گزارش هفتگی بورس | هفته منتهی به ۲۵ آبان

0
230

icon blue tickدر پایان معاملات هفته منتهی به ۲۳ آبان ماه ۹۷ ، شاخص کل با ۳۱۰۶ واحد کاهش نسبت به هفته قبل، به رقم ۱۸۱۹۹۴ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۲۳۶۰ واحد کاهش به رقم ۱۳۵۲۵۰ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۵۸۳۸ واحد کاهش عدد ۳۵۶۸۶۳ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول با ۲ درصد و شاخص بازار دوم با ۲ درصد کاهش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۵ روز کاری این هفته، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۴۵۵۵۱ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۴۸ درصد افزایش یافته است. در ضمن تعداد ۱۴۱۸۴ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از۸۷۰ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۵۷ درصد و ۵۰ درصد افزایش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند. این درحالی است که تعداد ۱۷۵ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۱۷۹۶ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۲۵۶ درصد و ۲۳۰ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته همراه شدند.

گزارش هفتگی بورس

icon blue tickبورس تهران معاملات هفته گذشته را با افت ۷/۱ درصدی سپری کرد و شاخص کل بورس با کاهش ۱۲۱۸ واحدی در روز چهارشنبه به سطح ۱۸۱ هزار و ۹۹۴ واحدی رسید. به این ترتیب، بازدهی پاییزی بازار در محدوده ۴/ ۱۳ درصدی متوقف شد که مقایسه آن با رشد حدود ۶۰ درصدی نیمه اول سال، حاکی از توقف رونق رویایی بورس دست‌کم در کوتاه‌مدت است. مهم‌ترین عامل افت شاخص سهام طی هفته گذشته، سقوط تاریخی بهای طلای سیاه بود که به تبع آن، ارزش سهام پالایشی‌ها و پتروشیمی‌ها با افت روبه‌رو‌ شدند. فشار بالای عرضه سهام باعث شد تا حضور سهامداران حقوقی در حمایت از سهم‌های بزرگ به نتیجه دلخواه نرسد. اکنون نگاه بورس‌بازان به عملکرد ماهانه شرکت‌ها در انتهای این هفته است که می‌تواند تصویر واقعی‌تری فراروی فعالان بورسی ترسیم کند و از بار روانی ناشی از اثر تحریم‌ها بکاهد.

icon blue tickشاخص صنعت بانکی بورس تهران از میانه مرداد تا پایان هفته گذشته رشد بیش از ۶۵ درصدی را تجربه کرده است. با این حال این صنعت در هفته گذشته با افت ۲/ ۲ درصدی مواجه شد. برخی از شایعات و در ادامه تشدید تردیدها درخصوص نمادهای این صنعت بر قیمت سهام این گروه فشار وارد کرد. البته فضای بازار نیز در تشکیل چنین فضایی بی‌تاثیر نبود اما در نگاه دقیق‌تر مشاهده می‌شود که بانک‌ها لیدری بازار را در دست داشتند و نوسانات قیمتی این نمادها به کل بازار سرایت می‌کرد. در هفته گذشته ارزش معاملات این صنعت بیش از ۸۳۲ میلیارد تومان بود. بالا بودن ارزش معاملات نشان از پویایی معاملات و تمرکز نقدینگی بر این گروه دارد. گرچه معاملات این گروه رونق دارد اما این موضوع به تنهایی نمی‌تواند ضامن رشد قیمتی سهام بانکی باشد. شاید مهم‌ترین نکته‌ای که در این گروه مورد توجه است و تقریبا تمامی اهالی بازار از آن با خبر هستند انتظار برای افزایش سرمایه سنگین در شرکت‌های زیرمجموعه این گروه است. البته همچنان اخبار نهایی از این موضوع منتشر نشده است اما بازار به پیشواز این موضوع رفته است. احتمالا کمتر کسی در بازار سهام مشغول فعالیت است و از علل داغی نمادهای بانکی بی‌خبر است. احتمال افزایش سرمایه سنگین از تجدید ارزیابی برای بانک‌هایی که زیان سنگین دارند و همچنین افزایش سرمایه سنگین از سود حاصل از تسعیر مازاد دارایی‌های ارزی، دو نکته‌ای است که معاملات سهام این گروه را داغ نگه داشته است.

icon blue tickصنعت دیگری که در هفته‌های اخیر به دنبال انتظار برای افزایش قیمت خودرو در کانون توجه بازار قرار گرفته، گروه خودرو است. زیان سنگین خودروسازان هشداری بود به سیاست‌گذار تا متوجه شود اگر از سیاست‌های اشتباه خود در اقتصاد پا پس نکشد، یکی از بزرگ‌ترین‌ صنایع کشور را به تعطیلی سوق می‌دهد. با این حال به نظر می‌رسد انتظار برای افزایش قیمت خودرو با برداشت اشتباه فعالان بازار سهام همراه بوده است. افزایش قیمت خودرو در شرایط کنونی شاید راهی برای نجات صنعت خودرو باشد که مشکلات بنیادی عمیقی دارد.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

قیمت سنگ آهن در ۳ ماه اخیر رشد کرده و این در حالی است که نهادهای تحلیلگر چند ماه قبل پیش بینی کرده بودند قیمت ها در آستانه زمستان و محدودشدن تولید فولاد در چین کاهش خواهد یافت. شاخص های اقتصادی چین مهمترین عوامل بر قیمت فولاد و سنگ آهن است. در هفته های اخیر نشانه های ضعف در برخی شاخص های اقتصادی این کشور نمایان شده و احتمال داده شده این وضع ادامه پیدا خواهد کرد زیرا عامل آن یعنی تنش های تجاری بین چین و آمریکا شدت یافته و در آینده اثزرات بزرگتری بر اقتصاد دو کشور و جهان خواهد داشت.

گزارش هفتگی بورس

نظر بدهید