گزارش هفتگی ارز | ۲۴ آذر تا ۲۹ آذر

0
98

ارز دولتی

blueروند قیمتی یوروی دولتی در این هفته صعودی بود. در ابتدای هفته قیمت یوروی دولتی با ۲۴۹ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته گذشته برابر ۴۷۴۹۸ ریال تعیین شد. در روز پنجشنبه قیمت یوروی دولتی با ۳۱۴ ریال افزایش نسبت به ابتدای هفته برابر ۴۷۸۱۲ ریال تعیین شد. قیمت دلار دولتی در این هفته ثابت بوده و برابر ۴۲۰۰۰ ریال بود.

blueنسبت قیمت جهانی دلار به یورو در طول هفته برابر ۰.۸۷ بود. این نسبت در قیمتگذاری بانک مرکزی در ابتدای هفته برابر ۰.۸۸ و در روز پنجشنبه برابر ۰.۸۷ بود. در بازار آزاد این نسبت از ۰.۸۶ تا ۰.۸۸ در روزهای هفته متغیر بود.

ارز در بازار آزاد

orangeروند قیمتی دلار در بازار آزاد در این هفته نزولی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۳۰۰۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش ۱۰۲۰۰۰ ریال تعیین شد. در روز پنجشنبه قیمت دلار نسبت به ابتدای هفته ۱۵۰۰ ریال کاهش داشته و ۱۰۰۵۰۰ ریال مبادله شد. قیمت دلار در این هفته به طور میانگین برابر ۱۰۰۲۵۰ ریال بود. تفاوت قیمت فروش و خرید دلار در این هفته برابر ۱۴۹۸ ریال بود.

orangeپنج‌شنبه هر دلار آمریکا با رشد ۵۰ تومانی به قیمت ۱۰ هزار و ۵۰ تومان رسید. در همین راستا افت ۲۲ درصد در آذرماه، بازده منفی ۳۰ درصد پاییزه و رشد ۱۰۶ درصدی از ابتدای سال برای شاخص ارزی کشور رقم خورد. نگرانی ناشی از دور دوم تحریم‌ها در اوایل پاییز دلار را صعودی کرد و حتی شاهد ورود قیمت‌ها به کانال ۱۸ هزار تومانی در نیمه اول مهرماه بودیم؛ اما ورود بانک مرکزی به بازار دلار به معکوس شدن روند نرخ ارز انجامید. کنترل مستمر بازارساز در قیمت‌گذاری و عرضه باعث کاهش جو هیجانی بازار دلار شد؛ به‌طوری‌که در روزهای آخر آذر دلار نرخ ۴ رقمی را هم تجربه کرد. کنترل و شفاف‌سازی در معاملات ارزی نیز با محدود کردن فعالیت‌های سفته‌بازانه از کاهش نرخ دلار حمایت کرد.

orangeتحلیلگران بر این باورند که افت فعلی رشد اقتصاد جهانی احتمالاً در سال ۲۰۱۹ هم ادامه خواهد داشت.

orangeسرمایه‌ گذاران بعد از نشست فدرال رزرو نگران افزایش نرخ بهره و افت فعالیت‌های اقتصادی جهانی هستند. جریانات ریسک گریزی موجب تضعیف دلار آمریکا و رشد ین ژاپن در بازار فارکس شده است.

orangeانتظارات نرخ بهره‌ای سرمایه‌ گذاران دلار هم پایین آمده است. برآوردهای اقتصادی فدرال رزرو برای GDP و رشد تورم سال‌های آینده هم کاهش یافته‌اند، که باید موجب تضعیف دلار آمریکا می‌شدند.

orangeهرچند که تغییراتی در بیانیه سیاست‌های پولی فدرال رزرو دیده می‌شود و برآوردهای اقتصادی هم کاهش یافته‌اند، اما این تغییرات به ‌اندازه‌ای که سرمایه ‌گذاران انتظار داشتند، قابل‌توجه نیستند. رئیس فدرال رزرو هم به صراحت اعلام کرد که هیچ‌چیز مشخص نیست و مراحل آتی افزایش نرخ بهره به عملکرد داده‌های اقتصادی آمریکا بستگی دارد.

orangeدر واقع فدرال رزرو آمریکا تنها بانک مرکزی بزرگ دنیاست که در نیمه اول سال ۲۰۱۹ نرخ بهره را افزایش خواهد داد و این موضوع می‌تواند از دلار آمریکا حمایت کند. با این حال باید توجه داشت که بازار اوراق قرضه معمولاً آینده را با دقت بالایی پیش‌بینی می‌کند و اگر افت نرخ بازدهی اوراق خزانه ‌داری ادامه یابد، شرایط برای رشد دلار آمریکا هم سخت خواهد شد. به‌طور خلاصه نشست این هفته فدرال رزرو تنها تأکید بر این بود که اگر داده‌های اقتصادی آمریکا خوب باشند، افزایش نرخ بهره ادامه خواهد داشت.

orangeاقدامات اخیر فدرال رزرو نه متمایل به سیاست های انقباضی بوده و نه متمایل به سیاست‌های انبساطی. بانک مرکزی آمریکا در حال ورود به دوره‌ای است که سیاست های پولی بیشتر خنثی خواهند بود. چنین سیاست‌هایی شاید بر رشد اقتصاد آمریکا آسیب بزنند، اما در عین حال از رشد سریع و غیرمنطقی اقتصاد آمریکا هم جلوگیری خواهد کرد. از نظر فدرال رزرو آمریکا نرخ بهره خنثی بین ۲٫۵ تا ۳٫۵ درصد است. اکثر مقامات فدرال رزرو هم ترجیح می‌دهند که نرخ بهره خنثی را ۳ درصد در نظر بگیرند.

orangeروند قیمتی یورو در بازار آزاد در این هفته نزولی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۳۰۰۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته گذشته برابر ۱۲۰۰۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو در بازار آزاد نسبت به ابتدای هفته ۱۰۰۰ ریال کاهش یافت و برابر ۱۱۹۰۰۰ ریال مبادله شد. میانگین قیمت یورو در این هفته برابر ۱۱۹۰۰۰ ریال بود. تفاوت قیمت فروش و خرید یورو در این هفته برابر ۲۴۳۰ ریال بود.

orangeبازار کار انگلستان رشد کرده و نرخ رشد دستمزدها هم افزایش یافته است. شاخص خرده‌فروشی سیر نزولی دارد و فعالیت‌های اقتصادی در بخش‌های تولیدی و خدماتی هم پایین آمده است. شاخص سهام FTSE هم ۴٫۵ درصد از ماه نوامبر پایین آمده است. این یعنی شرایط برای افزایش نرخ بهره مناسب نیست.

orangeاز طرفی احتمال خروج بدون توافق انگلستان از اتحادیه اروپا و تبعیت از قوانین تجاری سازمان تجارت جهانی (WTO) محتمل است. سناریوی دیگر برگزاری همه‌پرسی دوم برای BREXIT است. در صورتی که همه‌پرسی دوم برگزار شود و انگلستان در اروپا باقی بماند، پوند به شدت تقویت خواهد شد. به‌طور خلاصه باید گفت که اگر دولت قدرت رهبری خود را به ‌طور کامل از دست بدهد و نتواند اعتمادها را بازگرداند، جلوگیری از سقوط ارزش پوند کار سختی خواهد بود.

گزارش هفتگی ارز

نظر بدهید