گزارش هفتگی بورس | هفته منتهی به ۳۰ آبان

0
272

icon blue tickدر پایان معاملات هفته منتهی به ۳۰ آبان ماه ۹۷ ، شاخص کل با ۶۲۸۱ واحد کاهش نسبت به هفته قبل، به رقم ۱۷۵۷۱۳ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۵۲۸۹ واحد کاهش به رقم ۱۲۹۹۶۰ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۹۳۰۷ واحد کاهش به عدد ۳۴۷۵۵۷ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول با ۴ درصد و شاخص بازار دوم با ۳ درصد کاهش نسبت به هفته قبل رو به رو شدند. در ۴ روز کاری این هفته، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۳۹۴۴۶ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۱۳ درصد کاهش یافته است. در ضمن تعداد ۹۵۸۲ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از۸۶۴ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۳۲ درصد و ۱ درصد کاهش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند. این درحالی است که تعداد ۱۲۲ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۱۲۶۲ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت. برهمین اساس هر یک با ۳۰ درصد کاهش نسبت به هفته گذشته همراه شدند.

گزارش هفتگی بورس

icon blue tickشاخص کل بورس تهران با ثبت افت هفتگی ۵/۳ درصدی در سطح ۱۷۵ هزار و ۷۱۳ واحد قرار گرفت. روند نزولی بازار سهام برای دومین هفته پیاپی در حالی رخ داد که اکثر بازارهای سهام دنیا هفته ناموفقی را سپری کردند. چشم‌انداز ضعف اقتصاد جهانی صنایعی را که به بازارهای جهانی مرتبط هستند در تنگنای تقاضا و فشار فروش قرار داد. پالایشی‌ها بیشترین فشار را در پی سقوط قیمت نفت متحمل شدند. تداوم افت جهانی قیمت پتروشیمی‌ها و فلزات بر سهام وابسته بورسی اثرگذار بود. در ضعف کالایی‌ها دو گروه بانکی‌ها و خودرویی‌ها نقدینگی قابل توجهی را کسب کردند. اخبار پیرامون افزایش قیمت خودرو و بهبود نرخ تسعیر بانک‌هامهم‌ترین بهانه تحرک بورس بازان در این دو گروه ارزیابی می شود. انتشار گزارش‌های عملکرد ماهانه در روزهای آتی آغاز دور نهایی تحریم‌ها، می‌تواند مسیر سرمایه‌گذاری در بورس را جهت‌دهی کند.

icon blue tickبورس اوراق بهادار تهران معاملات آخرین روز کاری هفته گذشته را در حالی با افت شاخص به پایان رساند که کاهش بهای نفت در بازارهای جهانی مهم‌ترین نگرانی پیش روی بازار است. شامگاه سه‌شنبه بازار جهانی سهام شاهد افت بیش از ۶ درصدی بهای نفت بود؛ امری که باعث نگرانی معامله‌گران بورس تهران در مورد وضعیت بازار جهانی و تاثیر تحریم‌ها بر اقتصاد کشور بود. در این شرایط هر‌چند روز چهارشنبه بهای نفت تقویت شد و اندکی از افت شب قبل را جبران کرد، اما همچنان این مساله تاثیر کاهش شب گذشته‌اش را خنثی نکرد.

icon blue tickبالاخره انتظارها به سر رسید و نخستین نشانه‌ها از تغییر سیاست ارزی در بانک مرکزی مشاهده شد. به این ترتیب، پس از یک دوره مقاومت درخصوص سیاست پرمخاطره الزام به پیمان‌سپاری ارزی، سیاست‌گذار چراغ اول را با بخشنامه‌ای روشن کرد که بر مبنای آن صادرکنندگان کوچک از عرضه ارز در سامانه نیما معاف شدند و برای صادرکنندگان دیگر تا سقف ۱۰ میلیون دلار نیز بین ۲۰ تا ۷۰ درصد معافیت از عرضه ارز در سامانه نیما بسته به حجم صادرات تعیین شد. یک بررسی اولیه نشان می‌دهد تاثیر این مصوبه بر صادرکنندگان کوچک که شمار آنها در بورس زیاد نیست قابل توجه است (بیش از ۵۰ درصد) حال آنکه برای اکثر صادرکنندگان بورسی که در زمره گروه‌های بزرگ یعنی با درآمد سالانه بیش از ۱۰ میلیون دلار قرار می‌گیرند این تاثیر در محدوده افزایش ۵ درصدی درآمد فروش ریالی است. تاثیرات این مصوبه هر چند ممکن است در نگاه اول کوچک به نظر برسد اما دو پیام مهم برای سهامداران دارد. نخست اینکه این انعطاف بانک مرکزی می‌تواند نشانه آغاز یک دوران تغییر سیاست کلی و حرکت به سمت آزادسازی کامل ارزی در یک فرآیند تدریجی باشد که برای شرکت‌های بورسی و صادرکنندگان غیرنفتی نوید روزهای خوشی را می‌دهد. دلالت دوم به تاثیر این روند بر نرخ ارز برمی‌گردد. با توجه به تاثیر تحریم‌ها در دستیابی به درآمدهای نفتی و نیز افت قابل ملاحظه قیمت‌های جهانی نفت، این تصمیم جدید سیاست‌گذار می‌تواند با تقویت بازیگران در بخش عرضه نه‌تنها نویدبخش تثبیت نرخ‌ها در بازار آزاد باشد بلکه با ورود شبکه صرافی به مبادلات ارز آزاد و تزریق مویرگی درآمد صادرات غیرنفتی، اثرگذاری تحریم‌ها بر نوسان نرخ و احتمال تضعیف مجدد ارزش ریال را به نحو قابل ملاحظه‌ای کاهش دهد.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

به خاطر تعطیلی بازار ژاپن (روز شکرگزاری) حجم معاملات در بازارهای مالی آسیا به شدت کاهش یافته است. در همین حال شاخص‌های سهام منطقه‌ای آسیا برای سومین هفته متوالی در محدوده منفی قرار دارند. سرمایه ‌گذاران نسبت به چشم‌انداز اقتصاد جهانی شک و تردید دارند و از طرفی هنوز مشخص نیست که نشست هفته آینده روسای جمهور آمریکا و چین موجب کاهش تنش‌های تجاری خواهد شد یا خیر. علاوه بر این سرمایه‌ گذاران پیش‌بینی می‌کنند که در سال آینده به خاطر بالا رفتن نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا میزان سودآوری شرکت‌ها پایین خواهد آمد.

در حال حاضر تمایلات و انتظارات سرمایه‌ گذاران شکننده است. نوسانات شدید بازار سهام در ماه اکتبر بخشی از رشدهای سال ۲۰۱۸ را از بین برده است. در کنار این، نگرانی‌ها از تنش‌های تجاری آمریکا و چین و دستور ترامپ مبنی بر پایین نگه‌ داشتن نرخ‌های بهره فکر سرمایه ‌گذاران را به خود مشغول کرده است.

گزارش هفتگی بورس

نظر بدهید