گزارش هفتگی بورس | هفته منتهی به ۲۱ آذر

0
186

icon blue tickدر پایان معاملات هفته منتهی به ۲۱ آذر ماه ۹۷ ، شاخص کل با ۱۵۰۸ واحد کاهش نسبت به هفته قبل، به رقم ۱۶۵۳۵۲ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۱۴۰۱ واحد کاهش به رقم ۱۲۱۹۳۶ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۱۶۰۳ واحد کاهش عدد ۳۲۸۸۱۶ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول با ۱ درصد و شاخص بازار دوم با ۰.۵ درصد کاهش نسبت به هفته قبل رو به رو شدند. در ۵ روز کاری این هفته، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۲۷۳۸۸ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۲۱ درصد کاهش یافته است. در ضمن تعداد ۷۸۸۲ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش ۶۶۸ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۱ و ۱۲ درصد افزایش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند. این درحالی است که تعداد ۵۴ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۶۱۳ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب هر با ۲۵ درصد و ۱۹ درصد کاهش نسبت به هفته گذشته همراه شدند.

گزارش هفتگی بورس

icon blue tickشاخص کل بورس تهران طی هفته گذشته با افت ۰.۹ درصدی به سطح ۱۶۵ هزار و ۳۵۲ واحد رسید. به این ترتیب بازده پاییزی شاخص کل تنها یک هفته مانده به پایان فصل به ۳ درصد رسید. همچنین خالص تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی در هفته گذشته ۷۴ میلیارد تومان بود. از نکات قابل توجه هفته گذشته بازار سهام افت حجم معاملات خرد، اختلال در سامانه معاملات و کاهش ارزش سهام گروه‌های بزرگ بازار همچون پتروپالایشی‌ها و گروه فلزات بود. نبود محرک قوی در کنار عدم ثبات در روند قیمت نفت و کالاها در بازار جهانی، باعث شد تا بازیگران بورس محتاطانه وارد معامله شوند و از هیجان بازار سهام کاسته شود. با نزدیک شدن به موعد انتشار گزارش عملکرد ۹ ماهه شرکت‌ها، می‌توان انتظار داشت با مشخص شدن عیار ارزندگی سهم‌های مختلف، معاملات بورسی هدفمند شود.

icon blue tickمعاملات سهام رویه نسبتا فرسایشی را در پیش گرفته است و بار دیگر با تردید در خصوص عوامل بنیادی کوچ بازیگران بورس تهران در میان صنایع مختلف، سودای کسب بیشترین سود ممکن در کمترین زمان ممکن را شاهد هستیم. توهم‌ کسب سودهای کلان از نوسان‌گیری در سهام بار دیگر توجه عده زیادی از فعالان بورس تهران را به خود جلب کرده است و بر این اساس جابه‌جا‌یی نقدینگی در برخی گروه‌ها به نسبت با سرعت بیشتری انجام می‌شود.

icon blue tickآمارها از بازار آزاد فلزات و محصولات پتروشیمی از کاهش قیمت این محصولات به دنبال افت نرخ دلار و همچنین افت قیمت جهانی این محصولات حکایت دارد که این روند می‌تواند اثرات خود را در متغیرهای کلان بگذارد. احتمال تشدید رکود در اقتصاد کشور وجود دارد و در این شرایط برخی از نکاتی که مدیران دولتی مانند رئیس بانک مرکزی مطرح می‌کنند، این امیدواری را به وجود آورده است که اشراف نسبی به وضعیت رکودی اقتصاد کشور پس از یک دوره پرالتهاب وجود دارد. در این شرایط سیاست‌های اقتصادی اتخاذی اثر مهمی در تعیین شدت رکود حاکم بر اقتصاد کشور دارد.

icon blue tickدر شرایط کنونی مخلوطی از ابهام (مطابق با ماه‌های نخست سال ۹۷) و همچنین سودای کسب سودهای رویایی مطابق با دوره رشد پرشتاب در بورس مشاهده می‌شود. در واکاوی علل تردید در معاملات بورس تهران می‌توان به انتظار برای سیاست نهایی بانک مرکزی در خصوص بازار ارز اشاره کرد. علاوه بر این رونمایی از لوایح بودجه، در کنار سیاست‌های پولی اتخاذی در ماه‌های آینده در تعیین مسیر قیمتی سهام اثرگذاری قابل توجه خواهد داشت. از ابتدای سال تردید در خصوص وضعیت بازار جهانی اعم از نفت، فلزات و دیگر کالاهای پایه وجود داشت و از این جهت همچنان بورس تهران با اما و اگرهای بسیاری دست و پنجه نرم می‌کند.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

با تشدید جریانات ریسک گریزی شاهد سقوط تمامی بازارهای مالی جهانی هستیم. شاخص سهام ژاپن (Nikkei) به اندازه ۲ درصد و شاخص DAX آلمان به اندازه ۱ درصد سقوط کرده‌اند. یورو در واکنش به گزارش های PMI ناحیه یورو به زیر ۱٫۱۳ دلار سقوط کرده است. شاخص‌های آتی سهام آمریکا هم از بازگشایی منفی بورس سهام آمریکا حکایت دارند.

اولین جرقه فروش‌های گسترده در بازارهای مالی با انتشار گزارش های ضعیف اقتصادی چین زده شد. رشد شاخص تولیدات صنعتی و خرده‌ فروشی چین ضعیف‌تر از انتظارات بازار بودند. دلار استرالیا در واکنش به داده‌های اقتصادی چین سقوط کرد و به نزدیکی ۰٫۷۱۵۰ دلار رسید. در اروپا نگرانی سرمایه ‌گذاران از رشد اقتصاد جهانی تشدید شد.

از طرفی پیشرفت در مذاکرات تجاری آمریکا و چین موجب بهبود تمایلات ریسک ‌پذیری سرمایه‌ گذاران شده به ‌طوریکه شاخص‌های سهام منطقه‌ای آسیا به همراه شاخص‌های آتی سهام آمریکا رشد کرده‌اند. وزیر بازرگانی و معاون وزیر خزانه ‌داری آمریکا از چین خواسته‌اند که با زمان‌بندی‌ها، ضرب‌الاجل‌ها، کاهش سریع مازاد تجاری و همچنین باز کردن بازار چین به روی خارجی‌ها موافقت کند. در همین حال از چین خبر می‌رسد که دولت به دنبال به تعویق انداختن برخی از اهداف استراتژیک خود در دست‌یابی به فناوری‌های پیشرفته است.

گزارش هفتگی بورس

نظر بدهید