گزارش هفتگی ارز | ۱۰ آذر تا ۱۵ آذر

0
159

ارز دولتی

blueروند قیمتی یوروی دولتی در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۲۸۱ ریال افزایش قیمت نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۷۵۳۲ ریال تعیین شد. در روز پنجشنبه قیمت یوروی دولتی نسبت به ابتدای هفته ۱۱۲ ریال افزایش یافته و برابر ۴۷۶۴۴ ریال تعیین شد. قیمت دلار دولتی در این هفته ثابت بوده و برابر ۴۲۰۰۰ ریال تعیین شد.

blueنسبت قیمت جهانی دلار به یورو در این هفته به جز روز پنجشنبه برابر ۰.۸۸ بود و در این روز برابر ۰.۸۷ بود. این نسبت طبق قیمت‌گذاری بانک مرکزی در این هفته برابر ۰.۸۸ بود. در بازار آزاد نسبت قیمت دلار به یورو در ابتدای و تا روز دوشنبه برابر ۰.۸۸ بود و از روز سه شنبه برابر ۰.۸۷ شد.

ارز در بازار آزاد

orangeروند قیمتی دلار در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۱۰۰۰ ریال افزایش قیمت نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۱۱۶۰۰۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار در بازار آزاد نسبت به ابتدای هفته ۳۰۰۰ ریال افزایش داشته و برابر ۱۱۹۰۰۰ ریال بود. تفاوت قیمت فروش و خرید دلار در این هفته برابر ۲۵۱ ریال بود. قیمت دلار به طور میانگین در این هفته برابر ۱۱۷۶۶۶ ریال بود.

orangeهر دلار آمریکا با افزایش ۱۶۰ تومانی در آخرین روز هفته به نرخ ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومان رسید و توانست هفته دوم آذر را با بازدهی ۰.۴ درصدی به پایان ببرد. دلار طی هفته نخست آذر ۹ درصد از ارزش خود را از دست داده و به قعر کانال ۱۱ هزار تومان تنزل یافته بود. اگرچه بازارساز با افزایش عرضه، قیمت‌ها را وادار به عقب‌نشینی کرده بود اما قوت‌گرفتن تقاضای سنتی در پایان سال میلادی طی هفته قبل از قیمت‌ها حمایت کرد. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که در صورت عبور پایدار بازار از گردنه تقاضا در هفته‌های پیش‌رو، نه تنها انگیزه‌های سفته‌بازانه را تضعیف می‌کند، بلکه با ورود ارزهای خانگی به بازار افت قیمت‌ها تداوم خواهد یافت. ضمن اینکه عملیاتی شدن بستر مالی اروپا و تسهیل جا به جایی پول و فروش نفت می‌تواند کاهش کم‌هزینه قیمت‌ها را به‌دنبال داشته باشد.

orangeشاخص‌های اقتصادی آمریکا نا امید کننده بودند. شاخص بیکاری آمریکا افزایش یافته و رشد اشتغال در بخش خصوصی آمریکا (ADP) هم ضعیف‌تر از پیش‌بینی‌های بازار بوده است. گزارش چلنجر آمریکا هم نشان می‌دهد که تعدیل نیرو در ۱۲ ماه منتهی به نوامبر ۵۱٫۵ درصد افزایش داشته است.

orangeکسری تراز تجاری آمریکا افزایش یافته و شاخص سفارشات کارخانجات و کالاهای بادوام هم پایین آمده است. در این میان تنها خبر خوب اقتصادی، بهبود فعالیت‌های اقتصادی در بخش خدماتی بوده است. نه‌ تنها شاخص ADP افت قابل‌توجهی داشته، بلکه میانگین متحرک چهار هفته مدعیان بیکاری هم افزایش یافته است. اطمینان مصرف کنندگان پایین آمده و از همه مهم‌تر شاخص اشتغال ISM هم نزولی بوده است. بازار کار آمریکا یکی از بخش‌های مهم اقتصادی آمریکاست، اما با سقوط شدید بازارهای سهام در دو ماه گذشته، احتمالاً شرکت‌ها در استخدام نیروی جدید احتیاط کرده‌اند.

orangeاقتصاددان انتظار رشد ضعیف اشتغال را دارند و اگر این پیش‌بینی تائید شود، دلار آمریکا می‌تواند به سقوط خود ادامه دهد. علاوه بر رشد اشتغال (NFP)، نرخ رشد دستمزدها هم برای بازار اهمیت دارد. اقتصاددانان انتظار افزایش نرخ رشد دستمزدها را دارند و اگر این پیش‌بینی غلط باشد، دلار آمریکا تضعیف خواهد شد. نرخ بازدهی اوراق خزانه ‌داری ده‌ ساله آمریکا در نزدیکی ۲٫۹۰ درصد قرار دارد.

orangeروند قیمتی یورو در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۴۰۰۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۱۳۱۵۰۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو در بازار آزاد نسبت به ابتدای هفته ۴۵۰۰ ریال افزایش داشه و برابر ۱۳۶۰۰۰ ریال بود. تفاوت قیمت فروش و خرید یورو در این هفته برابر ۲۶۱۱ ریال بود. قیمت یورو در این هفته به طور میانگین برابر ۱۳۳۷۵۰ ریال بود.

orangeشاید مهم‌ترین خبر در بازار اروپا، اشاره نخست‌وزیر انگلستان به ‌احتمال به تعویق افتادن رأی‌گیری پارلمان در رابطه با BREXIT بوده باشد. پوند در واکنش به این خبر تقویت شد. ترزا می تأکید کرده که در صورت رد شدن توافق پیشنهادی او، اقتصاد انگلستان به شدت آسیب خواهد دید و انگلستان در اتحادیه اروپا باقی خواهد ماند و یا بدون هر گونه توافقی اروپا را ترک خواهد کرد. به همین دلیل سرمایه‌ گذاران امیدوارند که شاید پارلمان و دولت انگلستان با یکدیگر کنار بیایند.

orangeهمچنین خبر می‌رسد که فعالین سیاسی بی‌صدا در حال آماده شدن برای برگزاری همه ‌پرسی دوم BREXIT هستند. به گزارش Fianancial Times گفته می‌شود که فعالین سیاسی به این نتیجه رسیده‌اند که توافق BREXIT در پارلمان تصویب نخواهد شد. هنوز پوند واکنش قابل‌ توجهی نشان نداده است و بعد از رسیدن به محدوده ۱٫۲۸ دلاری تضعیف شده است.

orangeشاخص PMI بخش خدماتی انگلستان از کاهش فعالیت‌های اقتصادی حکایت داشت. شاخص PMI بخش خدماتی ۵۰٫۴ واحد را ثبت کرده که از ۵۲٫۵ واحد پیش بینی شده خیلی کمتر بود. باید توجه داشت که عدد ۵۰ واحد شاخص PMI خط حائل میان رشد و رونق است. این پایین‌ترین میزان شاخص در ۱۵ ماه گذشته بوده است. گفته می‌شود که نگرانی‌ها از BREXIT علت اصلی کاهش شاخص PMI بوده است. با این حال شاخص PMI بخش خدماتی انگلستان با رشد ۰٫۱ درصدی GDP همخوانی دارد. در ماه اکتبر شاهد رشد قوی شاخص PMI بخش خدماتی بودیم، به همین دلیل رشد فعالیت‌های اقتصادی ادامه دارد و تنها سرعت آن کاهش‌ یافته است.

گزارش هفتگی ارز

نظر بدهید