گزارش هفتگی ارز | ۱۵ دی تا ۲۰ دی

0
162

ارز دولتی

blueروند قیمتی یوروی دولتی در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۳۷ ریال افزایش نسبت به به انتهای هفته گذشته برابر ۴۷۷۷۴ ریال تعیین شد. قیمت یوروی دولتی در روز پنجشنبه نسبت به ابتدای هفته ۷۸۳ ریال افزایش داشته و برابر ۴۸۵۵۷ ریال بود. قیمت دلار دولتی در این هفته ثابت و برابر ۴۲۰۰۰ ریال بود.

blueنسبت قیمت جهانی دلار به یورو در این هفته به جز روزهای چهارشنبه و پنجشنبه برابر ۰.۸۷ و در این دو روز برابر ۰.۸۶ بود. این نسبت در قیمتگذاری بانک مرکزی برابر ۰.۸۷ در ابتدای هفته و ۰.۸۶ در انتهای هفته بود. در بازار آزاد این نسبت برابر ۰.۸۵ در دو روز ابتدای هفته، ۰.۸۷ در روز دوشنبه و ۰.۸۶ در باقی ایام هفته بود.

ارز در بازار آزاد

orangeهر دلار آمریکا طی هفته قبل ۴۷۰ تومان گران شد و به قیمت ۱۱ هزار و ۲۰۰ تومان رسید. افزایش تقاضای فصلی دلار در دی ماه بالاخره مقاومت بازارساز را شکست و نرخ ارز ضمن صعود به بالای مرز روانی ۱۱ هزار تومانی، اوج دو هفته‌ای خود را ثبت کرد. در طول هفته گذشته بازارساز تلاشی برای تنزل دلار به زیر مرز ۱۰ هزار تومانی نکرد؛ اما با تغییر مداوم نرخ ارز خود در صرافی‌های عامل، قیمت فروش خود را نزدیک به قیمت بازار نگه داشت تا از نوسان شدید شاخص ارزی کشور جلوگیری کند. همین امر باعث حبس بازه‌ای قیمت دلار روی مرز ۱۱ هزار تومانی در بازه زمانی دوشنبه تا چهارشنبه شد. اما معاملات شبانه و پشت خطی نوسان‌گیران در چهارشنبه شب مرزهای مقاومت را شکست تا در ابتدای روز پنج‌شنبه دلار با افزایش قیمت در کانال بالاتر معامله شود.

orangeدر بازار آمریکای شمالی تمرکز اصلی سرمایه‌گذاران به شاخص بهای مصرف‌کننده (CPI) یا همان تورم مصرف‌کنندگان خواهد بود. اگر داده‌های تورمی آمریکا ضعیف‌تر از پیش‌بینی‌ها باشد، نگرانی‌های اخیر فدرال رزرو توجیه خواهد شد. این مسئله می‌تواند بر دلار آمریکا فشار آورد و شاید EURUSD دوباره به سمت ۱٫۱۵۵۰ دلار حرکت کند.

orangeتحلیلگران بر این باورند که بازار منتظر اقدامات فدرال رزرو است و می‌خواهد مطمئن شود که فدرال رزرو مراحل افزایش نرخ بهره را متوقف خواهد کرد.

orangeبه گزارش رویترز، متن مذاکرات نشست دسامبر فدرال رزرو آمریکا به تازگی منتشر شده است. این نشست ۱۸ و ۱۹ دسامبر برگزار شده و نرخ بهره برای چهارمین بار متوالی در سال ۲۰۱۸ میلادی افزایش یافته است. بر اساس این گزارش، تعداد کمی از مقام های ارشد فدرال رزرو آمریکا از سیاست افزایش نرخ بهره طی ماه های آینده حمایت کرده اند و اکثر آنها خواستار متوقف شدن روند صعودی نرخ بهره هستند.

orangeبا توجه به استراتژی ترامپ برای کسب مزیت صادراتی نسبت به کشورهای دیگر جهان، و همچنین پایان انتظارات تورمی از اقتصاد آمریکا، انتظار می رود ارزش دلار در میان مدت کاهش داشته و در عوض ارزش طلا در بازارهای جهانی افزایش یابد. همچنین به دلیل ناهمگونی بسیار در اقتصاد کشورهای منطقه یورو فعلا انتظارات افزایشی برای ارزش یورو وجود ندارد. در میان ارزها، یوآن چین بیش از سایر ارزها مستعد رشد در بازارهای جهانی است.

orangeدر روز پنجشنبه قیمت یورو در بازار آزاد با ۳۱۸۶ ریال افزایش نسبت به ابتدای هفته برابر ۱۳۴۰۰۰ ریال بود. میانگین قیمت یورو در این هفته برابر ۱۲۸۲۲۷ ریال بود.

orangeدر اروپا تمرکز اصلی سرمایه ‌گذاران به BREXIT است. با نزدیک شدن به زمان رأی‌گیری BREXIT در پارلمان انگلستان حساسیت‌ها به اخبار BREXIT هم بیشتر شده است. گفته می‌شود که اروپا شاید ضمانت قانونی برای موقتی بودن طرح backstop مرزهای ایرلند ارائه کند، اما به گفته منابع خبری، اروپا نسبت به تأثیرگذاری چنین ضمانتی خوش‌بین نیست. اروپایی‌ها نسبت به اینکه ضمانت قانونی موجب تصویب توافق BREXIT در پارلمان شود، شک دارند.

orangeداده‌های اقتصادی انگلستان هم ضعیف‌تر از پیش‌بینی‌ها بودند. بعد از گزارش‌های ضعیف PMI شاهد افت رشد اقتصادی انگلستان بودیم. سایر شاخص‌های اقتصادی هم از افت بیشتر فعالیت‌های اقتصادی حکایت دارند. BREXIT بر تمامی فعالیت‌های اقتصادی سایه انداخته است. اگر انگلستان بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج شود، شوک منفی قوی بر اقتصاد انگلستان وارد خواهد شد. در حال حاضر GBPUSD توانسته موقعیت خود را در بالای ۱٫۲۷۵۰ دلار حفظ کند.

گزارش هفتگی ارز

نظر بدهید