گزارش هفتگی بورس | هفته منتهی به ۱۵ آبان

0
115

icon blue tickدر پایان معاملات هفته منتهی به ۱۵ آبان ماه ۹۷ ، شاخص کل با ۱۷۳۳ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۱۸۵۱۰۰ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۱۲۴۴ واحد افزایش به رقم ۱۳۷۶۱۰ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۳۶۱۲ واحد افزایش به عدد ۳۶۲۷۰۲ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول با ۱ درصد افزایش و شاخص بازار دوم با ۱ درصد افزایش نسبت به هفته قبل رو به رو شدند. در ۴ روز کاری این هفته، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۳۰۸۶۶ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۱۷ درصد افزایش یافته است. در ضمن تعداد ۹۰۵۴ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۵۸۲ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۵ درصد افزایش و ۴ درصد کاهش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند. این درحالی است که تعداد ۴۹ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۵۴۳ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت. برهمین اساس به ترتیب ۹ درصد و ۴ درصد کاهش نسبت به هفته گذشته همراه شدند.

گزارش هفتگی بورس

icon blue tickشاخص کل بورس تهران با رشد ۹۴۱ واحدی در روز سه‌شنبه، بازده خود را طی هفته قبل به یک درصد افزایش داد و مجددا به کانال ۱۸۵ هزار واحد بازگشت تا دومین صعود متوالی سهام در مقیاس هفتگی ثبت شود. معاملات آخرین روز کاری هفته قبل در فضایی نسبتا آرام دنبال شد و افزایش عمومی تقاضا، زمینه‌ساز تقویت شاخص ۲۹ صنعت بورسی(از ۳۸ صنعت) شد. افزایش تقاضا و روند متعادل قیمت‌ها نشان داد که اثر انتظاری تحریم‌های آمریکا، که دوشنبه هفته گذشته رسمیت یافت، قبلا در قیمت سهام منعکس شده است. اما رویکرد احتیاطی بورس‌بازان در تغییر جبهه تقاضا از سهام کالامحور به گروه‌هایی نظیر بانکی‌ها و خودروسازان و دیگر گروه‌های کوچک‌تر بروز و ظهور یافت. به طور خاص دو گروه بانکی و خودرویی در هفته اخیر مورد استقبال فعالان خرد بازار قرار گرفتند و طولانی‌ترین صف‌های خرید را به خود اختصاص دادند.

icon blue tickشاخص کل بورس تهران در هفته گذشته رشد یک درصدی را تجربه کرد. با این حال هیجان بازارها در مسیر نزولی قرار گرفته بود. در حالی‌که از ماه‌ها قبل با انتظار برای تحریم‌های آمریکا هیجان اقتصاد کشور را فراگرفته بود اما در موعد تحریم‌های آمریکا از شدت واکنش‌های هیجانی به شدت کاسته شد. بر این اساس می‌توان گفت اثرات هیجانی تحریم‌ها بر اقتصاد کشور تا حدود زیادی پیش‌خور شده است و در شرایط کنونی ادامه مسیر بازارها جالب توجه است. آینده قیمتی سهام به عوامل متعددی مانند روند قیمتی کالاها در بازار جهانی، رویه سیاست‌گذاری داخلی، آینده سیاسی کشور در داخل و فضای بین‌المللی، روند نرخ دلار و تورم و سایر عوامل بازاری وابسته است.

