گزارش هفتگی ارز | ۲۲ دی تا ۲۷ دی

0
135

ارز دولتی

blueروند قیمتی یوروی دولتی در این هفته نزولی بود. در ابتدای هفته قیمت یورو نسبت به انتهای هفته پیش ۳۹۷ ریال کاهش برابر ۴۸۱۶۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یوروی دولتی نسبت به ابتدای هفته ۳۴۵ ریال کاهش داشته و برابر ۴۷۸۱۵ ریال بود. قیمت دلار دولتی در این هفته ثابت بوده و برابر ۴۲۰۰۰ ریال بود.

blueنسبت قیمت جهانی دلار به یورو در این هفته در تمام روزها برابر ۰.۸۷ بود. این نسبت در قیمتگذاری بانک مرکزی برابر ۰.۸۷ بود. در بازار آزاد نیز این نسبت برابر ۰.۸۶ در دو روز ابتدای هفته و در روز پنجشنبه بود. و در باقی روزهای هفته این نسبت برابر ۰.۸۷ بود.

ارز در بازار آزاد

orangeهر دلار آمریکا در پنج‌شنبه ۲۰ تومان افزایش یافت و به قیمت ۱۱ هزار و ۵۳۰ تومان رسید تا بازده هفتگی ۲.۹ درصدی برای شاخص ارزی کشور ثبت شود. طی هفته گذشته نوسان‌گیران به مقاومت ۱۲ هزار تومان حمله کردند اما ایستادگی بازارساز بازهم سیاست‌های دلالان را با شکست روبه‌رو‌ کرد. ایجاد هجمه‌های خبری همچون خروج ایران از برجام یا استعفای وزیر امور خارجه از جمله تلاش‌های دلالان بود، اما عرضه مناسب ارز توسط صرافی‌های عامل بانک مرکزی در کنار قیمت‌گذاری هوشمندانه در برابر صعود دلار به بالای مرز ۱۲ واکنش نشان داد. حال عده‌ای از فعالان بازار معتقدند بازارساز اجازه داد قیمت‌ها با شیب آرام صعود کند تا صف‌های آخر نوسان‌گیران با دلارهای بالاخرید پر شود، عاملی که به موجب آن قدرت خرید دلالان محدود شده و بازارساز می‌تواند با آرامش پروژه کاهش قیمتی خود را پیگیری کند.

orangeرالی صعودی دارایی‌های ریسکی هنوز در ابتدای راه خود قرار دارد و اگر پیشرفتی در مذاکرات تجاری آمریکا-چین به دست آید و یا اینکه کاخ سفید با کنگره بر سر بودجه به توافق برسد، رالی صعودی بازارهای سهام و ارزهای ریسکی قوت خواهد گرفت. با این حال هنوز هیچ‌چیز مشخص نیست و اگر شرایط رو به وخامت بگذارد، تقاضا برای دارایی‌های حافظ ارزش مثل اونس طلای جهانی، ین ژاپن و فرانک سوئیس به‌طور قابل‌توجهی افزایش خواهد یافت.

orangeدیروز شاخص S&P 500 آمریکا توانست برای اولین بار از ماه دسامبر به بالای میانگین متحرک ۵۰ روز عبور کند. وال‌استریت ژورنال گزارش داده که وزیر خزانه ‌داری آمریکا پیشنهاد کاهش تعرفه‌های تجاری علیه چین را داده است. این خبر موجب بهبود تمایلات ریسک‌پذیری بازارهای سهام شد. اما در ادامه وزارت خزانه ‌داری این گزارش را تکذیب کرد.

orangeدر هر صورت این گونه شایعات نشان می‌دهد که دولت آمریکا تمایل دارد تا با چین به توافق برسد. در بازار فارکس شاخص دلار آمریکا تغییر اندکی داشته است. در این میان قیمت نفت خام سبک (WTI) به سمت ۵۳ دلار حرکت کرده است.

orangeتحلیلگران بر این باورند این گونه شایعات نشانه‌ای از نزدیک شدن طرفین به توافق تجاری هستند، با این حال بهتر است که پیش از هر گونه تصمیم‌گیری در این رابطه منتظر پیشرفت واقعی مذاکرات ماند. در همین حال در روز پنجشنبه شاخص تولیدی فدرال رزرو فیلادلفیا منتشر شد که بهتر از انتظارات بازار بود. این شاخص باعث شده تا بدبینی‌ها نسبت به رشد اقتصاد آمریکا کاهش یابد. رالی صعودی دارایی‌های ریسکی ادامه دارد و سیاست‌های حمایتی آمریکا و چین باعث شده تا شاخص‌های جهانی سهام به دنبال ثبت چهارمین هفته مثبت متوالی باشند.

orangeانتظار می‌رود که شاخص‌های اقتصادی آمریکا تأثیر قوی بر دلار داشته باشند. اخیراً شاخص‌های اقتصادی آمریکا خیلی بهتر از انتظارات و پیش‌بینی‌ها بوده‌اند. این یعنی مدل پیش‌بینی تحلیل گران اقتصاد آمریکا بیش ‌از حد بدبینانه بوده است و احتمال اینکه شاخص‌های اقتصادی بهتر از پیش‌بینی‌ها باشند جدی است. اگر شاهد رشد قوی شاخص‌های اقتصادی آمریکا باشیم، انتظارات نرخ بهره‌ای سرمایه‌ گذاران تقویت خواهد شد و شاهد بازگشت صعودی دلار آمریکا خواهیم بود.

orangeروند قیمتی یورو در این هفته نوسانی بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۳۵۴ ریال افزایش داشته و برابر ۱۳۶۰۵۴ ریال بود. میانگین قیمت یورو در این هفته برابر ۱۳۵۰۵۱ ریال بود.

orangeدر بازار فارکس پوند انگلستان در نزدیکی اوج قیمتی دو ماه اخیر قرار دارد. رهبر حزب کارگر انگلستان و مخالف دولت ترزا می گفته است که گزینه برگزاری همه پرسی دوم BREXIT هنوز روی میز است. از نظر فعالین بازار زمان خروج انگلستان از اتحادیه اروپا به تعویق خواهد افتاد. شایعاتی منتشر شده که شاید زمان اجرای BREXIT تا سال ۲۰۲۰ به تعویق بیفتد. اما فعلاً هیچ خبر رسمی منتشر نشده است.

orangeپوند انگلستان پیش از انتشار گزارش‌های اقتصادی تضعیف شده بود، با این حال هنوز بالای ۱٫۲۹ دلار معامله می‌شود. حرکات قیمتی GBPUSD نشان می‌دهند که از نظر بازار هنوز هم احتمال دست‌یابی به توافق BREXIT یا چیزی شبیه به آن محتمل است.

orangeهر چند پوند به نوسانات آرام خود ادامه می‌دهد، اما بی‌اعتمادی‌ها به آینده باعث خواهد شد تا کسب‌وکارهای انگلستان آسیب ببینند و برنامه‌های سرمایه ‌گذاری خود را به تعویق بیندازند. بدون شک این مسئله بر داده‌های اقتصادی سه‌ ماهه اول سال ۲۰۱۹ تأثیر منفی خواهد گذاشت و اگر راه‌ حل سیاسی پیدا نشود، فشارهای فروش بر پوند تشدید خواهد شد.

گزارش هفتگی ارز

نظر بدهید