گزارش هفتگی بورس | هفته منتهی به ۷ آذر

0
201

icon blue tickدر پایان معاملات هفته منتهی به ۷ آذر ماه ۹۷ ، شاخص کل با ۱۱۹۴۱ واحد کاهش نسبت به هفته قبل، به رقم ۱۶۳۷۷۲ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۹۵۶۸ واحد کاهش به رقم ۱۲۰۳۹۳ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۲۰۰۵۳ واحد کاهش به عدد ۳۲۷۵۰۳ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول با ۷ درصد و شاخص بازار دوم با ۶ درصد کاهش نسبت به هفته قبل رو به رو شدند. در ۴ روز کاری این هفته، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۲۴۲۷۵ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۳۸ درصد کاهش یافته است. در ضمن تعداد ۵۹۵۶ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش ۸۱۱ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۳۸ درصد و ۴۱ درصد کاهش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند. این درحالی است که تعداد ۶۰ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۶۲۵ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب هر با ۵۱ درصد و ۵۰ درصد کاهش نسبت به هفته گذشته همراه شدند.

icon blue tickشاخص کل بورس تهران با افت ۸/۶ درصدی در هفته گذشته در سطح ۱۶۳ هزار و ۷۷۲ واحد قرار گرفت و سومین هفته متوالی افت شاخص کل، بازده بورس را از ابتدای پاییز به ۲ درصد رساند. ریزش ارزش دلار، نگرانی عمومی از تاثیر تحریم‌ها بر تولید و فروش شرکت‌های صادراتی همگام با افت پرشتاب قیمت فلزات، نفت و محصولات شیمیایی در بازارهای جهانی بورس تهران را در هفته گذشته وارد محدوده منفی کرد. انتشار گزارش‌های ماهانه در هفته گذشته نیز نتوانست بر روند نزولی بازار سهام اثری بگذارد. با اینکه حجم تولید و صادرات فولادسازان، معدن‌کاران و برخی از شرکت‌های پتروشیمی همچون متانول‌سازان فراتر از انتظار بود، اثرات تحریم به عنوان ریسک سیستماتیک در محاسبات سرمایه‌گذاران ایفای نقش کرد. برآیند این عوامل موجب خروج ۲۵۶ میلیارد تومان از سرمایه‌های خرد از جریان معاملات سهام طی هفته گذشته شد.

icon blue tickنخستین هفته آذرماه در حالی با ریزش بی‌سابقه حدود ۷درصدی شاخص کل بورس آغاز شد که در این هفته بازیگران عمده به خریدهای پرحجم خود ادامه دادند و همچنان تغییرمالکیت را در زمین بازی خود حفظ کردند. بر این اساس در هفته گذشته بیش از ۲۵۰میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی معامله‌گران حقیقی به حقوقی منتقل شد و پنجمین هفته متوالی با خالص خرید مثبت حقوقی‌ها پایان یافت. بررسی خریدهای صورت‌گرفته از سوی بازیگران بورسی در نخستین هفته آذرماه نشان از آن دارد سهام کالایی بورس تهران در صدر خرید حقوقی‌های بازار قرار داشت. این در حالی است که صنایع کوچک‌تر بورسی همچون خودرویی‌ها مورد تقاضای معامله‌گران خرد قرار گرفت. بر این اساس خالص خرید حقوقی‌ها در گروه پالایشی به بیش از ۵۱میلیارد تومان رسید. این روند در معدنی‌ها با خالص خرید ۴۳میلیارد تومانی، در فلزی‌ها و پتروشیمی‌ها نیز هر‌کدام با خالص خرید ۳۸میلیارد تومانی حقوقی‌ها دنبال شد. در مقابل سهامداران خرد توانستند بیش از ۱۱میلیارد تومان نقدینگی را به پرتفوی خود منتقل کنند.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

سال جاری میلادی افزایش بازدهی اوراق قرضه دولت آمریکا که تا اندازه ای حاصل رشد نرخ های بهره در این کشور بوده و نیز بهبود شرایط اقتصادی، سرمایه گذارات را تشویق کرد منابع مالی خود را به ایالات متحده آمریکا ببیرند و این یک عامل رشد تقاضا برای دلار و افزایش ارزش آن بود. در سال جاری میلادی تاکنون شاخص دلار حدود ۵ درصد افزایش یافته اما به باور تحلیلگر ارشد بانک مورگان استنلی در سه ماهه چهارم آینده شاخص دلار از رقم کنونی یعنی ۹۷ به ۸۵ کاهش خواهد یافت و در پایان سال ۲۰۲۰ این رقم ۸۱ خواهد بود.

نظر بدهید