گزارش هفتگی بورس | هفته منتهی به ۵ دی

0
125

icon blue tickدر پایان معاملات هفته منتهی به ۵ دی ماه ۹۷ ، شاخص کل با ۲۳۶۱ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۱۵۸۴۴۴ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۲۲۶۰ واحد افزایش به رقم ۱۱۶۵۴۴ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۲۱۸۷ واحد افزایش عدد ۳۱۶۵۲۲ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول با ۲ درصد و شاخص بازار دوم با ۱ درصد افزایش نسبت به هفته قبل رو به رو شدند. در ۵ روز کاری این هفته، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۳۴۰۴۹ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۳۶ درصد افزایش یافته است. در ضمن تعداد ۱۱۱۹۴ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۶۴۴ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۶۹ و ۱۴ درصد افزایش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند. این درحالی است که تعداد ۱۷۷ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۱۸۳۴ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب هر با ۱۵ درصد و ۱۱ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته همراه شدند. همچنین در بازار مشتقه، تعداد ۵۸۰ قرارداد به ارزش ۴۸ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت. از سویی دیگر در بازار بدهی ۴ میلیون ۵۰۰ هزار برگه به ارزش ۴۵۰۳ میلیارد ریال مورد داد و ستد قرار گرفت.

icon blue tickشاخص کل بورس تهران طی هفته قبل با رشد ۵/۱ درصدی به سطح ۱۵۸ هزار و ۴۴۴ واحد رسید. شنبه گذشته به زعم تحلیلگران نموداری شاخص کل به کف بنیادی خود رسید، اما دو عامل از افت بیشتر دماسنج بورس جلوگیری کردند. رشد نرخ ارز در طول هفته گذشته مستقیماً باعث صعود شاخص کل بورس شد. محرک اصلی رونق و رکود بورس تهران در سال گذشته نوسان قیمت دلار بوده و این روند را می‌توان در فراز و نشیب همزمان رونق بورس و نرخ ارز از اواسط مرداد مشاهده کرد. مطلوبیت برخی گزارش‌های عملکرد ماهانه آذر نیز سهام شرکت‌های مربوطه را جذاب‌تر کرد. در همین راستا نمادهای گروه بانکی مورد استقبال بورس‌بازان قرار گرفتند و ضمن ثبت بیشترین ارزش معاملات، نقش پررنگی در رشد شاخص کل ایفا کردند. در سمت دیگر ریزش بهای نفت، سهام پتروپالایشی‌ها را تضعیف کرد.

icon blue tickجولان نقدینگی داغ در سهام خودرویی و بانکی همچنان از پتانسیل نقدینگی در بورس تهران خبر می‌دهد. با این حال این نقدینگی پس از ریزش قیمتی نفت و هراس از بازار جهانی در کنار ریسک‌های تحریم حاکم بر اقتصاد کشور، باعث شده که نقدینگی به سمت دیگر گروه‌ها حرکت کند. در این میان ریسک‌های موجود در بخش‌های دیگر در کنار هیجان همیشگی حاکم بر بازار، باعث شده که توجه چندانی به وضعیت بنیادی سهام این نمادها نشود. بر این اساس و بر پایه‌ روایت‌های نشات‌گرفته از ذهن برخی از فعالان بازار، که از قضا بر دل عموم معامله‌گران نشسته، شاهد داغ شدن سهام این گروه‌ها هستیم. این امید وجود دارد که با بهبود وضعیت اقتصادی کشور، سناریوهای مورد نظر بازار درخصوص این گروه‌ها محقق شود، اما موارد مطرح شده از واقعیت فاصله زیادی دارد و به نظر می‌رسد خرید سهام بر اساس این روایت‌ها چندان توجیه بنیادی در شرایط کنونی نداشته باشد.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

در آخرین روزهای معاملاتی سال ۲۰۱۸ شاخص‌های سهام منطقه‌ای آسیا عملکرد مبهمی دارند. در سال ۲۰۱۸ بدترین عملکرد بازار سهام آسیا از سال ۲۰۱۱ تا به امروز را شاهد بودیم. در بازار فارکس ین ژاپن در برابر دلار آمریکا تقویت شده است. تشدید جریانات ریسک گریزی بازارهای مالی باعث افزایش تقاضا برای دارایی‌های حافظ ارزش شده است.

در بورس سهام آمریکا شاهد بازگشت مثبت بازار بودیم. به ‌طوری‌که شاخص‌های سهام آمریکا افت تقریباً ۳ درصدی را جبران کردند. این بزرگ‌ترین بازگشت صعودی بازار سهام آمریکا از سال ۲۰۱۰ است. این هفته بازار سهام آمریکا به ‌شدت نوسانی بود. روز چهارشنبه هم شاهد حرکت صعودی قوی در بازار بودیم. در بازار اوراق قرضه نرخ بازدهی اوراق خزانه ‌داری ده‌ ساله آمریکا در زیر ۲٫۸ درصد قرار دارد.

با رسیدن به ‌روزهای پایانی سال ۲۰۱۸ حتی سرمایه‌ گذاران خوش‌بین هم رو به سرمایه‌های امن آورده‌اند. در اولین فصل از سال ۲۰۱۹ رویدادهای ریسکی جدی را در پیش خواهیم داشت. در انگلستان آینده BREXIT مشخص خواهد شد و در همین حال تکلیف جنگ تجاری آمریکا-چین هم روشن خواهد شد. خبر می‌رسد که نمایندگان دولت آمریکا در دو هفته آینده به چین سفر خواهند کرد تا مذاکرات تجاری بین دو کشور از سر گرفته شود.

نظر بدهید