گزارش هفتگی ارز | ۳ آذر تا ۸ آذر

0
240

ارز دولتی

blueروند قیمت‌گذاری یوروی دولتی در این هفته صعودی بود. قیمت یوروی دولتی در ابتدای هفته با ۲۵۴ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۷۶۰۷ ریال بود. قیمت یورو در روز پنجشنبه نسبت به ابتدای هفته ۲۰۶ ریال افزایش داشته و برابر ۴۷۸۱۳ ریال بود. قیمت دلار دولتی در این هفته ثابت بوده و برابر ۴۲۰۰۰ ریال تعیین شد.

blueنسبت قیمت جهانی دلار به یورو در این هفته در ابتدای هفته برابر ۰.۸۸ و روزهای چهارشنبه و پنجشنبه برابر ۰.۸۷ بود. در قیمتگذاری بانک مرکزی این نسبت در ابتدای هفته برابر ۰.۸۸ و در روز پنجشنبه برابر ۰.۸۷ بود. در بازار آزاد این نسبت در روزهای سه شنبه و چهارشنبه برابر ۰.۸۷ بوده و در باقی روزهای هفته برابر ۰.۸۸ بود.

ارز در بازار آزاد

orangeروند قیمت دلار در بازار آزاد در این هفته نزولی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۳۰۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۱۲۷۰۰۰ ریال بود. در انتهای هفته قیمت دلار نسبت به روز شنبه ۱۲۰۰۰ ریال کاهش داشته و برابر ۱۱۵۰۰۰ ریال بود. قیمت دلار در این هفته به طور میانگین برابر ۱۲۲۵۰۰ ریال بود. تفاوت نرخ فروش و خرید دلار در این هفته برابر ۱۱۷۶ ریال بود.

orangeدر ماه‌های گذشته تنش‌های تجاری آمریکا و چین باعث رشد دلار آمریکا شده بود، به همین دلیل کاهش تنش‌ها هم موجب پایین آمدن تقاضا برای دلار به‌عنوان دارایی حافظ ارزش خواهد شد. با این وجود سرمایه‌ گذاران نسبت به نشست روسای جمهور آمریکا و چین خوش‌بین نیستند.

orangeمخارج و درآمد شخصی در آمریکا بیشتر از انتظارات بازار رشد داشته، اما شاخص مدعیان بیکاری افزایش یافته و همچنین شاخص فروش خانه‌های نوساز هم به طور قابل‌توجهی پایین آمده است. گزارش آخرین نشست کمیته بازار آزاد فدرال رزرو آمریکا (FOMC) هم کمکی به دلار نکرد.

orangeگزارش نشست ماه نوامبر فدرال رزرو آمریکا (FOMC Minutes) افزایش نرخ بهره ماه دسامبر را تائید کرد. با اینحال هنوز تکلیف مراحل بعدی افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۹ مشخص نیست. تعدادی از مقامات فدرال رزرو نسبت به تأثیر منفی افزایش نرخ بهره بر اقتصاد آمریکا و انتظارات تورمی اشاره کرده‌اند.

orangeپاول گفته است که نرخ بهره آمریکا درست در زیر سطح نرخ بهره خنثی قرار گرفته و این یعنی برای رسیدن نرخ بهره به سطح خنثی به تعداد کمی افزایش نرخ بهره نیاز است. حتی بعد از سخنرانی رئیس فدرال رزرو آمریکا (Powell) قیمت‌گذاری وجوه آتی فدرال رزرو تغییر چندانی نداشت، یعنی نظرات فدرال رزرو آمریکا با انتظارات بازار تفاوتی نداشت و بازار برای شنیدن چنین حرف‌هایی آماده بود.

orangeسرمایه ‌گذاران پیش از سخنرانی رئیس فدرال رزرو آمریکا هم نسبت به افزایش چندین مرحله‌ای نرخ‌های بهره بدبین بودند. انتظارات نرخ بهره‌ای سرمایه‌ گذاران دلار به‌گونه‌ای است که بازار تنها از یک مرحله افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۹ اطمینان دارد و به مراحل بعدی افزایش نرخ بهره شک و تردید دارد.

