گزارش هفتگی بورس | هفته منتهی به ۲۶ دی

0
193

icon blue tickدر پایان معاملات هفته منتهی به ۲۶ دی ماه ۹۷ ، شاخص کل با ۷۶۶ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۱۶۵۵۹۵ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۱۰۹۷ واحد افزایش به رقم ۱۲۲۹۴۸ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۱۰۳۴ واحد افزایش عدد ۳۲۶۳۳۱ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول با ۱ درصد و شاخص بازار دوم با صفر درصد نسبت به هفته قبل بدون تغییر ماند. در ۵ روز کاری این هفته، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۳۷۳۳۶ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۳۱ درصد افزایش یافته است. در ضمن تعداد ۱۳۷۶۴ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۸۴۷ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۲۹ و ۶ درصد افزایش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند. این درحالی است که تعداد ۸۱ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۹۱۸ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت وبه ترتیب با ۱۵ درصد و ۱۰ درصد کاهش نسبت به هفته گذشته همراه شدند. از سویی دیگر در بازار بدهی ۲ میلیون ۸۰۰ هزار برگه به ارزش ۲۷۹۴ میلیارد ریال مورد داد و ستد قرار گرفت.

گزارش هفتگی بورس

icon blue tickشاخص کل بورس تهران طی معاملات هفته قبل حدود نیم درصد رشد کرد و به ارتفاع ۱۶۵ هزار و ۵۹۵ واحدی رسید. رشد قیمت جهانی کالاهای پایه در اثر بارقه‌های امید از توافق تجاری چین و آمریکا، باعث پیشرفت نماگر بازار سهام شد و بازده زمستانی مثبت ۶ درصدی را برای بورس ثبت کرد. با رشد بهای کامودیتی‌ها و به خصوص افزایش قابل توجه قیمت نفت، سهام کالامحور بورس تهران مورد استقبال سرمایه‌داران قرار گرفت. افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی سرمایه نیز به رشد برخی سهام با زیان انباشته همچون بانکی‌ها انجامید. خالص تغییر مالکیت بورس نیز در هفته قبل به سود حقیقی‌ها بود و ۱۰۸ میلیارد تومان از پرتفوی فعالان حقوقی به سبد سرمایه‌داران حقیقی انتقال یافت. انتظار می‌رود در صورت دریافت اطلاعات مثبت با انتشار گزارش عملکرد ۹ ماهه شرکت‌ها در اوایل هفته جاری، روند مثبت بازار تقویت شود.

icon blue tickدو ماه تا پایان سال ۹۷ باقی‌مانده است. در این میان متغیرهای متعددی می‌توانند بر رویه قیمتی سهام در ماه‌های آینده اثرگذار باشند. در وهله اول و از نگاه بنیادی مشابه با دوره‌های اخیر عملکرد فصلی شرکت‌ها می‌تواند اثر محسوسی بر رویه قیمتی کوتاه‌مدت سهام داشته باشد. در این میان سایر عوامل به خصوص بازی هیجانی سهام احتمالا به دنبال جوسازی معامله‌گران ادامه داشته باشند.

icon blue tickاز دیگر موارد مهم در ماه‌های آینده در اقتصاد کشور رویه نرخ دلار و تصمیم‌گیری بانک مرکزی درخصوص بازار ارز است. به نظر می‌رسد یکی از لازمه‌های ثبات دائمی ارز در اقتصاد ایران، تشکیل بازار و حذف فاصله‌های غیرمنطقی و غیرکارآمد نرخ‌های مختلف ارز است. این موضوع با رصد دقیق سیاست‌های بانک‌ مرکزی قابل ردیابی است. همچنین رویه قیمتی بازار جهانی نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در این خصوص نیز همچنان نگرانی از رکود در بازار جهانی وجود دارد. از طرفی ترامپ نیز به‌عنوان یک مهره اصلی که سکان بزرگ‌ترین‌ اقتصاد جهان را در دست دارد می‌تواند با رفتارهای عجیب خود به نوسانات بازار جهانی دامن بزند. سایه جدال اقتصادهای بزرگ جهان نیز همچنان بر بازار جهانی مشاهده می‌شود و نمی‌توان از این موضوع غافل ماند. با همه عدم قطعیت‌های موجود شاید راه چاره پیش‌رو دنبال کردن رویه قیمتی کالاهای اثرگذار بر بورس تهران در بازار جهانی است.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

رشد شاخص‌های سهام منطقه‌ای آسیا و اروپا نشانگر بهبود تمایلات ریسک‌پذیری سرمایه ‌گذاران و افزایش تقاضا برای دارایی‌های ریسکی بوده است. محرک اصلی به راه افتادن جریانات ریسک‌پذیری، احتمال حذف تعرفه‌های تجاری آمریکا علیه واردات کالاهای چینی است.

این ایده تنها در حد حدس و گمان است و هنوز خبر رسمی در این رابطه منتشر نشده است. با این حال چنین شایعاتی نشانگر کاهش تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین است و موجب خوش‌بینی سرمایه ‌گذاران شده است.

گزارش هفتگی بورس

نظر بدهید