گزارش هفتگی بورس | هفته منتهی به ۲۸ آذر

0
207

icon blue tickدر پایان معاملات هفته منتهی به ۲۸ آذر ماه ۹۷، شاخص کل با ۹۲۶۹ واحد کاهش نسبت به هفته قبل، به رقم ۱۵۶۰۸۳ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۷۶۵۳ واحد کاهش به رقم ۱۱۴۲۸۳ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۱۴۴۸۱ واحد کاهش عدد ۳۱۴۳۳۵ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول با ۶ درصد و شاخص بازار دوم با ۴ درصد کاهش نسبت به هفته قبل رو به رو شدند. در ۵ روز کاری این هفته، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۲۵۰۴۸ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۹ درصد کاهش یافته است. در ضمن تعداد ۶۷۴۵ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۵۶۲ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۱۴ و ۱۶ درصد کاهش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند. این درحالی است که تعداد ۱۵۵ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۱۶۴۶ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب هر با ۱۸۵ درصد و ۱۶۹ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته همراه شدند.

گزارش هفتگی بورس

icon blue tickدر هفته گذشته شاخص کل بورس با افت خیره‌کننده ۹ هزار و ۲۶۹ واحد، معادل ۶/۵ درصد، یکی دیگر از عملکردهای منفی خود را در سال جاری به ثبت رساند. به این ترتیب بازدهی بورس در سال جاری به رقم ۶۲ درصد عقب‌نشینی کرد. در توجیه دلایل این کاهش کمبود نقدینگی، افت شدید بهای نفت و مواد خام در بازار جهانی، تداوم کاهش قیمت دلار در برابر ریال و همچنین سردرگمی معامله‌گران در مورد وضعیت نمادهای عمده و تاثیر تحریم بر آنها را می‌توان ذکر کرد. از دیدگاه کارشناسان هر چند امیدواری برای بازگشت کوتاه‌مدت در بازار در هفته گذشته وجود داشت، اما کاهش خریدها از سوی معامله‌گران خرد و ادامه تقویت ارزش ریال و افت بهای نفت، ملغمه‌ای نگران‌کننده را فراهم آورد تا مانع از رشد کوتاه مدت بازار شود. در این میان همچنان افزایش ارزش ریال به انگیزه‌ای برای عدم سرمایه‌گذاری در بازارها بدل شده است. به‌طوری‌که نقدینگی با ناامیدی از کسب بازدهی در بازارهای مختلف در حال چرخش بین این بازارهاست.

icon blue tickمعمولا سهامداران خرد با افزایش ریسک‌های سیستماتیک شروع به خروج از بازار می‌کنند. بنابراین، تحریم‌ها، بی‌نتیجه ماندن مذاکرات برای راه‌اندازی کانال مالی اروپا در یک‌‌ماه‌ونیم پس از اجرای تحریم‌ها و همچنین سقوط شاخص‌های کالایی در بازارهای جهانی به اندازه کافی در این فرآیند اثرگذار بود که حدود ۳۰۰ میلیارد تومان پول از سوی سهامداران حقیقی در ماه آخر پاییز از جریان معاملات خارج شود. اگرچه برآیند تغییر مالکیت سهام در معاملات سه ماهه پاییز به نفع معامله‌گران حقیقی بازار رقم خورد اما خالص فروش ۳۰۰ میلیارد تومانی این گروه از فعالان در یک ماه اخیر نشان می‌دهد که سرمایه‌های خرد نگران آینده بازار هستند و به همین دلیل ترجیح دادند تا از جریان معاملات خارج شوند. در وضعیت ناپایدار بازارهای جهانی به نظر می‌رسد تنها عاملی که می‌تواند از خروج سرمایه‌های خرد از بازار جلوگیری کند انتشار گزارش عملکرد قابل قبول برای آذر است. ضمن اینکه بازگشت ثبات به بازارهای جهانی و راه‌اندازی کانال مالی اروپا نیز در تغییر مسیر شاخص فرابورس نقش حائز‌اهمیتی دارند. واقعیت این است که شاخص فرابورس حدود ۲۰ درصد از اوج خود تا آخرین روز کاری پاییز عقب نشسته و قیمت بسیاری از سهم‌ها طی این مدت به سطوح جذابی برای خرید رسیده است اما ریسک فروش صادرکنندگان بزرگ فرابورسی و تلاطم‌ها مانع اصلی خرید در این سطوح قیمت و خروج ممتد سرمایه‌های خرد از بازار ارزیابی می‌شود. حال باید دید انتشار گزارش‌های ماهانه در هفته پیش‌رو و همچنین رونمایی از عملکرد شرکت‌ها طی فصل پاییز بر جذابیت و بازگشت سرمایه‌های مجدد به سهام خواهد افزود یا خیر.

