گزارش هفتگی طلا در هفته سوم آبان ۹۸

0
247

بازار جهانی طلا در هفته سوم آبان ۹۸

• بهای هر اونس طلا جهانی در هفته سوم آبان ۹۸ در چهارشنبه به ۱۴۶۳ دلار رسید. سه‌شنبه معامله‌گران در انتظار نشانه‌هایی از پیشرفت فاز اول مذاکرات تجاری پکن-واشنگتن در سخنرانی ریاست جمهوری آمریکا بودند. ترامپ درخصوص روند مذاکرات اظهار امیدواری کرد اما جزئیاتی از مکان یا زمان نهایی‌سازی توافق اعلام نکرد. تهدیدهای ترامپ درخصوص اعمال تعرفه‌های ۱۵ درصدی علیه چین در دسامبر، فارغ از حصول یا عدم حصول توافق، موجب ناامیدی فعالان بازار جهانی شد. اعتراضات ضد دولتی در هنگ‌کنگ هم طی روزهای اخیر از عوامل تشدید‌کننده نااطمینانی‌ها در بازار جهانی بوده است. این اعتراضات که از ۶ ماه پیش آغاز شد، طی روزهای گذشته تشدید و موجب تعطیلی بخش حمل و نقل، مدارس و بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی شده است.

بازار ایران طلا در هفته سوم آبان ۹۸

• سکه هم که از ریزش قیمت طلای جهانی رهایی یافته، در معاملات دوشنبه همگام با دلار حرکت کرد. بهای هر سکه طرح جدید در معاملات دوشنبه ۲۵ هزار تومان دیگر افزایش یافت و به سطح ۴ میلیون و ۱۰ هزار تومان رسید. بخش عمده رشد قیمت سکه مرهون افزایش نرخ‌های ارز بوده است.
• روش سه‌شنبه سکه برخلاف دلار با افت ۱۰ هزار تومانی مواجه شد و به قیمت ۴ میلیون تومان رسید. طلای جهانی که هفته قبل به زیر مرز روانی ۱۵۰۰ دلار سقوط کرد، دیروز نزدیک کف سه ماهه قرار گرفت و سکه را نیز با خود همراه کرد.
• هر سکه طرح جدید چهارشنبه با رشد ۰.۵ درصدی به ۴ میلیون و ۱۹ هزار تومان رسید. سکه‌بازان روز چهارشنبه از دو جهت حمایت شدند. نرخ دلار چهارشنبه ۱.۸ درصد صعود کرد و طلا در بازار جهانی نیز با افزایش ابهامات در روند مذاکرات تجاری آمریکا و چین با افزایش ۰.۹ درصدی قیمت روبه‌رو شد.
• سکه طرح جدید طی هفته گذشته رشد ۲ درصدی قیمت را تجربه کرد و در آخرین روز کاری هفته در سطح ۴ میلیون و ۷۰ هزار تومان معامله شد. نرخ دلار در بازار تهران از یکشنبه بر مدار صعودی قرار گرفت و نهایتا به بیشترین سطح خود در ۵ ماه اخیر رسید. به این ترتیب، سکه همپای دلار صعود کرد و از یکشنبه بالاتر از مرز ۴ میلیون تومانی معامله شد. به‌رغم تمام نااطمینانی‌ها از روند مذاکرات تجاری چین و آمریکا، برآیند تغییرات قیمت طلای جهانی در هفته گذشته کاملا محدود و کمتر از ۰.۵ درصد بود. با این حال افت قیمت طلای جهانی و رسیدن به کف ۳ و نیم ماهه در میانه هفته گذشته سبب شده تا سکه با احتیاط بیشتری در تعقیب دلار گام بردارد.

پیش‌بینی

• لا در شرایطی که نااطمینانی‌های اقتصادی و سیاسی وجود دارد، به‌عنوان یک ذخیره امن برای حفظ ارزش محسوب می‌شود و افزایش تنش‌ها در سال جاری تاکنون سود زیادی را به دارندگان طلا رسانده است. عامل دیگر در کنار این نااطمینانی‌های سیاسی خاص سال جاری میلادی، کاهش سه باره نرخ بهره توسط فدرال‌رزرو بوده است. کاهشی که در مواجهه با رکود احتمالی لحاظ شده است. به‌طور کلی نظر کارشناسان این است که تا زمانی که اتفاقات عمده از جمله جنگ تجاری به سرانجام نرسد، عدم اطمینان بر بازارها حاکم خواهد بود و این نااطمینانی پشت ارزش طلا خواهد ایستاد.
• علاوه بر افق کوتاه‌مدت، روند بلند‌مدت طلا نیز برای معامله‌گران اهمیت دارد. از دیدگاه اقتصاد کلان، عوامل بلندمدت زیادی وجود دارد که در راستای افزایشی بودن قیمت طلا می‌تواند آشکار شود. افزایش احتمالی تنش جنگ تجاری بین دو قطب اقتصادی جهان و احتمال رکود جهانی اقتصاد دو عاملی است که در صورت وقوع می‌تواند، بسیاری از صاحبان طلا را منتفع کند.

گزارش هفتگی طلا در هفته سوم آبان 98

نظر بدهید