گزارش هفتگی بورس | هفته منتهی به ۱۹ دی

0
152

icon blue tickدر پایان معاملات هفته منتهی به ۱۹ دی ماه ۹۷ ، شاخص کل با ۳۹۳۱ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۱۶۴۸۲۹ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۳۱۵۷ واحد افزایش به رقم ۱۲۱۸۵۲ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۶۵۶۸ واحد افزایش عدد ۳۲۶۳۳۱ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول با ۳ درصد و شاخص بازار دوم با ۲ درصد افزایش نسبت به هفته قبل رو به رو شدند. در ۵ روز کاری این هفته، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۲۸۵۶۳ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۲۳ درصد کاهش یافته است. در ضمن تعداد ۱۰۶۶۸ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۷۹۶ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۳۳ و ۵ درصد کاهش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند. این درحالی است که تعداد ۱۲۷ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۱۳۹۹ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت وبه ترتیب با ۱۵ درصد و ۱۰ درصد کاهش نسبت به هفته گذشته همراه شدند. همچنین در بازار مشتقه، تعداد ۷۰ میلیون قرارداد به ارزش ۴۲ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت. از سویی دیگر در بازار بدهی ۱ میلیون ۶۰۰ هزار برگه به ارزش ۱۶۲۵ میلیارد ریال مورد داد و ستد قرار گرفت.

بورس

icon blue tickشاخص کل بورس تهران طی هفته قبل ۲.۴ درصد رشد کرد و به ارتفاع ۱۶۴ هزار و ۸۲۹ واحد رسید، تا نماگر بازار به اوج خود از ۲۴ آذر برسد. معاملات هفته گذشته سهام در حالی آغاز شد که نفت با فاصله گرفتن از کف قیمتی جان دوباره‌ای گرفت و پتروپالایشی‌ها را صعودی کرد. روشن شدن افق مذاکرات چین و آمریکا نیز به بهبود تقاضا و قیمت کامودیتی‌ها در بازارهای جهانی انجامید. در هفته‌ای که گذشت بیشترین وزن در رشد شاخص را نمادهای بانکی، خودرویی، پتروپالایشی و فلزی-معدنی داشتند. دو گروه بانکی و خودرویی بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص دادند و حرکت الاکلنگی قیمت‌ها میان این دو گروه نشان از فعالیت سفته‌‌بازانه در نمادهایشان داشت. انتشار گزارش عملکرد مناسب ۹ ماهه بعضی از شرکت‌ها نیز در کنار شناسایی سودآوری سهام بنیادی به رشد تقاضا در سهام این شرکت‌ها منتهی شد.

icon blue tickبورس تهران سومین هفته زمستان را نیز با شرایطی مثبت پشت سر گذاشت و با ثبت ۵ روز صعودی، رشد هفتگی ۲.۴ درصدی را تجربه کرد. در این میان همگان با فضای مثبت ایجاد شده در بازار سهام و معامله‌گران خرد نیز با افزایش فعالیت، خالص خرید سهام را برای سومین هفته متوالی به نام خود ثبت کردند. به‌طوری که در هفته منتهی به ۱۹ دی ماه، این گروه از بازیگران سهام، ۹۰ میلیارد تومان نقدینگی در این بازار به چرخش در آوردند. بیشترین خالص خرید هفتگی حقیقی‌ها نیز در نمادهای زیرمجموعه گروه فرآورده‌های نفتی مشاهده شد. امری که به رشد بهای نفت در بازارهای جهانی بازمی‌گردد و توجه معامله‌گران را بار دیگر به نمادهای پالایشی جلب کرده است. در عین حال بانکی‌ها و خودرویی‌ها با وجود افت نسبی قیمت سهام زیرمجموعه‌های خود، بیشترین خالص خرید از سوی معامله‌گران حقیقی بازار را تجربه کرده‌اند.

icon blue tickبا وجود چرخش نسبی معامله‌گران به سمت نمادها با چشم‌انداز بهبود سودآوری با کیفیت اما همچنان نشانه‌ها از عدم تغییر ذائقه بورس‌بازان حکایت دارد. موج تجدید ارزیابی دارایی‌ها و امیدی که خریداران سهام به ارزندگی این نمادها بسته‌اند، الگوی ذهنی است که همچنان اثر قابل توجهی بر معاملات بورس دارد. گرچه فعالان بازار به مواردی مانند خرد شدن قیمت سهم به دنبال افزایش سرمایه سنگین اشاره می‌کنند اما در ریشه‌یابی چنین استدلالی از ارزندگی سهام یک شرکت باید به فضای حاکم بر اقتصاد کشور از سالیان بسیار دور رجوع کرد. همان‌طور که در بازار مسکن نسبت قیمت به اجاره توجیهی در اقتصاد کشور ندارد و این موضوع می‌تواند در بازار سهام نیز منعکس شود. با این حال آن‌چه برای سالیان دراز خرید ملک و مسکن را یکی از گزینه‌های معتبر سرمایه‌گذار سنتی قرار داده است، رشد قیمتی زمین و مسکن به دنبال موج‌های تورمی شدید در اقتصاد کشور است. بر این اساس گرچه عایدی سالانه از این دارایی در مقایسه با گزینه‌های جایگزین سرمایه‌گذاری پایین است اما جهش‌های قیمتی در دوره‌های زمانی مختلف باعث شده که مسکن جذابیت خود را در نگاه سرمایه‌گذار نگه دارد. حال معادلات پیچیده سایر بازارها و تکرار چنین الگویی در بازار مسکن، چنین معضلی را نگه داشته است. شاید از این منظر بتوان علت جذابیت افزایش سرمایه از تجدیدارزیابی و وجود دارایی‌های سنگین در شرکت‌ها را در نگاه فعالان بورس تهران توجیه کرد.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

تمایلات ریسک‌پذیری سرمایه‌ گذاران بازارهای سهام بهبود یافته است. بعد از رشد شاخص‌های سهام منطقه‌ای آسیا، شاخص‌های سهام اروپا هم در محدوده مثبتی قرار دارند و شاخص‌های آتی سهام آمریکا هم از بازگشایی مثبت بورس سهام نیویورک حکایت دارند.

اگر وضعیت بازارهای سهام تغییری نکند، بزرگ‌ترین رشد یک هفته‌ای بازارهای سهام جهانی را شاهد خواهیم بود. در حالیکه نگرانی‌ها از رشد اقتصادی آمریکا و همچنین گزارش‌های ضعیف احتمالی شرکت‌های سهامی افزایش یافته، هنوز معلوم نیست که تعطیلی دولت آمریکا تا کی ادامه خواهد یافت.

بورس

نظر بدهید