گزارش هفتگی بورس | هفته منتهی به ۱۴ آذر

0
189

icon blue tickدر پایان معاملات هفته منتهی به ۱۴ آذر ماه ۹۷ ، شاخص کل با ۳۰۸۸ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۱۶۶۸۶۰ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۲۹۴۵ واحد افزایش به رقم ۱۲۳۳۳۷ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۲۹۱۶ واحد افزایش، عدد ۳۳۰۴۱۹ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول با ۲ درصد و شاخص بازار دوم با ۱ درصد افزایش نسبت به هفته قبل رو به رو شدند. در ۵ روز کاری این هفته، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۳۴۶۰۹ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۴۳ درصد افزایش یافته است. در ضمن تعداد ۷۸۳۷ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش ۵۹۶ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۳۲ درصد و ۱۷ درصد افزایش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند. این درحالی است که تعداد ۷۲ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۷۶۰ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب هر با ۲۰ درصد و ۲۲ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته همراه شدند.

گزارش هفتگی بورس

icon blue tickبورس تهران معاملات هفته گذشته را با رشد ۱.۹ درصدی شاخص کل پشت سر گذاشت. بازار سهام طی هفته قبل روند متلاطمی را سپری کرد. شاخص کل طی نخستین روز از این هفته در پی تداوم فشارها بر بازارهای جهانی ۴/۲ درصد از ارزش خود را از دست داد و کانال ۱۶۰ هزار واحد را پس از دو و نیم ماه واگذار کرد. سپس از روز یکشنبه با اعلام آتش‌بس تجاری از سوی چین و آمریکا موجی از خوش‌بینی در بورس تهران پدیدار شد و ارزش سهام را حدود ۴ درصد طی دو روز کاری ارتقا بخشید. اما در دو روز پایانی هفته شاهد کم‌شدن دامنه نوسان قیمت سهام و تعادل نسبی حاکم بر بازار بودیم. احتمالا تلاطم بازارهای جهانی بیش از هر عامل دیگری توجه بورس‌بازان را در هفته پیش رو به خود جلب کند و بازار را در فاز احتیاطی نگه دارد.

icon blue tickعلاوه بر بازار جهانی این روزها با ارائه لایحه بودجه ۹۸ به مجلس شورای اسلامی، بحث در این‌خصوص داغ است. بعضا اعداد اولیه درخصوص بودجه منتشر شده است اما به منظور اظهارنظرهای نهایی باید در انتظار رونمایی از متن لایحه بودجه ۹۸ بود. نرخ دلار مبنای بودجه که از سوی مدیران سازمان برنامه و بودجه به گوش می‌رسد، گرچه در نگاه اول تنها جنبه نمایشی دارد اما در واقع با دسته‌بندی سایر اخبار می‌تواند اثرات قابل‌توجهی را برای بورس به همراه داشته باشد.

icon blue tickدر وضعیت کسری بودجه ساختاری که کشور سالیان درازی است با آن دست و پنجه نرم می‌کند، کاهش درآمد نفتی در سرفصل واگذاری‌های دارایی‌های سرمایه‌ای به دنبال تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا اهمیت زیادی دارد. در بودجه سال ۹۷ میزان واگذاری‌های سرمایه‌ای حدود ۱۰۸ هزار میلیارد تومان است که با توجه به کاهش شدید صادرات نفت کشور احتمال افت شدید این عدد وجود دارد. سناریو‌های بودجه می‌تواند اثر قابل‌توجهی بر چشم‌انداز بورس تهران داشته باشد که به‌نظر می‌رسد باید با دقت بیشتری مورد بررسی قرار گیرد. در این خصوص انتظارات تورمی، نرخ دلار در بازار آزاد و تلاش دولت برای تامین ارز ۴۲۰۰ تومانی از جمله مواردی هستند که باید مورد توجه قرار گیرد.

icon blue tickبودجه کشور و مشکلات پیش رو در تحریم بسیار زیاد است. اگر دولت توانایی اخذ مالیات از تمامی ارکان اقتصادی کشور را داشت وضعیت حتی در مواجهه با تحریم می‌توانست به مراتب تسهیل شود. با این حال نمی‌توان چندان روی جهش قابل توجه نرخ دلار از سامانه نیما با بازار آزاد (برای تشکیل بازار متشکل ارزی به منظور تضمین ثبات اقتصاد کشور) حساب کرد؛ با این حال احتمال تعدیل نرخ نیما تا بازار آزاد وجود دارد که می‌تواند سودآوری شرکت‌های بورسی را با فرض ثبات سایر متغیرها افزایش دهد. بار دیگر تاکید می‌شود بررسی‌های انجام‌شده تنها بخش کوچکی از بودجه را شامل می‌شود و همچنان باید در انتظار انتشار متن کامل لایحه بود، با این حال با مفروضات بالا به نظر می‌رسد دولت بتواند با دلار ۴۲۰۰ تومانی کالاهای اساسی را تامین کند (عدم افزایش هزینه تامین مواد اولیه برای شرکت‌های بورسی مرتبط) و با سیاست سرکوب تورمی که سالیان درازی است در پیش گرفته (اتفاقا موجب ضربه عمیق به اقتصاد کشور شده است) و همچنین کنترل نوسانات نرخ دلار در بازار آزاد و همچنین اجتناب از چاپ پول بر نرخ تورم نیز فشار وارد کند.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

یکی از مهمترین دلایل ریزش بازار سهام در این هفته پایین آمدن قیمت نفت بود. اما با توافق حاصله میان کشورهای اوپک و غیر اوپک و کاهش تولید روزانه نفت بلافاصله قیمت نفت واکنش نشان داده و افزایش پیدا کرد. همچنین با توجه به افزایش قیمت طلا به اونسی بیش از ۱۲۴۰ پوند و وارد شدن به محدوده جدید قیمتی برای اونس انتظار می رود سرمایه های جدیدی در صورت تثبیت قیمت اونس در این کانال قیمت جذب بازار طلا بشود و بازار دلار را با فشار فروش مواجه کند.

از طرفی خبر دستگیری مدیر ارشد مالی Huawei در کانادا به حدی سرمایه ‌گذاران را از تشدید تنش‌های تجاری آمریکا و چین نگران کرده بود که فشارهای فروش در بازار آتی سهام آمریکا موجب توقف معاملات شد. نگرانی سرمایه ‌گذاران از تنش‌های تجاری آمریکا هم موجب کاهش بیش از ۲ درصدی قیمت سهام بوئینگ و Caterpillar شد. در حالیکه سرمایه‌ گذاران نسبت به ادامه مراحل افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در سال ۲۰۱۹ شک دارند، مدیرعامل جی پی مورگان گفته است که ریسک افزایش کم نرخ‌های بهره و یا افزایش بسیار کُند نرخ‌های بهره اقتصاد آمریکا را تهدید می‌کند.

گزارش هفتگی بورس

نظر بدهید