گزارش هفتگی ارز | ۱۷ آذر تا ۲۲ آذر

0
209

ارز دولتی

blueروند قیمتی یوروی دولتی در این هفته نزولی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۱۸۷ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۷۸۳۱ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۸۴ ریال کاهش داشته و برابر ۴۷۷۴۷ ریال تعیین شد. قیمت دلار دولتی در طول هفته ثابت و برابر ۴۲۰۰۰ ریال بود.

blueنسبت جهانی قیمت دلار به یورو در روز چهارشنبه برابر ۰.۸۷ و در باقی روزهای هفته برابر ۰.۸۸ بود. در قیمتگذاری بانک مرکزی این نسبت برابر ۰.۸۷ بود. در بازار آزاد این نسبت در روز سه شنبه برابر ۰.۸۶ و در باقی ایام هفته برابر ۰.۸۷ بود.

ارز در بازار آزاد

orangeهفته قبل هر دلار آمریکا با ثبت ریزش ۸۵۰ تومانی به قیمت ۱۰ هزار و ۳۰۰ تومان رسید. افت هفتگی ۱۰.۴ درصدی نرخ ارز با حمایت بازارساز رخ داد. در ۲ روز ابتدایی هفته دلار در بالای مرز ۱۱ هزار تومانی قرار داشت اما کاهش پلکانی و مستمر نرخ ارز در صرافی‌های عامل بانک مرکزی باعث شد تا سطح مقاومتی شاخص ارزی شکسته و دلار وارد کانال ۱۰ هزار تومانی شود. اعمال قانون محدودیت‌های بانکی برای تراکنش‌های مالی هم از فعالیت‌های سفته‌بازانه به میزان قابل توجهی کاست و به افت هرچه بیشتر نرخ ارز کمک کرد. در روزهای پایانی هفته شاهد ورود دلار به محدوده ۹ هزار تومانی نیز بودیم اما تقویت سمت عرضه، کاهش بدون معامله نرخ ارز و افزایش بهای فروش بازارساز در پنج‌شنبه باعث شد تا قیمت دلار اصلاح شده و به بالای مرز ۱۰ هزار تومانی بازگردد.

orangeاز طرفی با دستور مقام معظم رهبری(مدظلی‌العالی)، بانک مرکزی اقدام به افزایش ارزش پول ملی و متناظر با آن کاهش نرخ ارز نموده است. سیاست بانک مرکزی آنطور که اعلام شده است تک نرخی کردن قیمت ارز در بازار آزاد با بازار ثانویه است. یکی دیگر از دلایل کاهش نرخ ارز در هفته گذشته علاوه بر موارد بنیادی بررسی شده در تحلیل‌های قبلی، باز شدن راه مبادله با یکی از بانکهای چینی بود.

orangeریسک گریزی سرمایه ‌گذاران علاوه بر سقوط شاخص‌های سهام، موجب سقوط تمامی ارزهای اصلی در برابر دلار آمریکا شده است. شاخص دلار آمریکا توانسته به بالای مقاومت مهم ۹۷.۵ نفوذ کند و در همین حال تقاضا برای اوراق خزانه ‌داری آمریکا (دارایی‌های امن) افزایش یافته است. شاخص Stoxx Europe 600 در محدوده منفی قرار دارد. در بازار فارکس شاهد سقوط شدید یورو و پوند انگلستان هستیم.

orangeهمه عوامل از رشد دلار آمریکا حمایت می‌کنند. این مسئله باعث شده تا قیمت اونس طلا به زیر ۱۲۴۰ دلار سقوط کند. قیمت اونس طلای جهانی به زیر میانگین‌های متحرک نمایی چهارساعته (۲۰ و ۵۰) سقوط کرده است و احتمال رسیدن قیمت اونس طلا به محدوده ۱۲۳۰ دلاری جدی است. با این حال حمایت اول اونس طلا در محدوده ۱۲۳۵ دلار قرارگرفته است. با سقوط یورو، دلار آمریکا تقویت شد و طلا سقوط کرد.

