گزارش هفتگی ارز | ۱۹ آبان تا ۲۴ آبان

0
175

ارز دولتی

blueروند قیمتی یوروی مبادلاتی در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۲۷۱ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۷۶۱۶ ریال بود. در روز پنجشنبه این قیمت با یک ریال افزایش نسبت به ابتدای هفته برابر ۴۷۶۱۷ ریال بود. قیمت دلار مبادلاتی در این هفته ثابت بود و برابر ۴۲۰۰۰ ریال تعیین شد.

blueنسبت جهانی قیمت دلار به یورو در این هفته در روز دوشنبه برابر ۰.۸۹ و در باقی روزها برابر ۰.۸۸ بود. در قیمتگذاری بانک مرکزی این نسبت برابر ۰.۸۸ بود. در بازار آزاد این نسبت در دو روز ابتدای هفته برابر ۰.۸۷ و در باقی روزهای هفته برابر ۰.۸۸ بود.

ارز در بازار آزاد

orangeروند قیمتی دلار در بازار آزاد در این هفته به شدت نزولی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۲۰۰۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۱۴۶۰۰۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار نسبت به ابتدای هفته ۲۰۰۰۰ ریال کاهش داشته و برابر ۱۲۶۰۰۰ ریال بود. قیمت دلار در این هفته به طور متوسط برابر ۱۳۷۱۶۶ ریال بود. تفاوت نرخ فروش و خرید دلار در این هفته برابر ۱۲۹۷ ریال بود.

orangeاز دلایل کاهش نرخ ارز در بازار داخلی می توان به اعدام دو تن از افراد متهم بازار سکه و ارز اشاره کرد، بعلاوه خبر نحوه جدید تخصیص ارز صادر کننده ها در داخل کشور و طبق گفته برخی فعالین بازار تزریق پول توسط دولت در بازار از عوامل مهم کاهش قیمت ارز در این هفته بودند.

orangeبعد از انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا، بیانیه سیاست‌های پولی فدرال رزرو آمریکا هم از دلار حمایت کرد. کمیته بازار آزاد فدرال رزرو آمریکا (FOMC) توجه خاصی به سقوط بازارهای سهام در ماه اکتبر نداشت و در مقابل توجه سرمایه ‌گذاران را به رشد قوی اقتصاد آمریکا جلب کرد. خوش‌بینی فدرال رزرو به آینده اقتصاد آمریکا فشارهای خرید در دلار را تقویت کرد. بیانیه اخیر فدرال رزرو به بازار نشان داد که بانک مرکزی آمریکا از افزایش نرخ بهره عقب ‌نشینی نخواهد کرد.

orangeباوجود تمامی نگرانی‌های جهانی (از تنش‌های تجاری گرفته تا مذاکرات BREXIT و بودجه ایتالیا) فدرال رزرو آمریکا نسبت به آیند خوش‌بین است. پاول به‌عنوان رئیس فدرال رزرو آمریکا به نوسانات اخیر بازار سهام این کشور بی‌توجهی کرده و گفته است که نوسانات بازار سهام تنها یکی از عوامل تأثیرگذار در تصمیم‌گیری‌های پولی است. فدرال رزرو آمریکا در سال ۲۰۱۸ سه بار نرخ بهره را بالا برده و برای چهارمین مرحله افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۸ آماده می‌شود.

orangeروند قیمتی یورو در بازار آزاد در این هفته همانند دلار بسیار نزولی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با کاهش ۳۵۰۰ ریالی نسبت به انتهای هفته گذشته برابر ۱۶۶۰۰۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۲۳۰۰۰ ریال کاهش داشته و برابر ۱۴۳۰۰۰ ریال بود. تفاوت قیمت فروش و خرید یورو در این هفته برابر ۱۴۷۰ ریال بود. قیمت یورو در این هفته به طور میانگین برابر ۱۵۵۵۰۰ ریال بود.

orangeدر اروپا شاخص GDP ناحیه یورو منتشر شد که با پیش‌بینی‌ها همخوانی داشت. اما شاخص تولیدات صنعتی ناحیه یورو به‌ طور قابل ‌توجهی افزایش یافته است. این در حالی است که رشد اقتصادی آلمان در سه‌ ماهه سوم سال ۲۰۱۸ به پایین‌ترین سطح از سال ۲۰۱۳ رسیده است. بانک مرکزی آلمان در گزارش ماهانه خود اشاره کرده است که ریسک‌های نزولی پیش روی اقتصاد آلمان افزایش یافته و شاید رشد تقاضا در سه ‌ماهه چهارم سال ۲۰۱۸ افزایش نیابد. در بازار اوراق قرضه، قیمت اوراق قرضه دولت ایتالیا کاهش ‌یافته است. دولت ایتالیا در پاسخ به اتحادیه اروپا تغییری در طرح بودجه سال ۲۰۱۹ اعمال نکرده است.

orangeداده‌های اقتصادی اخیر ناحیه یورو هم مبهم بوده‌اند. به گزارش ZEW، بدبینی سرمایه ‌گذاران نسبت به چشم‌انداز اقتصادی ناحیه یورو و آلمان افزایش یافته است. اما با این حال سرمایه‌ گذاران نسبت به شرایط فعلی آلمان خوش‌بین هستند. از آنجایی که شاخص خرده ‌فروشی آلمان و داده‌های تجاری بین ماه ژوئیه تا سپتامبر ضعیف بوده‌اند، این احتمال وجود دارد که رشد GDP هم ضعیف‌تر از پیش‌بینی‌ها باشد. برخلاف سایر ارزهای اصلی، EURUSD به شدت سقوط کرده و هنوز هم در زیر ۱٫۱۳ دلار قرار دارد. تا زمانی که EURUSD به بالای ۱٫۱۴ دلار عبور نکرده، روند بازار نزولی خواهد بود.

orangeبا ادامه تشدید تنش های سیاسی در انگلستان پوند دوباره نوسانات شدیدی را تجربه می کند. اخباری منتشر شده مبنی بر اینکه سیاستمداران انگلستان برای دادن رای عدم اعتماد به نخست وزیر این کشور آماده می شوند. GBPUSD بعد از سخنرانی نخست وزیر انگلستان تا ۱٫۲۸۳۵ دلار جهش کرد، اما در ادامه شاهد سقوط مجدد پوند بودیم. ترزا می گفته است که توافق او با اتحادیه اروپا بهترین توافقی است که انگلستان می تواند به آن دست یابد. او با اعتماد بالایی از پیشرفت مذاکرات حرف زد و اطمینان دارد که پیش نویس توافق BREXIT از سوی پارلمان تصویب خواهد شد.

گزارش هفتگی ارز

نظر بدهید