گزارش هفتگی ارز | ۱۲ آبان تا ۱۷ آبان

0
256

ارز دولتی

blueقیمت یوروی دولتی در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در روز شنبه نسبت به انتهای هفته پیش ۱۷۲ ریال افزایش قیمت داشته و برابر ۴۷۸۳۰ ریال تعیین شد. در روز سه شنبه قیمت یوروی دولتی نسبت به ابتدای هفته ۵۷ ریال افزایش داشته و برابر ۴۷۸۸۷ ریال تعیین شد. قیمت دلار دولتی در این هفته ثابت بوده و برابر ۴۲۰۰۰ ریال بود.

blueنسبت قیمت جهانی دلار به یورو در این هفته برابر ۰.۸۷ بود و در روز پنجشنبه حتی ۰.۸۸ هم رسید. این نسبت در قیمت‌گذاری بانک مرکزی برابر ۰.۸۷ بود. در بازار آزاد این نسبت در طول هفته برابر ۰.۸۷ بود.

ارز در بازار آزاد

orangeروند قیمت دلار در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته نسبت به انتهای هفته پیش ۴۰۰۰ ریال کاهش داشته و برابر ۱۴۶۰۰۰ ریال بود. در روز سه شنبه قیمت دلار در بازار آزاد نسبت به روز شنبه ۲۰۰۰ ریال افزایش قیمت داشته و برابر ۱۴۸۰۰۰ ریال بود. قیمت متوسط دلار در این هفته برابر ۱۴۸۳۳۳ ریال بود. تفاوت نرخ فروش و خرید دلار در این هفته برابر ۱۹۶۷ ریال بود.

orangeبه گزارش رویترز، فدرال رزرو آمریکا در پایان نشست دو روزه خود نرخ بهره را تغییر نداد ولی همچنان در مسیر افزایش تدریجی نرخ بهره طی ماه های آینده قرار دارد. بر اساس این گزارش فدرال رزرو آمریکا ضمن اشاره به بهبود اوضاع اقتصادی طی ماه های اخیر بر ادامه روند صعودی نرخ بهره طی ماه های آینده تاکید کرده است.

orangeبه نظر می رسد فدرال رزرو در نشست دسامبر یک بار دیگر نرخ بهره را در سال ۲۰۱۸ میلادی افزایش خواهد داد. البته فدرال رزرو اعلام کرده است که رشد سرمایه گذاری در بخش تجارت و بازرگانی نسبت به ماه های قبل کمتر شده است. فدرال رزرو در بیانیه پایانی این نشست از بهبود اوضاع بازار اشتغال و کار و افزایش هزینه های مصرفی در اقتصاد آمریکا استقبال کرده است. بهره وری نیروی کار در اقتصاد آمریکا نیز طی ماه های اخیر با افزایش روبرو شده است.

orangeاز دید تاریخی معمولاً انتخابات میان‌ دوره‌ای آمریکا تأثیر قابل‌ توجه یا بلندمدتی بر دلار آمریکا یا بازارهای مالی ندارد، اما امسال شرایط متفاوت از دوره‌های قبل است. به همین خاطر احتمال واکنش قوی بازار به نتیجه انتخابات میان‌ دوره‌ای آمریکا جدی است. بخشی از ثبات دلار در برابر ارزهای حافظ ارزش و امن بازار به خاطر قدرت اقتصاد آمریکا و ادامه افزایش نرخ بهره فدرال رزرو بدون توجه به نتیجه انتخابات میان ‌دوره‌ای آمریکاست. شاخص PMI بخش غیر تولیدی آمریکا (گزارش موسسه ISM) هم منتشر شد که به بالاترین سطح ۲۱ ماه اخیر رسیده است.

orangeشاید به دلیل پیروزی دمکراتها در کنگره موقتا کاهش در نرخ دلار در بازار فارکس مشاهده شود اما احتمالاً در سال ۲۰۱۹ هم شاهد حداقل دو افزایش نرخ بهره دیگر خواهیم بود. لذا انتظار می رود در بلندمدت قیمت دلار همچنان روندی صعودی در پیش بگیرد.

orangeبا این حال به گزارش کیتکو نیوز، بانک ناتیکسیس اعلام کرد: ارزش دلار و رشد اقتصادی آمریکا نمی‌تواند به طور نامحدود و بی نهایت به روند صعودی خود ادامه دهد و به نظر می رسد طی سال ۲۰۱۹ میلادی با کاهش شدیدی روبرو خواهد شد. بر اساس این گزارش بانک ناتیکسیس افزود: کاهش ارزش دلار و افت رشد اقتصادی آمریکا موجب خواهد شد تا قیمت طلا و نقره در سال ۲۰۱۹ با افزایش روبرو شود.

orangeپیش بینی می شود فدرال رزرو آمریکا در سال ۲۰۱۹ میلادی بخشی از سیاست های سختگیرانه پولی خود را متوقف خواهد کرد و از سوی دیگر بانک مرکزی اروپا برنامه افزایش نرخ بهره را کلید خواهد زد.

orangeروند قیمتی یورو در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۴۵۰۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۱۶۶۵۰۰ ریال بود. قیمت یورو در بازار آزاد در روز سه شنبه با ۳۰۰۰ ریال افزایش نسبت به ابتدای هفته برابر ۱۶۹۵۰۰ ریال بود. قیمت متوسط یورو در این هفته برابر ۱۶۹۵۰۰ ریال بود. تفاوت قیمت فروش و خرید یورو در این هفته برابر ۴۵۰۶ ریال بود.

orangeدر اروپا شاخص نهایی PMI ناحیه یورو منتشر شد. این شاخص با تعدیل مثبت از ۵۲٫۷ واحد به ۵۳٫۱ واحد رسیده است. با این حال شاخص‌های اقتصادی نشانگر پایین‌ترین رشد فعالیت‌های اقتصادی ناحیه یورو در دو سال گذشته هستند. با این وجود، اقتصاد ناحیه یورو از رکود اقتصادی فاصله زیادی دارد.

orangeاخبار BREXIT باعث تضعیف پوند انگلستان شدند. یکی از اعضای حزب DUP ایرلند شمالی گفته است که ظاهراً مذاکرات به سمت خروج بدون توافق انگلستان از اتحادیه اروپا پیش می‌رود. پوند در واکنش اولیه به این خبر ۴۰ پیپ در برابر دلار آمریکا سقوط کرد، با این حال از بالای ۱٫۳۰۲۰ دلار تقویت شد.

orangeهر چند که مذاکرات BREXIT دشوار است، اما باید به این نکته توجه داشت که DUP تمایل دارد که انگلستان بدون توافق از اتحادیه اروپا جدا شود. از آنجایی ‌که این حزب در دولت ترزا می در اقلیت است و قدرت محدودی دارد، شاید واکنش پوند به این خبر موقتی باشد. به‌ خصوص که بازار نسبت به خروج همراه با توافق انگلستان از اتحادیه اروپا خوش‌بین است.

گزارش ارز

نظر بدهید