orangeروند قیمتی یورو در بازار آزاد در این هفته نزولی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با کاهش ۴۰۰۰ ریالی نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۱۴۴۵۰۰ ریال بود. قیمت یورو در روز پنجشنبه نسبت به ابتدای هفته ۱۳۵۰۰ ریال کاهش داشته و برابر ۱۳۱۰۰۰ ریال بود. قیمت یورو در این هفته به طور میانگین برابر ۱۳۹۱۶۶ ریال بود. تفاوت نرخ فروشش و خرید یورو در این هفته برابر ۲۲۴۹ ریال بود.

orangeداده‌های تورمی ناحیه یورو منتشر شدند، که تقریباً با پیش‌بینی‌ها همخوانی داشتند. گزارش‌های تورمی ناحیه یورو از پایین آمدن فشارهای تورمی حکایت دارند. در واقع بایستی گفت که تورم اقتصادهای گروه ۳ آمریکا، ژاپن و اروپا یا G-3 در سه‌ماهه سوم سال ۲۰۱۸ ضعیف بوده است.

orangeبا توجه به اینکه رشد اقتصادی کشورهای OECD و فشارهای تورمی تضعیف‌ شده‌اند، ادامه افزایش نرخ بهره یا اجرای سیاست‌های انقباضی پولی کار سختی است. به همین دلیل هر چند که نشست گروه بیست می‌تواند در کوتاه‌مدت و به طور موقت بازار را به نوسان بیندازد، اما در میان‌مدت تمرکز اصلی بازار به کاهش هماهنگ رشد اقتصاد جهانی خواهد بود.

orangeخبر اعمال تعرفه‌های تجاری آمریکا علیه خودروهای اروپایی یورو را تضعیف کرده بود. این خبر به حدی بر یورو تأثیر گذاشت که بازار هیچ توجهی به داده‌های خوب اشتغال آمریکا و شاخص اطمینان ناحیه یورو نکرد. با اینحال بعد از بازگشایی بازار آمریکا، کمیسیون اتحادیه اروپا شایعات در رابطه با اعمال تعرفه‌های تجاری جدید آمریکا علیه واردات خودروهای اروپایی را تکذیب کرد.EURUSD در واکنش به این خبر تا ۱٫۱۴ دلار صعود کرد. هر چند که جفت ارز هنوز نتوانسته در بالای این نرخ رُند بسته شود، اما بدبینی سرمایه‌گذاران به دلار آمریکا می‌تواند از EURUSD حمایت کند.

orangeبه گفته رئیس بانک مرکزی اروپا (Draghi) داده‌های اقتصادی اخیر ضعیف‌تر از انتظارات بوده‌اند و درحالی‌که شاید بخشی از افت رشد اقتصادی موقتی باشد، اما بی‌اعتمادی‌ها نسبت به آینده باعث می‌شود که بانک مرکزی اروپا با صبر بیشتری در رابطه با تغییر سیاست‌های پولی اقدام کند. شاخص IFO آلمان هم نگرانی‌های ماریو دراگی را تائید می‌کرد. دراگی احساس می‌کند که قدرت رشد اقتصادی ناحیه یورو به‌طور قابل‌توجهی تضعیف شده و درحالی‌که تورم سیر صعودی دارد، اما احتمالاً در ماه‌های آینده نرخ رشد تورم هم پایین خواهد آمد.

orangeترزا می در تلاش است تا حمایت هم حزبی‌های خود را به دست آورد. به نظر می‌رسد که ترزا می موفق بوده و تعدادی از نمایندگان پارلمان را متقاعد کرده که این بهترین توافقی است که انگلستان می‌تواند در شرایط فعلی به دست آورد و شاید حتی اعضای حزب کارگر (مخالف دولت) هم دیدگاه‌های خود را تغییر دهند و از توافق BREXIT حمایت کنند.

گزارش هفتگی ارز

نظر بدهید