icon blue tickبه هر حال بورس تهران یک دوره پرتلاطم را در پاییز پشت سرگذاشت و نکته تاسف‌برانگیز کارنامه‌ای بدون هیچ نکته مثبت در مسیر توسعه بورس تهران برای مقام ناظر بورسی است. بورس تهران در ماه‌های گذشته مسیر نزولی را در پیش گرفته است و در شرایط کنونی بازار جهانی دلیلی برای توجیه افت قیمتی سهام در ماه‌های اخیر است. این در حالی است که به‌صورت مشخص بخش زیادی از هیجان بورس تهران که در شرایط کنونی نیز گریبان‌گیر معاملات سهام است، به دنبال حرکت نقدینگی در سهام گروه‌هایی بود که همچنان تلاش برای داغ کردن قیمت سهام آنها مشاهده می‌شود. انتظار برای ریزش تولید خودروسازان در آبان وجود داشت و احتمالا این روند در آذر نیز ادامه‌دار باشد. با این حال همچنان عده‌ای از تریبون‌هایی که اتفاقا برای داغ کردن قیمتی سهام نیز بسیار کارآ است، استفاده می‌کنند تا بتوانند با همت نقدینگی ارزش سبد سهام خود را افزایش دهند. برای بانکی‌ها وضعیت تا به حدی متفاوت است. با این حال همچنان اصرار معامله‌گران بازار برای استفاده از اخبار داغ‌کننده قیمتی جالب توجه است.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

جرومی پاول و کمیته بازار باز روز چهارشنبه نرخ بهره هدف فدرال‌رزرو را برای چهارمین‌بار در طول سال ۲۰۱۸ میلادی افزایش دادند. به‌رغم رفتار پیش‌بینی‌شده نهاد پولی برای رشد نرخ بهره، بازارهای آمریکا واکنش‌های شدید خود را یکی پس از دیگری بروز دادند. پس از آنکه پاول با وجود مخالفت‌ شدید دونالد ترامپ و شاید برای اثبات استقلال نهاد پولی، ماشه نرخ بهره را کشید، بازار سهام بازخورد اولیه شدیدی نسبت به این عملیات نشان داد. در واقع، بازار سهام آمریکا ضعیف‌ترین بازدهی خود بعد از انجام عملیات رشد نرخ بهره را ظرف ۳ دهه گذشته به ثبت رساند. آخرین‌باری که پس از نشست انقباضی کمیته پولی وضعیت بدتری رخ داده بود به ماه مه ‌سال ۱۹۸۸ میلادی بازمی‌گردد.

شاخص‌های سهام آسیا سقوط کرده‌اند و روند نزولی بورس سهام ژاپن عمیق‌تر شده است. شاخص‌های آتی سهام آمریکا هم در محدوده منفی قرار دارند. سرمایه ‌گذاران دوباره از تنش‌های تجاری آمریکا و چین نگران شده‌اند. بازار سهام ژاپن هم وارد روند نزولی شده است. تحلیلگران بر این باورند که از نظر بازار، فدرال رزرو برداشت اشتباهی از وضعیت داشته است و به همین دلیل سرمایه‌ گذاران بازارهای جهانی سهام در حال تلاش برای یافتن فرصتی برای خروج از بازار هستند.

گزارش هفتگی بورس

نظر بدهید