گزارش هفتگی بورس | هفته منتهی به ۱۲ دی

0
156

icon blue tickدر پایان معاملات هفته منتهی به ۱۲ دی ماه ۹۷ ، شاخص کل با ۲۴۵۵ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۱۶۰۸۹۹ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۲۱۵۱ واحد افزایش به رقم ۱۱۸۶۹۵ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۳۲۴۱ واحد افزایش عدد ۳۱۹۷۶۳ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول با ۲ درصد و شاخص بازار دوم با ۱ درصد افزایش نسبت به هفته قبل رو به رو شدند. در ۵ روز کاری این هفته، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۳۷۰۵۶ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۹ درصد افزایش یافته است. در ضمن تعداد ۱۶۰۲۲ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۸۳۸ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۴۳ و ۳۰ درصد افزایش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند. این درحالی است که تعداد ۱۵۰ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۱۵۶۰ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و هرکدام با ۱۵ درصد کاهش نسبت به هفته گذشته همراه شدند. همچنین در بازار مشتقه، تعداد ۶۹۳ میلیون قرارداد به ارزش ۲۲ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت. از سویی دیگر در بازار بدهی ۷۰۰ هزار برگه به ارزش ۷۴۲ میلیارد ریال مورد داد و ستد قرار گرفت.

icon blue tickطی هفته گذشته شاخص کل بورس تهران با ثبت رشد ۱.۵ درصد به سطح ۱۶۰ هزار و ۸۹۹ واحد رسید. بازار سهام هفته دوم زمستان را با فضای تردید در سهام کالایی و اقبال فعالان بورسی به بانکی‌ها و خودرویی‌ها سپری کرد. به دلیل تعطیلی بازارهای جهانی و ثبات نسبی نرخ ارز، سهام شرکت‌های بزرگ کالایی صادرات‌محور از تیررس توجه سرمایه‌داران خارج شد و همین مساله باعث ایجاد رونق در سهام گروه‌های کوچک‌تر شد. سهام دو گروه بانکی و خودرویی نیز از فضای پرابهام استفاده کرده و برخلاف ضعف‌های بنیادین در جذب نقدینگی موفق بودند. کفه خالص تغییر مالکیت بورس به غیر از روز دوشنبه به سمت حقیقی‌ها سنگینی ‌کرد، به‌طوری‌که در مجموع ۲۶۸ میلیارد تومان از پرتفوی فعالان حقوقی به سبد سرمایه‌داران حقیقی منتقل شد و بیشترین تغییر مالکیت حقیقی هفتگی از ۱۱ مهر رقم خورد.

icon blue tickجولان نقدینگی داغ در سهام خودرویی و بانکی همچنان از پتانسیل نقدینگی در بورس تهران خبر می‌دهد. با این حال این نقدینگی پس از ریزش قیمتی نفت و هراس از بازار جهانی در کنار ریسک‌های تحریم حاکم بر اقتصاد کشور، باعث شده که نقدینگی به سمت دیگر گروه‌ها حرکت کند. در این میان ریسک‌های موجود در بخش‌های دیگر در کنار هیجان همیشگی حاکم بر بازار، باعث شده که توجه چندانی به وضعیت بنیادی سهام این نمادها نشود. بر این اساس و بر پایه‌ روایت‌های نشات‌گرفته از ذهن برخی از فعالان بازار، که از قضا بر دل عموم معامله‌گران نشسته، شاهد داغ شدن سهام این گروه‌ها هستیم. این امید وجود دارد که با بهبود وضعیت اقتصادی کشور، سناریوهای مورد نظر بازار درخصوص این گروه‌ها محقق شود، اما موارد مطرح شده از واقعیت فاصله زیادی دارد و به نظر می‌رسد خرید سهام بر اساس این روایت‌ها چندان توجیه بنیادی در شرایط کنونی نداشته باشد.

icon blue tickشاخص کل بورس تهران در دو هفته نخست زمستان بازدهی بیش از ۳ درصدی را به ثبت رساند. پس از افت‌های متوالی شاخص بورس در پاییز، معاملات هفته‌های اخیر تا حدودی امیدوارکننده بوده است. با این حال همچنان تمرکز نقدینگی در معاملات بر بستر هیجان، در گروه‌هایی مانند خودرو و بانک نقش موثری در معاملات بورس تهران دارد. در حالی‌که این دو گروه کمتر از ۱۱ درصد از ارزش کل بازار را در اختیار دارند اما بعضا تا بیش از نیمی از ارزش معاملات روزانه به یکی از این گروه‌ها اختصاص می‌یابد. تمرکز نقدینگی در این گروه‌ها باعث شده که معاملات کل بازار از این گروه‌ها اثر بپذیرد.

icon blue tickبهانه‌ها برای نوسان قیمتی این گروه‌ها گرچه از نظر بسیاری از کارشناسان منطقی نیست اما برای تزریق نقدینگی از سوی بازار کافی ارزیابی می‌شود و در نتیجه ورود پرشتاب نقدینگی را شاهد هستیم. بر این اساس رویه معاملات در هفته‌های آتی می‌تواند بر محور این گروه‌ها ادامه داشته باشد. در این میان برخی از محرک‌ها مانند ثبات نسبی قیمت‌ها در بازار جهانی و رشد قیمتی نفت پس از افت‌های پیاپی می‌تواند معادلات را در بورس تهران تحت‌تاثیر قرار دهد. موضوعی که می‌تواند یخ معاملات در گروه‌های بزرگ مانند کالایی‌ها را در‌هم بشکند.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

دو اقتصاد بزرگ دنیا از روز دوشنبه مذاکرات تجاری را دوباره شروع خواهند کرد و این خبر موجب بهبود تمایلات ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران شده است. با این حال در آسیا شاخص‌های سهام منطقه‌ای عملکرد مبهمی داشتند و ین ژاپن هم بعد از حرکت صعودی دیروز دوباره تضعیف ‌شده است.

کاهش نگرانی سرمایه ‌گذاران از جنگ تجاری آمریکا-چین باعث شده تا سرمایه‌ گذاران بازار سهام با خیال آسوده‌تری وارد بازار شوند. در همین حال تلاش‌ها برای پایان دادن به تعطیلی دولت آمریکا ادامه دارد. شاخص آتی S&P 500 در واکنش به اخبار و شایعات مربوط به پایان تعطیلی دولت آمریکا رشد کرده است. این در حالی است که دیشب شاخص‌های سهام آمریکا سقوط کرده بودند. خوش‌بینی‌ها نسبت به پایان تعطیلی دولت آمریکا و همچنین مذاکرات تجاری آمریکا و چین می‌تواند فشارهای فروش در بازارهای سهام را پایین بیاورد. این دو موضوع عامل اصلی سقوط بازارهای سهام در روزهای گذشته بوده‌اند. با این حال در تقویم اقتصادی، عملکرد ضعیف شاخص‌های اقتصادی چین و اروپا همچنان ادامه دارد. با این همه بایستی توجه داشت که محرک اصلی فعلی بازارهای مالی جریانات ریسکی است و بازار تنها به گزارش‌های موردی از اقتصادهای بزرگ توجه ندارد.

بیشتر تحلیلگران بر این باورند که نوسانات ابتدایی سال ۲۰۱۹ اغراق ‌آمیز بوده است و سقوط بازارهای مالی بیشتر به خاطر عمق کم بازار بوده است. به همین دلیل احتمال به راه افتادن بازگشت‌های اصلاحی در بازار محتمل است.

نظر بدهید