گزارش هفتگی ارز | ۸ دی تا ۱۳ دی

0
193

ارز دولتی

blueروند قیمتی یوروی دولتی در این هفته نزولی بود. قیمت یوروی دولتی در ابتدای هفته نسبت به انتهای هفته پیش ۲۸۳ ریال افزایش داشته و برابر ۴۸۱۰۷ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یوروی دولتی نسبت به ابتدای هفته کاهشی ۳۷۰ ریالی داشته و برابر ۴۷۷۳۷ ریال تعیین شد. قیمت دلار دولتی در این هفته ثابت بوده و برابر ۴۲۰۰۰ ریال بود.

blueنسبت قیمت جهانی دلار به یورو در این هفته برابر ۰.۸۷ بود. در قیمتگذاری بانک مرکزی برابر ۰.۸۷ بود. در بازار آزاد این نسبت در ابتدای هفته برابر ۰.۸۶ بود. در طول هفته بین ۰.۸۵ و ۰.۸۷ نوسان داشته و در روز پنجشنبه نیز برابر ۰.۸۷ بود.

ارز در بازار آزاد

orangeروند قیمتی دلار در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار در بازار آزاد نسبت به ابتدای هفته ۱۸۰۰ ریال افزایش داشته و برابر ۱۰۷۳۰۰ ریال بود. میانگین قیمت دلار در این هفته برابر ۱۰۷۲۶۳ ریال بود. تفاوت نرخ فروش و خرید دلار در این هفته برابر ۱۱۴۷ ریال بود.

orangeهر دلار آمریکا در هفته قبل ۷۰ تومان افت کرد و به قیمت ۱۰ هزار و ۷۳۰ تومان رسید. هفته پیش را می‌توان هفته ایستادگی بازارساز در مقابل نوسان‌گیران نامید. با نزدیک شدن نرخ ارز به مرز ۱۱ هزار تومانی، نوسان‌گیران سعی کردند با ایجاد تقاضای احتیاطی دلار را به کانال‌های بالاتر ببرند. یکی از تاکتیک‌های نوسان‌گیران عرضه دلار پایین‌تر از قیمت‌های صرافی‌ها بود تا با ایجاد موج تقاضا به صعودی شدن دلار کمک کنند. بسط ایده رسیدن دلار به کف قیمتی هم سمت تقاضای ارز را تقویت کرد تا در اوج تقاضای فصلی، دلار آماده پرش به قیمت‌های بالاتر باشد. اما بار دیگر بازارساز با حضور موثر خود مانع از تحقق خواسته دلالان شد. عرضه مناسب و کافی دلار باعث فروکش موج هیجانی برای خرید دلار شد، ضمن اینکه سیاست قیمت‌گذاری مناسب با شرایط بازار توانست از نوسان پردامنه ارز جلوگیری کند.

orangeانتظار می رود با افزایش قیمت طلای جهانی، دلار اندکی در ایران کنترل شده و در روزهای آتی قیمت افزایشی نداشته باشد. خصوصا با برآیند نه چندان خوب بازار سهام آمریکا و انتظارات شکل گرفته از صحبتهای فدرال رزرو این پیش بینی قوت می گیرد.

orangeشاخص ISM بخش تولیدی آمریکا هم از ۵۹٫۳ واحد به ۵۴٫۱ واحد سقوط کرده است. تحلیلگران بر این باورند که احتمالاً فدرال رزرو از افت فعالیت‌های اقتصادی در بخش تولیدی نگران شده است. با این وجود همه منتظر گزارش ISM بخش خدماتی هستند که روز دوشنبه منتشر خواهد شد. این گزارش بخش بزرگ‌تری از اقتصاد آمریکا را پوشش می‌دهد. همچنین امروز گزارش‌های اشتغال آمریکا هم منتشر خواهد شد.

orangeدر حال حاضر تحلیلگران بر این باورند که فدرال رزرو در سال ۲۰۱۹ نرخ بهره را حداکثر دو بار بالا خواهد برد، اما از نظر بازار فدرال رزرو نرخ بهره را در سال ۲۰۱۹ افزایش نخواهد داد. با این وجود انتظار می‌رود که از این به بعد فدرال رزرو حساسیت بیشتری نسبت به داده‌های اقتصادی داشته باشد و بر اساس عملکرد شاخص‌های اقتصادی آمریکا در رابطه با مرحله بعدی افزایش نرخ بهره تصمیم بگیرد.

orangeروند قیمتی یورو در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو در بازار آزاد نسبت به ابتدای هفته ۲۱۲۴ ریال افزایش داشته و برابر ۱۲۶۶۱۴ ریال بود. میانگین قیمت یورو در این هفته برابر ۱۲۶۵۷۵ ریال بود.

نظر بدهید