icon blue tickبه منظور بررسی آینده قیمتی سهام باید وضعیت دیگر بازارها را با بورس مقایسه کرد. در این خصوص به انتظار برای افت هیجان ارزی اشاره شد، البته بسته پیشنهادی اروپا و همچنین اظهارنظرها و تصمیمات داخلی درخصوص عوامل موثر در ارتباط کشور با بازار جهانی اثر قابل توجهی دارد. مطابق با این سناریو احتمالا باید در انتظار کوچ نقدینگی از این بازارها به دیگر مکان‌های سرمایه‌گذاری در کشور بود. بانک رقیب سرسختی برای تولید محسوب می‌شود و بار دیگر در تلاطم اقتصادی موجود بانک‌ها بعضا از موقعیت‌ سوءاستفاده کرده‌ و نرخ سود جذب سپرده را بالا برده‌اند. در این شرایط توان رقابت بورس با سرمایه‌گذاری بدون ریسک کاهش می‌یابد. با این حال این امیدواری وجود دارد که بانک مرکزی به این سطح از آگاهی رسیده باشد که اگر فکر چاره‌ای برای سیستم بانکی نشود در آینده‌ای نه‌چندان دور باید در انتظار تشدید بحران از این سمت در اقتصاد کشور بود. اگر بار دیگر سیاست‌هایی که اقتصاد کشور را به وضعیت کنونی کشانده است، مانند افزایش نرخ بهره بانکی، ادامه داشته باشد، نباید چندان به آینده اقتصادی امیدوار بود. این سیاست نوعی فرار برای آغاز اصلاح بانکی است. بازار دیگر که ممکن است نقدینگی را به خود جلب کند مسکن است. با این حال اوضاع مسکن نیز چندان مناسب نیست. جهش‌های اخیر قیمتی باعث شده که تقاضای مصرفی توان خرید نداشته باشد و تقاضای سفته‌بازی نیز به دنبال ضعف قدرت خرید عمومی و همچنین ریسک عدم نقدشوندگی به دنبال تشدید رکود در این بازار چندان به سمت این بازار حرکت نمی‌کند. در این میان سرمایه‌های خرد نیز به هیچ عنوان شانسی برای یافتن مکانی برای سرمایه‌گذاری نخواهند داشت. باید گفت آینده بورس تا حدود زیادی به رویه سیاست‌گذاری داخلی، رویه قیمتی بازارهای جهانی و همچنین نحوه برخورد با بحران‌های موجود داخلی بستگی دارد. تصمیمات دولت برای ساماندهی به اقتصاد کشور اهمیت ویژه‌ای در این میان خواهد داشت و به نظر می‌رسد بخش زیادی از اجرای تصمیمات به بعد از ارائه بسته اروپا موکول شود.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

ادامه روند نااطمینانی در بازار جهانی محسوس است. تردیدهای موجود باعث شده که نتوان به پیش‌بینی‌ موسسات معتبر درخصوص آینده قیمتی کالاها اعتماد کرد. نفت طی هفته‌های اخیر ریزش شدیدی را تجربه کرده است. به دنبال معافیت اعلامی از سوی آمریکا برای خرید نفت از ایران، طلای سیاه مسیر نزولی را تجربه کرد. در این میان مدیران نفتی کشور کارشکنی عربستان و روسیه و تن دادن به درخواست‌های ترامپ برای کاهش قیمت بنزین (به دنبال افت نفت) در آمریکا را عامل ریزش قیمتی نفت و زیان به کشورهای تولیدکننده می‌دانند. ترامپ نیز همچنان به جولان در اقتصاد جهانی ادامه می‌دهد. نزاع آمریکا و چین همچنان نگرانی از ادامه‌‌دار بودن جنگ تجاری را به وجود آورده است. در این خصوص قیمت‌ها در بازار فلزات افت محسوسی را تجربه کرده است. به دنبال نگرانی‌ها از آینده اقتصاد جهانی، رشد شاخص دلار آمریکا و تداوم جنگ تجاری اقتصادهای بزرگ جهان فلزات مسیر نزولی را در پیش گرفته است. یکی از بزرگ‌ترین‌‌ ریسک‌های پیش روی بورس تهران تزلزل قیمت کالاها در بازار جهانی است. در این خصوص قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا در روز گذشته به کمتر از ۶۰ دلار نزول کرده بود، قیمت هر تن مس و روی به ترتیب به کمتر از ۶ هزار دلار و حدود ۲۵۰۰ دلار رسیده بود. قیمت هر تن ورق گرم فولادی (HRC) نیز در هفته گذشته به کمتر از ۵۰۰ دلار و هر تن شمش فولادی به کمتر از ۴۶۰ دلار رسیده است. در حالی‌که انتظار برای رشد نرخ دلار در بازار ثانویه وجود دارد بازار جهانی عامل نگران‌کننده در کوتاه‌مدت به شمار می‌رود. البته شدت عدم قطعیت‌ها در این خصوص به حدی زیاد است که چندان نمی‌توان به پیش‌بینی از این بازار تکیه کرد.

گزارش هفتگی بورس

نظر بدهید