
201

ارز دولتی

blueروند قیمتی یوروی دولتی در این هفته نزولی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۹۳ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۷۹۰۵ ریال قیمتگذاری شد. در روز پنجشنبه قیمت یوروی دولتی نسبت به ابتدای هفته ۸۱ ریال کاهش داشته و برابر ۴۷۸۲۴ ریال تعیین شد. قیمت دلار دولتی در طول هفته ثابت و برابر ۴۲۰۰۰ ریال بود.

blueنسبت قیمت جهانی دلار به یورو در این هفته به جز روز چهارشنبه برابر ۰.۸۷ و در این روز برابر ۰.۸۸ بود. در قیمت‌گذاری بانک مرکزی این نسبت در ابتدا و انتهای هفته برابر ۰.۸۷ بود. در بازار آزاد این نسبت در تمامی روزهای هفته برابر ۰.۸۷ بود.

ارز در بازار آزاد

orangeروند قیمتی دلار در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته بدون تغییر نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۱۰۴۰۰۰ ریال تعیین شد. قیمت دلار در بازار آزاد در روز پنجشنبه ۱۰۰۰۰ ریال نسبت به ابتدای هفته افزایش داشته و برابر ۱۱۴۰۰۰ ریال بود. تفاوت نرخ فروش و خرید دلار در این هفته برابر ۱۱۸۵- ریال بود. میانگین قیمت دلار در بازار آزاد در این هفته برابر ۱۱۱۵۰۰ ریال بود.

orangeهفته گذشته دلار آمریکا به قیمت ۱۰ هزار و ۸۰۰ تومان هم رسید. دلار در هفته گذشته دامنه نوسان بسیاری را تجربه کرد و اوج این نوسانات روز چهارشنبه بود که نرخ ارز در ۳ کانال جابه‌جا‌ شد. موعد تسویه حساب بین‌المللی شرکت‌های تجاری، اوج‌گیری سفرهای خارجی و افزایش تقاضای ارز دانشجویی از ابتدای هفته دلار را صعودی کرد. نوسان قیمت نفت و رشد نرخ حواله درهم نیز بر افزایش نرخ ارز اثرگذار بود. در همین حین بازارساز با حضور موفق خود باعث شد تا قیمت صرافی‌های منتخب را به نرخ بازار نزدیک کند و با حذف تقاضای احتیاطی به اصلاح قیمت‌ها بپردازد.

orangeترامپ در طی ریاست دو ساله خود بر ایالات متحده آمریکا توانست بسیاری از زنجیرهایی که بر دست و پای ایالات متحده بسته شده بود و مانع رشد سریع این کشور می شد را باز کند. استراتژی ترامپ کاهش ارزش پول ملی و ملی گرایی اقتصادی و به دست آوردن مزیت نسبی برای مصرف بیشتر کالای آمریکایی در داخل و خارج آمریکا بود.

orangeاز جمله اقداماتی که وی انجام داد راه اندازی جنگ تجاری با تک تک رقبای اصلی خود مانند اتحادیه اروپا و چین بود. خارج شدن از معاهده پاریس و برجام و نفتا نیز از نظر اقتصادی برای آمریکا به صرفه تر بود. همچنین آمریکا در این مدت از بسیاری از کمک های خارجی خود به کشورهای دیگر کاسته است.

orangeهمچنین خارج شدن آمریکا از کشورهای منطقه خاورمیانه که در آنها نیروی نظامی زیادی دارد نیز در پی کاهش هزینه های این دولت و کمک به رشد اقتصادی کشورشان ارزیابی می شود. کارنامه ترامپ برای کشور آمریکا تا بدینجای کار از نظر اقتصادی درخشان بوده است، ولی مسلما رقبای آمریکا نیز بیکار نمی شینند و دوسال پیش روی دولت ترامپ سالهای بسیار سختی برای او خواهد بود.

orangeنرخ بهره آمریکا در اوج دوره رشد خود قرار دارد و احتمالا فدرال رزرو یک یا دو مرتبه در سال آتی نرخ بهره را افزایش خواهد داد. از طرفی برخی رقبای مهم ایالات متحده مانند اتحادیه اروپا طبق انتظارات احتمالا از تابستان برنامه افزایش نرخ بهره را اجرا خواهند کرد. باید برآیند این مسائل را جز به جز در سال میلادی پیش رو دنبال کرد تا بتوان به تحلیل درستی درباره نرخ های ارز جهانی دست یافت.

orangeروند قیمتی یورو در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته بدون تغییر نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۱۱۹۰۰۰ ریال تعیین شد. در روز پنجشنبه قیمت یورو در بازار آزاد با افزایش ۱۱۰۰۰ ریالی نسبت به ابتدای هفته برابر ۱۳۰۰۰۰ ریال شد. تفاوت نرخ فروش و خرید یورو در این هفته برابر ۴۳۶ ریال بود. قیمت یورو در طول هفته به طور متوسط برابر ۱۲۷۳۳۳ ریال بود.

orangeبازار اروپا در بیشتر روزهای هفته به مناسبت کریسمس تعطیل بود و اخبار اقتصادی چندانی مخابره نشد، در عین حال وزیر امور خارجه انگلستان (Hunt) در مصاحبه با رادیو BBC گفته است که اگر اتحادیه اروپا بتواند ضمانت قانونی برای موقتی بودن طرح backstop ارائه کند، پارلمان انگلستان هم توافق BREXIT را تصویب خواهد کرد.

orangeدر سال گذشته اتحادیه اروپا با مشکلات زیادی روبرو بود از جمله رکود عمیق در برخی کشورهای اتحادیه و مشکلات اقتصادی با انگلستان و آمریکا، همچنین ارزش دلار به یورو در طی این سال نوسان زیادی داشت، که تا حدی حاصل عدم همکاری فدرال رزرو آمریکا با ترامپ، ریاست جمهوری آن کشور بود. در سال پیش رو انتظار می رود اروپا با چند چالش جدی از جمله فرجام خروج انگلستان از این اتحادیه و جنگ تجاری با آمریکا و همچنین فرجام برجام با ایران روبرو باشد. با این حال پیش بینی ها حاکی از آن است که بانک مرکزی اروپا از تابستان افزایش نرخ بهره را در دستور کار خود قرار دهد.

نظر بدهید