orangeروند قیمتی یورو در بازار آزاد در این هفته نزولی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۲۰۰۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هقته پیش برابر ۱۳۴۰۰۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۱۱۰۰۰ ریال کاهش داشته و برابر ۱۲۳۰۰۰ ریال بود. تفاوت قیمت فروش و خرید یورو در بازار آزاد در این هفته برابر ۲۵۸۳ ریال بود. قیمت یورو در این هفته به طور میانگین برابر ۱۲۶۵۸۳ ریال بود.

orangeفروش‌ها در بخش خودرو به ‌طور قابل ‌توجهی کاهش یافته است. اعتراضات فرانسه باعث اختلال در فعالیت کسب‌وکارها و مسافرت‌ها در این کشور شده و در همین حال تقاضای کلی هم ضعیف بوده است. به همین دلیل شاخص‌های PMI فرانسه برای اولین بار در دو سال و نیم گذشته به زیر ۵۰ واحد (رکود) سقوط کرده‌اند. در آلمان هم شاخص‌های PMI به پایین‌ترین سطح چهار سال اخیر سقوط کرده‌ است.

orangeدر حالیکه پنجشنبه ماریو دراگی (رئیس بانک مرکزی اروپا) در رابطه با اقتصاد ناحیه یورو حرف می‌زد، اما اخبار اقتصادی نشانگر وخامت اوضاع اقتصادی در ناحیه یورو هستند. این در حالی است که هنوز شوک واقعی BREXIT بر اقتصاد اروپا وارد نشده است. به ‌خصوص که اخیراً شانس خروج بدون توافق انگلستان از اتحادیه اروپا به ‌طور قابل ‌توجهی بالا رفته است. EURUSD در زیر ۱٫۱۳ دلار قرار دارد و اگر جریانات ریسک گریزی تشدید شوند، یورو تا حمایت ۱٫۱۲۵۰ دلار سقوط خواهد کرد.

orangeپنجشنبه بانک مرکزی اروپا برآوردهای اقتصادی خود را پایین آورد و جمعه هم بانک مرکزی آلمان پیش‌بینی‌های خود را کاهش داد. در ادامه شاخص‌های اولیه PMI ماه دسامبر ناحیه یورو منتشر شد که همگی از کاهش فعالیت‌های اقتصادی حکایت دارند. به‌ طوریکه شاخص‌های PMI ناحیه یورو به پایین‌ترین سطح سه سال اخیر رسیده است.

orangeفرآیند کلی BREXIT فعلاً متوقف شده و همه به موضوع مرزهای ایرلند تمرکز کرده‌اند. هنوز مشخص نیست که ایرلند شمالی بخشی از اتحادیه گمرکی اروپا خواهد بود یا در آینده و در زمان نامعلوم انگلستان دوباره روابط گمرکی ایرلند شمالی را در دست خواهد گرفت. در حال حاضر مرزهای ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند باز است و توافق پیشنهادی BREXIT تغییری در این وضعیت ایجاد نخواهد کرد.

orangeنخست‌وزیر انگلستان معتقد است که اگر توافق BREXIT در پارلمان تصویب نشود، توافقی بهتر از آن نصیب انگلستان نخواهد شد و انگلستان مجبور به خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا خواهد شد، که در این صورت شاید بحران اقتصادی عمیق‌تر از بحران دهه ۱۹۳۰ رخ دهد.

orangeحتی برخی از اعضای حزب محافظه‌کار انگلستان هم ریسک وقوع رکود اقتصادی را به طور کامل درک نکرده‌اند و به همین دلیل شانس تصویب توافق در پارلمان بسیار پایین است. با فرض اینکه اروپا ضمانت قانونی برای موقتی بودن مرزهای ایرلند بدهد، نخست‌وزیر انگلستان باز هم به حمایت برخی از اعضای حزب مخالف (کارگر) نیاز خواهد داشت.

نظر بدهید